Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

 1. tomi0:

  miałem ducha ale mi zdechł po tygodniu .podobne troche do mureny

 2. ;):

  mieliśmy w domu 3 gupiki...2 samice i 1 samca...niestety samiec zdechł i teraz mamy juz nowego...poza tym gupiki to bardzo fajne rybki

 3. adam:

  ja mam 6 gupików 4 samice i 2 samce miałem już 1 narybek i cały został zjedzony :(

 4. mika:

  ja mam 5 gupików ale jeden mi zdechł:( czy mieczyki wiedeńskie mogą je podgryzać??? prosze daradźcie mi jakie ryby mogą pływać z gupikami piszcie na moje gg:3574506

 5. Ania:

  No Marcin przynajmnie sie troche karmy zaoszczędzi! Heh xD

 6. Mamcia:

  Ja miałam 3 smace z czego został mi tylko jeden i troche dziwnie pływa, chyba też mi niedługo padnie. Miałam też 2 samice które padły mi zasas jak urodziły małe. Zostało mi tylko kilka małych. Ale Gupiki są pięknymi rybkami i nie zamieżam z nich zrezygnować.

 7. Martusia:

  Elo! Mam akwarium z 6 samcami i samicą. Czy to nie za wiele samców jak na 1 samice? Napiszcie im na gg 3733374 jak je się skutecznie rozmnaża bo ta gupiczka wcale brzuszka nie ma :( Ja chciałabym mieć małe.

 8. Anna:

  dla mnie mieczyk jest Piękny !sama mam kilka ale ostatnio jak kupiłam nowego samczyka to mi padł, niestety z jakością rybek jest coraz gorzej :(

 9. Marcin:

  Ilość gupików trzeba czasami redukować, ponieważ szybkie rozmnażanie tych rybek może powodować za duży wzrost populacji w naszym kochanym akwarium, a co za tym idzie- karłowacenie ryb. Ostatnio Mam z tym włąśnie problem: małe gupiki są wszędzie i wcale nie trzeba sie starać by było więcej! Czasem nawet dobrze, gdy samica zje troche tych małych... >:D

 10. eee:

  ja nigdy nie miałam problemu z tymi rybkami, powiem więcej mam nawet okazałą hodowle tych rybek które sama rozmnożyłam. Dla mnie są to najciekawsze rybki ze względu na barwy, każda ryba jest niesamowita i niepowtarzalna

 11. Natka :

  Bardzo fajne są Gupiki ja mam 1 samca i 2 samice ale niedługo więcej więc żegnam

 12. młoda akwarystka:

  Kocham gupiki mam 1 samca i 3 samiczki i właśnie 2 moje samiczki są w ciąży

 13. maxirobert:

  ja kupiłem nie dawno 7 samców w ciągu 4 dni wszystkie zdechły. Powiedziano mi w sklepie że to nie są już te Gupiki co kiedyś teraz chodowcy próbują wyciągnąć maximum z tyvh rybek w rezultacie są bardzo słabe. Dałem do zbadania moją wodę z akwarium i okazało się że spełnia w 100% wymagania tych rybek nie chce widzieć więcej tych ryb, teraz mam Pakistańczyka kilka molinezji, żałobniczki kilka rodzaji tetr i glonojady syjamskie gupiki żegnam.

 14. Marta:

  Sliczne są gupiki ja mam 2 akwaria i mam je. Czy wy macie cos tu o Duchach takich rybacH????

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter