Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

  1. Laura:

    Samica od roku nie miała samca a urodziła małe? Obojniaki?

  2. MAJ:

    jeśli ktoś zaczyna przygodę z akwarystyką najlepiej hodować ryby mało wymagające dobrze posiadać duże akwarium ale średnie akwarium 60 l spełnia już minimalne wymagania najprostsza obsada ok 10 gupików tyle samo neonów kilka platek + służba sanitarna 2 kirysy ,glonojad, obsada roślinna rośliny łatwe w hodowli tutaj aż takim ekspertem nie jestem jeśli ktoś ma inne pomysły należy uwzględnić rozmiar ryb średnio 1 szt na 2-5 l wody i tryb życia rybki spokojne mało ruchliwe ryby wymagają mniej miejsca

  3. wojtas534:

    Chętnie kupię jakieś ciekawe odmiany barwne endlerów! wojtas534@wp.pl

  4. konrad91:

    Witam, co mam rozumieć poprzez " Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji." czy to jest grozne dla nastepnych ryb ?

  5. konrad:

    do Monika:Stanowczo za mało miejsca chociażby dla glonojada! Musisz zmienic litraż na conajmniej 120l

  6. ifrit:

    Mój samiec zajechał juz po tarle dwie samiczki. I tu się pojawia moje pytanie, czy samce gupika, aż tak są niewyżyte, czy tylko ten osobnik taki jest?

  7. Jan:

    do Monika: na pewno 0,8 L? ryby by się tam nawet nie zmiesciły. 8 L- o wiele za małe na rybkę a kula to tortura dla ryb,welonki potrzebują minimum 180/200 L,inne ryby też cos koło tego nie licząc platek, one od mnw 60/100 L. i moje pytanie. chcesz miec w kuli 8 L( tak zakładam bo wymienione przez Ciebie rybki by się tam nie zmiesciły)18 rybek? to 680 mililitrów na rybkę... taka rada dla Ciebie, oddaj te rybki dla ich dobra. Biedne męczą się w zbiorniku o 20 razy za małym. welonki strasznie brudzą wodę. po 3-4 dniach miała byś tam zupę rybną z tysiącem odchodów. nie wiem jak moze być im miło gdy nie mają nawet miejsca dla siebie. Kończąc powoli chcę Ci uświadomić że albo kupujesz akwarium 200 l albo miej świadomość że torturujesz zwierzęta, które zdechną niedługo przez Twoje upodobania. W kuli mozesz trzymać wodę, roślinki i np małego ślimaka max, ale kula to nie akwarium, tylko klatka, która męczy ryby i akwarystów, którzy rozumieją ze zabierając rybom wolnośc, trzeba dac im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Pozdrawiam

  8. Monika:

    A ja mam kule o,8 litra i trzymam tam 8 neonów inessa 2 zmienniki plamiaste 1 glonojad 4 welonki 2 gupki endlera i tu moje pytanie czy mogę jescze dokupić zbrojnika??? bardzo mi9 na nim zależy proszę o pomoc rybki zyją sobie zgodnie bez napowietrzania i grzałki i śmigają aż miło!!!

  9. ktosiątko:

    heja. bardzo fajny poradnik. polecam.

  10. Domino1234:

    U mnie w akwarium gupik gonił molinezje pewnego dnia widzę gupik na dnie brzuchem do góry leż bez ogona ale jeszcze mu woda przepływała przez skrzela aż w końcu zdechł i glonojad miał pokarm

  11. michalziom1:

    Jakie typy gupików polecacie ponieważ mam 4akwa po 50l. Mam już w 1 tigery a w drugim mam piękne niestety nieznam nazwy oczywiście gupiki mają 3 kolory po kolejki wszystkie samce mój ma: żółto-pomarańczowo-niebieską płetwę. Polcie mi jakieś gupiki które mugłbym jeszcze trzymać. Pięknie mi się rozmnażają samice tigerów (2) sypia mi młode co 3 tyg 10-20 sztuk a te 2 to narybku jest około 25. Proszę o odpowiedz dziękuję :-) :-) :-) .

  12. ktoś:

    do Łukasz:sum rekini to ryba dorastająca do 90cm więc oddaj ją jak najszybciej chyba że planujesz ją dać do 7000L(to jest minimum dla jednego,dla pary14000)

  13. ktoś:

    do Karolina:może się okazać że rodzi(moja też tak miała kiedy rodziła)

  14. Karolina:

    Moja samiczka gupika nic nie je i cały czas siedzi pod mostkiem. Kiedy je dzisiaj karmiłam uciekła, jakby się bała jedzenia co jej może być?

  15. Mandaryn89:

    Mam akwa 25litró a w nim 12 samców endlera, 4 zbrojniki niebieskie, 6 proporczykowców, 10 razbor i 4 akary. Mogę wpuścić do nich karpia i fokę? Głupota ludzka nie zna granic, sadyzm wszechobecny.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter