Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

 1. Stefciaaa:

  mam w akwarium 5l 30 malych 23 miesięcznych lecz niestety mam w nim zieloną wodę i zastanawiam skąd się ona bierze.Sądze ,że tak zaragowały po zmienie pokarmu.Jeśli ktoś ma pomysł prosze. Pomocy!!!

 2. Moonika:

  Moja Samiczka Pawiego Oczkanjest już od marca w ciąży, ( znaczy w marcu jak kupiłam to już była w ciąży )i wogule nie rodzi. Jak sądzicie kiedy może urodzić ? Pomóżcie ! PS . zapomniałam dodać , że jest młoda

 3. Aśka:

  Akwarysta: możesz mieć ok. 6 gupików chyba że masz inne ryby to kup mniej

 4. dexter:

  czemu moje gupiki nie nabieraja kolorow??? prosze o odp.

 5. lopik:

  Czy ktoś coś wie na ten temat?? Pierwszy raz mi się to zdarzyło otóż zauważyłem, że niektóre samice gupika pływają (unoszą się) przy powierzchni tak jakby miały problem z pływaniem niżej, jakby coś je unosiło. Prosiłbym o poradę.

 6. Ja,Ja i tylko ja!:

  miałam 5 gupiki 4 samców i 1 samice. najpierw gupikowa zagryzła jednego,drugirmu wygryzła oczy tak jak trzeciemu a czwartego zjadła do połowy. więc jak wasze gupiki będą miały małe radze je odseperowac. Gupiki to też rekordziści w rozmnażaniu! U mnie rodziła co dawa tygodnie. gupiki są żyworodne.

 7. Aśka:

  kasioooxs gdzie ty je kupiłaś za 2 zł

 8. kiniunia1:

  same gupiki to pryszcz - kupiłam akwarium 30 litrów, najtańszy filtr, uniwersalne jedzonko i wrzuciłam rybki i se tak pływają już ponad rok. Rozmnożyły się (tu akurat zastosowałam kotnik i male akwarium) i je rozdaje gdzie się da. Właśnie mi coś podajrzanie grube się wydają, znowu się pewnie rozmnożą. Nie wiem nawet czy jest sens je wrzucać do osobnego akwarium bo już nie mam co z nimi robić. Teraz próbuje tak "na czuja" dorzucać innych rybek, na razie wrzuciłam mieczyki i coś jeszcze tylko mi nazwa umknęła. Po prostu idę do sklepu i mówię: "Poproszę parkę mało wymagających i kolorowych rybek" :))) JAkby siię ktoś chciał podzielić ze mną radami to zapraszam na kiniunia1@op.pl

 9. ktosiek:

  Ile można mieć gupików w 20 litrach?

 10. Aśka:

  oddziel małe gupiki od molinezji chyba że gupiki mają już ok 4 cm to mogą być z molinezjami. Jeśli masz jeszcze inne ryby np. skalary czy welony to poczekaj aż gupiki będą miały przynajmniej ok. 6 cm.

 11. akwarysta:

  Mam akwarium 20 litrów. ile mogę mieć najwięcej takich rybek?

 12. Daria:

  ja mam w moim akwa parkę gupików,kiryska,glonojada,i 3 ślimaki takie pomarańczowe tylko nie wiem jak się nazywają(pomóżcie!),Aha i jeszcze w zoologicznym dostałam dwa małe gupiczki do wychowu nie wiem jaka to płeć bo na razie nie mają koloru

 13. Kasiooox:

  Do Aśka. Ja moje kupowałam za 2zł, a więc z tym 5.50 to przesada :P

 14. Labeo:

  jakie rybki żyworódki proponujecie do hodowli razem z gupikami

 15. renpie55:

  Prosze o info: od kilku dni gupik (raczej samiec bo jest mniejszy) siedzi na zwirku i rzadko sie podnosi do góry, szybko oddycha i trzepocze płetwami, co sie z nim dzieje, umiera?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter