Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

 1. NoemiMi:

  do ela: Kiedyś była taka teoria, że 1cm ryby przekłada się na 1l wody :) Moim zdaniem ta teoria jest nieco przekłamana, czyli lepiej mniej rybek, niż za dużo!!! Idąć tamtą teorią - zakładając, że masz ok. 5cm podłoża, możesz mieć maksymalnie 5 samców LUB max. 3 samiczki- osobiście kupiłabym i tak mniej! Musisz pamiętać o tym, że nie należy ''przerybiać'' akwarium! :)

 2. opi:

  Mam akwarium 45 litrów . Ile mogę w nim trzymać gupików ?

 3. adi:

  do Marta: Po narybku ciężko jest poznać ale jak trochę podrosną można zauważyć czarną kropkę na końcu brzucha która pojawia się u samiczek.

 4. Marta:

  Mam pytanie kiedy i po czym można już rozpoznać czy narybek to samiczki czy samce?

 5. ela:

  mam akwarium 20 l,czy mogą być gupiki i ile?

 6. Łukasz:

  mam 3 gupiki pawie oczko(3 samice i 1 samiec) 2 neony oraz sum rekini mam je w 50l akwarium

 7. Kuba:

  @edi <3 Małe gupiki wpływają w żwirek(między szybę, a żwir) uciekając przed innymi rybkami. ;) @wiciunia Nie wolno trzymać ryb w kuli, bo psuje im sie wzrok! I to jeszcze 4 rybki w 3 litrach -,- @A.K.F.W Z tej obsady co podałeś to mogą być tylko gupiki ;) Zbrojnik niebieski - minimum 120l Danio plamiste - nie ma takiego czegoś jak Danio Plamiste, a Danio Pręgowane - min. 100-200l (na dodatek ławicowe(min. 10-15 szt.)). Może chodziło Ci o Zmienniaka Plamistego? - min. 60-100l Welon \\\\\\\\\\\\\\\"Złota rybka\\\\\\\\\\\\\\\" - min. 200l (dorasta do 15 cm!!!)

 8. ja:

  A.K.F.W-co ty to wszystko trzymasz w akwa 25l ja tak to chory jesteś !

 9. zdezorientowana zosia:

  wita. mam pewne pytanie. co robić jeżeli gupików jest już za dużo w akwarium, po prostu się nie mieszczą? posprzedawałam je już parom osobom ale teraz już niewiem co robić! proszę o szybką odpowiedz...

 10. do A.K.F.W:

  do A.K.F.W: krew człowieka zalewa jak się czyta takie coś!!! jak można trzymać 24 sztuki ryb w 25 litrowym zbiorniku ?!?!?!?! czytałeś/aś cokolwiek wcześniej o hodowli ryb ? 2 litry wody na 1 cm ryby ! a u Ciebie jest litr na jedną rybę... masakra, to tak jakby Cibie upchnąć do słoika !

 11. prowrocek:

  PYSIA 123 W zasadzie można trzymać welonki razem z Gupikami i wtedy welonki się nimi dokarmiają, ale w Twoim akurat przypadku NIE!! Dlatego, że 25 litrów to zdecydowanie za mało dla welonków.

 12. MARIUSZ:

  mam gubiki cos z nimi nie tak maja poszarpane ogony a po 2-3 dniach zdychaja .nic im nie obgryza tych ogonów tak wynika z moich obserwacji .pomocy

 13. edi <3:

  kate... poczytaj sobie coś o tych rybkach, proooszę... jak mogą zakopywać się w piasku? po prostu zostały zjedzone przez inne ryby.

 14. A.K.F.W:

  Mam akwarium 25 l a w nim 19 gupików pawie oczko, 2 mieczyki, 1 zbrojnika niebieskiego, 1 danio plamistego i 1 złotą rybkę (nie gryzą mi się ani nie biją i mają dość miejsca ale czy to dobre połączenie?)

 15. Michał:

  Kiedy dostałem 1 pare gupiki następnego dnia się urodziło 47 młodych.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter