Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

  1. Lukas:

    mi właśnie samica rodzi w kotniku

  2. martyna:

    mam samice i urodziły same dziewczynki któryś raz z rzędu co nam robić?

  3. oski901:

    Do michał3333 Jesteś niepoważny jesli chodujesz pielęgnice z gupikami.Moim zdaniem naucz się jeszcze troche o rybach akwariowych.I jesli myslisz że przy pielegnicach będziesz miał młode to się mylisz.Pozdro do wszystkich normalnych.

  4. 3 gupikai w akwa 5-7 litrów:

    Ja mam gupiki 1 samca i 2 samice akwa b.małe ok. 5-7 l ale zamierzam kupic nowe ok 25-30 l za 1,5 miesiąca . Czy przetrwają w tak małym zbiorniku mam pompke tą zieloną popularną taką i grzalke z termostatem ustawionym na 24-26 stopni Celcjusza

  5. J. B. - Szczecin 691718755:

    Ja mam: Bocja Wspaniała Molinezja Gupik (nowa rasa) Gupik Pawie Oczko Gupik Czerwony Kirysek Pstry Glonojad Glonojad Biały Mieczyk Kiryśnik Ślimak Gupik Biały Gupik Żółty Gupik Niebieski Gupik Moskiewski Atramentowy Gupik Endlera Gupik (nowa rasa) =NAZYWAM WSZYSTKIE Gupiki np. ''Gupik żólty'' ponieważ: (WSZYSTKO opisane o.o) Santa to ‘’Hodowla Ryb Akwariowych’’ istniejąca od 26 stycznia 2010 roku. To jest wspaniała hodowla której celem jest rozmnażanie wspaniałych gupików. Wszystkie ryby mają grupy: ‘’Grupa ASOTR’’ i ‘’Grupa ARIOT’’ Z tym że grupa ‘’Asotr’’ jest grupą prowadzoną od stycznia 2010 roku, grupa ‘’Ariot’’ jest prowadzona od listopadu 2011 roku. Jest również inna mniej znana grupa ‘’SARTO’’ W tej grupie są ryby pochodzące z przykładowych połączeń – Ryba z grupy ASOTR połączona z rybą z grupy ARIOT, lub – Ryba z grupy ARIOT z rybą z grupy ARIOT (jeżeli matki/ojcowie mają krótki staż). Istnieje także grupa ‘’LODER’’ w której są gupiki z nieznanego układu biologicznego. Gupiki NIE MAJĄ RAS, ponieważ akwarium jest prowadzone dosyć długo i została krzyżowana z różnymi rasami, mamy w rodowodzie od Gupika Endlera przez Pawie Oczko po Gupika moskiewskiego atramentowego I wiele innych krzyżówek – z tego powstała nowa rasa, rasa która była wiele razy chwalona przez niejednego hodowcę. Hodowla Santa ma akwarium z 1989 – 1997 roku które ma 33 litry I jest dalej w użyciu! Santa ma jeszcze drugie dosyć duże akwarium I planuję zakup następnych  Hodowla organizuję także imprezy hodowlane – pokazowe, co prawda pokazy te są amatorskie, ale z czasem stają się coraz bardziej imponujące. Założycielem Hodowli jest ‘’Julia Borkowska’’.

  6. Michał3333:

    No dobra macie rację łączenie gupików z pielegnicami t o głupota.Gupiki wszystkie zżarte.Dlatego nie łączcie gupików z pilęgnicami.Wiem że popełniłem duży błąd.

  7. Kamil BXL:

    Witam serdecznie. Jestem posiadaczem 60l zbiornika, wczesniej mialem 200l ale niestety trzeba bylo zmienic i powiem szczeze niewiem czemu ludzie dokonuja odlowu mlodych osobnikow, jezeli ma sie odpowiednie warunki na rozrod tych rybek to nietrzeba zadnych kotnikow. podloze powinno byc ozdobione spora iloscia wiekszych kamieni gdyz mlode spedzaja tam bardzo duzo czasu i tam zeruja...i oczywiscie odpowiednia ilosc roslin. W naturze przetrwaja najsilniejsze osobniki i tak powinno byc w akwarim:)

  8. .,.,.,:

    Cześć mam pytanie ile gupików mogę hodować w 25l akwarium.

  9. baba:

    Do welonki i bojowniki muszą być większe niż pysk ryb z którymi ma być w akwarium.

  10. Quaiza:

    Ja miałem 2 parki .Kiedy samica mi się okociła wsadziłem ją do kotnika ,a 2 samice samice wymęczyły ją i padła ;[ Ale jej poświęcenie nie poszło na marne , ponieważ teraz mam ok. 35 małych z 2 miotów co ciekawsze 2 miot został urodzony w akwarium ogólnym i żyje dobrze ^^. Mają schronie w krzaku kabomb , więc jeśli macie sporo roślin to nie trzeba kotnika.

  11. Danio1507:

    Do matio : uważam, że miesiąc, czy dwa najwyżej. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  12. Danio1507:

    Do welonki i bojowniki: w przypadku, gdy twoje akwarium zamieszkują rybki o niewielkich otworach gębowych, to myślę, że bezpiecznie będzie od 1,50 cm. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  13. Danio1507:

    Do Cytrynka: Uważam, że już spokojnie możesz je tam wpuścić. Ale proponuję ci większe akwarium, żeby rybki czuły się lepiej, bo jest ich dość sporo.Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  14. welonki i bojowniki:

    Jak duże muszą być młode by je wpuścić do dorosłych

  15. Cytrynka:

    mam 1 miesięczne gupiki w kotniku mają one od 1,50 do 1,90 cm długości. Mam akwa 63 l. a w nim glonojada, 2 mieczyki, 2 gupiki, 8 neonków. czy mogę już wpuścić je do akwa ogólnego?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter