Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

 1. Damian:

  Ja kupiłem akwarium 45 l za 100zl.

 2. Sławecio88:

  mam małe pytanko czy to możliwe , że samiczka gupika wyda na świat tylko 3 młode czy raczej do rana mogły zostać zjedzone przez inne ryby ? bo miałem też parkę barwniaków czerwonobrzuchych i kiedy rano wstałem widziałem jak samiec uganiał się za narybkiem . jeśli ktoś może niech napisze :) pozdrawiam :)

 3. www.klisza.aq.pl:

  a ile czasu mają twoje gupiki ?

 4. MYSIA:

  W PONIEDZIAŁEK ZAMIERZAM KUPIĆ SAMCA-GUPIKA. MAM PROBLEM, BO CHCE KUPIĆ JAK NAJTAŃSZE AKWARIUM, ALE BOJĘ SIĘ, ŻE 5L BĘDĄ ZA MAŁE. PISZCIE NA MÓJ E-MAIL : mysia.cmg@gmail.com. TYLKO PROSZĘ BEZ WREDNYCH KOMENTARZY. WŁAŚNIE, DLATEGO, ŻE NIE WIEM SIĘ PYTAM ;( PROSZĘ O MOŻLIWIE SZYBKIE ODPOWIEDZI! :)

 5. Mathss:

  Hej! Uwielbiam gupiki, to super rybki ;) W tamtym roku zrobiłem sobie hodowle i z dwóch samiczek za jednym razem wycisnąłem 220 młodych! Niestety wszystkie nie znosły przeprowadzi, zmiany parametrów wody ect. W czerwcu kupiłem sobie znowu dwie samiczki i dzisiaj cieszę się 40 małymi gupikami. Mają po 0,5 cm. Używam tylko specjalnych pokarmów i preparatów przeznaczonych tylko dla gupików. Jak by ktoś znał jakieś pytania, wątpiliwości na temtat gupików to zapraszam ! e-mail mathss@tlen.pl

 6. magda:

  lukas: przed kupieniem zierząt czyta się o ich wymaganiach. neony stadne i min, 60l glonojad min. 100l welon 100l i to jest ryba ZIMNOLUBNA ! skalar 200l i 50cm wysokości Gubik? co to? chyba gupik nie, nie możesz. radzę kupić Cu dwa akwaria ( jedno 100l na welona). dygie ok 200l na resztę, albo oddaać CAŁĄ obdadę.

 7. ania ;):

  mam problem zakładam właśnie akwa 45l czy można trzymać w nim 6 welonów i cztery gupiki i czy nie bedzie to przerybienie prosze o pomoc z góry dziękuje ;)

 8. Nika68:

  lukas, 25l i skalar, neony, glonojad i welonek? Neony są rybkami stadnymi, powinno być ich więcej, przy czym wtedy potrzebne jest większe akwarium. Welonka powinna mieć z tego co wiem 50l na jedną rybkę, przy czym też lepiej jak jest ich więcej. Glonojad powinien żyć w akwarium ok.100l i to też różnie bywa w zależności od gatunku. Jeśli nie będą miały dostatecznie dużego akwarium to skarłowacieją i będą się źle czuły. Skalary też potrzebują większego akwa. I ty chcesz jeszcze im gupiki dorzucić? Powinieneś zainwestować w większe akwarium, albo oddać ryby, które masz, bo 25l to nie są warunki dla nich odpowiednie. I wiem, że jestem wredna i upierdliwa, ale pisze się gupiki, przez 'P'.

 9. Mini:

  Po pierwsze akwarium 5l na 20 szt. rybek to zamało , najlepiej zmienić akwa na 50l lub oddać rybki.

 10. lukas:

  witam.mam pytanie posiadam akwarium 25l i mam w nim 2neonki,glonojada,welona i sredniej wielkosci skalara i chcialbym dokupic sobie 2 gubiki.czy nie bedzie im za ciasno i czy inne rybki nie beda ich atakowaly ? dodam ze skalar jak narazie nie podgryza neonkow czasami je przegoni ale nic wiecej.

 11. Majucha203:

  Do Olcia:ok 24-26 dni

 12. Help !:

  Wiecie co dzisiaj kupiłam samiczke w ciąży . Facet powiedział mi że urodzi za około tydzień a jak zaniosłam to jakieś 20 - 30 min. poźniej urodziły mi się małe ok . 20 - 30 sztuk za pierwszym miotem . I pomorzecie mi w jednym ? Jak woda będzie brudna to jak mam zmienić ją ? bo kamienie na dnie są spore i boje się , że te małe przygnioste . ! Pomożecie ?! Prooszę . !

 13. tetra min:

  Gupiki na wolności żyją w błotnistych rzekach i kałużach,odychają powietrzem

 14. HELP!:

  ile pawich oczek moge wpuścić do akwa 750l mam w nim 20szt danio 26szt mieczyków 13szt kirysków (małe) i 3 dlonojady

 15. Doroootaaa:

  mieszkam w województwie pomorskim w ustce, jak ktoś był by chętny z okolicy oddać lub odsprzedac molinezje, mieczyki, głupiki, neonki lub danio proszę o kontakt na maila bajla@wp.pl lub na numer gg 35091041

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter