Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

 1. assasin:

  do pomocy: ogulnie to u gupikow samice maja kragły brzuch a zwlaszcza jak sie je regularnie karmi wiec albo urodzi za max 2 tyg albo to u niej \"rodzinne\"

 2. assasin:

  czy moge miec 4 gupiki w 550l? (1+3) niewiem czy beda sie dobrze czuly bo w naturalnym srodowisku przeciez zyja w wielkich akwenach prosze o odpowiedz

 3. manka:

  pomijajac fakt ze welon zje gupika na sniadanie to 6 welonow w 45l???? tam nawet poł welona byc nie powinno!!!

 4. Daria;*:

  Do Nowy: mogą być razem,ja też tak mam;) Do ania;):lepiej nie trzymaj tych ryb razem bo welony po obgryzają im ogony.Wierz mi miałam takie zdarzenie:(

 5. Pomocy!!!:

  mam pytanie mam samice gupika od jakiś 2 tygodni a w zoologicznym gdy ją kupowałem facet powiedział że będzie miała młode za tydzień.Cały czas nie rodzi a brzuch ma kańciasty i nie wiem co mam zrobić proszę o szybką odpowiedz

 6. MOLINEZJA:

  Mam 30 l akwarium i duuuuużo gupików co z nimi zrobić? mam jeszcze neonki i mini glonojada bd miała większe akwa. ale za pare mcy

 7. Rafał:

  mam pytanie odnosnie mlodych gupikow posiadam okolo 70 sztuk z dwóch miotow i po 3 miesiacach wyglad ana to ze wsyztskie to smaiczki;/ cyz to mozliwe by caly miot a nawet dwa okazaly sie tylko jedna plcia??

 8. natalka9:

  Jak ktoś ma pytanie o gupikach to ja jestem ich hodowcą.Mam 4 dorosłe gupiki ze sklepu a kilka tygodni temu urodziło mi się 57 małych i czekam na następny miot.Pozdrawiam wszystkich chodowcuw .

 9. Nowy:

  Czy gupiki moga być razem z neonkami ?

 10. ing:

  do ania niewiem co widzisz pięknego w welonach, one strasznie brudzą wodę najlepiej gupiki i 3 otoski takie małe glonojady i 3 piskorki.

 11. S.O.S.:

  Witam mam pytanie mam gupika około 1 tydzień i jak go kupowałem miał złączoną płetwę ogonową ,a teraz jest porozdzielana na jakiej 6 kawałków. Czy to jest jakaś choroba ?

 12. Rybka:

  Moja samiczka gupika rodziła rano , nie odławiałam jej z akwarium, ale gdy wróciłam do domu popołudniu małych rybek nie było :( pewnie większe rybki je pozjadały :( Trudno następnego miotu przypilnuję bardziej . Pozdrawiam wszystkich hodowców :)

 13. ania ;):

  mam problem zakładam właśnie akwa 45l czy można trzymać w nim 6 welonów i cztery gupiki i czy nie bedzie to przerybienie prosze o pomoc z góry dziękuje ;)

 14. natalka9:

  do sławecio 88: jeżeli przeniosłeś w dzień w kturym samica się kociła do kotnika to pewnie je zjadła...ale jeżeli okociła się w akwa ogólnym to pewnie tam są tylko ich niewidać.Ja moją samiczke włożyła do kotnika i na drugi dzień miałam 32 nowe gupiki!!! Powodzenia!!!

 15. kulka:

  a ja kupiłem 160 litrów za 150 zł i mój kolega dostał akwa 100 litrów za darmo z wyposażeniem :PP

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter