Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

  1. donatello:

    hopsa - takie zachowanie ryb wskazuje na zaawansowaną chorobę - dlugo nie pożyją...dotyczy sie to również pozostałych ryb w tym akwarium

  2. Aśka:

    od miesiąca mam 65 małych gupików!! I to za jednym miotem było ich równe 69. Jestem ich chodowcą od 7 lat więc jakbyście mieli jakieś pytania to piszcie na pewno odpowiem.

  3. hopsa:

    Mam pytanie co się dzieje z rybką jak pływa przy powierzchni i prawie w ogóle się nie rusza , a druga jest bardzo aktywna ale cały czs ociera się bokiem o domek w akwarium??? PS.Chodzi o gupiki.

  4. LEGEND:

    do assasin za male akwa na gupiki :)ma ktos otoski czy faktycznie zjadaja okrzemki

  5. poczadkujacy:

    Witam mam akwa 60l i chce zalozyc chodowle gupikow mam pytanie czy samice i samce zawsze beda zjadac male, zawsze trzeba ich oddzielac? mam bardzo dobrze zarosniete akwa i pelno kryjowek. I jeszcze jedno pytanie na 6 samcow ile musi byc samic zeby bylo dobrze prosze o wyrazenie swojej opinii , z gory dzieki

  6. Kalix11:

    Mam samca i samiczkę niedługo będzie kocić :D

  7. :

    Mam 2 gupiki dorosłe w tym jeden samiec którego wczoraj kupiłam ponieważ welony zjadły mi poprzedniego nie chce już welonów ponieważ zeżarły mi także 15 młodych gupików

  8. erysek3:

    jachaja5 do nie jest gupik

  9. erysek3:

    mi urodziła już trzy razy z czego jedną porcję zjadła już cztery młode wpuściłem samica ich nie je

  10. benek:

    pomocy mam 20L akwarium i izdychają mi gupiki już 5 wn odstępach co 1-2 tyg. Mam też narybek w tym samym akwarium w kotniku 8i cały zdrowy. Co jest?

  11. Aśka:

    do Assasin: Możesz je trzymać w swoim akwa ale kup też inne rybki np. danio neony kiryski molinezje glonojady

  12. DArek :

    cześć dzis oddałem welonki do zologicznego ponieważ gdy dziś przed południem moja samica urodziła welony ja zjadły także lepiej nie słuchać tych co mówią w zoologicznych że jak najbardziej mogą se sobą przebywać ;(

  13. Mr Scros :

    @Pomocy!! Przesadź ją do osobnego pojemnika zaraz będzie rodzic;)

  14. Aśka:

    Mam 5 gupików w tym 3 samiczki i 2 samce. 2 samiczki dziś się będą kocić, ekstra!!!!!!!!!! >^^<

  15. Michał.P:

    do pomocy!!! kup sobie kotnik albo małe akwarium 8l i jom przelusz gdzie bedziesz uważała za lepiej ja też tak mam i jest ok pozdro

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter