Opis
Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.
Rodzina
Piękniczkowate
Pochodzenie
Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia
Długość
Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.
Odżywianie
Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.
Temperatura
Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.
Warunki hodowlane
Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.
Rozmnażanie
Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.
546 komentarzy
nn:
06.05.2015 07:27moja samiczka mieczyka pare dni temu urodziła młode dziś znów ma duży brzuch a plamkaciążowa nadal widoczna czymożliwe żeby znów mniała urodzić?
kicaj:
19.02.2015 12:07mam pytanie moje dwie samice mają plamki ciążowe lecz nie są zbyt grube, samiec cały czas się za nimi ugania kiedy mogę spodziewać się porodu??
Nata:
17.07.2014 18:08Jak splodzic mieczyki czerwone? Maja byc w osobnym akwarium? Ile trzeba czekac?
Nieznajoma:
09.03.2014 13:25Czemu platki zabijają inne rybki!? Tak jest od dłuższego czasu proszę o odpowiedź na te pytanie. Za chwile mi wszystkie rybki pozabijają!!!
akwarysta:
25.11.2013 19:27mam pytanie co do mieczyka czy po porodzie mieczyki tez padaja jak głópiki bo mam jedna i tuz przed porodem mam akwarium 200 litrowe prosze o pomoc
Adrian:
06.09.2013 12:35Zacznijmy odtego że do hodowli mieczyka trzeba nieco większe akwarium (ja zalecam 80l, ale od 40 się obejdzie), gdyż rośnie ponad 2 razy większa od gupika, największy samiec jakiego miałem miał (nie licząc miecza, o którym póżniej wspomnę) miał 9,5 cm. Mieczyk Hellera jest mało wymagającą rybą, oprócz odpowiedniego akwarium wymaga lekkiego oświetlenia, a zarazem wytrzymuje bardzo mocne. Nie jest również wybredny jeżeli chodzi o temperaturę (może wytrzymać krótkotwale nawet 10 C) ale najrosądniejsza będzie 22-28 C. Lubi dobrze przefiltrowaną wodę i częste podmiany wody. Żywią się głównie pokarmem płatkowym, larwami ochotek, komarów, oraz dafniami, roślinami, pokarmem mrożonym, jak i posiekanymi dżownicami Cechy poszczególnych płci - Samiec - Dorasta do 10 cm (nie licząc miecza, który wyrasta kiedy ryba ma 3-6 cm).W naturze ma kolor oliwkowy, z czerwonym pasem przebiegającym równo przez ciało, lecz najbardziej znany akwarystą jest cały czerwony lub pomarańczowy mieczyk. Oprócz tych odmian są również weloniaste, koi, z czarnymi płetwami, albinosy, zółte, z ciemnymi plamami i wiele innych. Powinno się trzymać jednego samca, lub conajmniej 4 gdyż ich spory o samice mogą przynieść szkody, nawet w postaci śmierci jednego z nich. Samica - Dorasta do ok. 14 cm, w przeciwieństwie do samców nie posiada miecza i dużo bardziej ograniczony zasób odmian. Młode samice można odróżnić po płetwach brzuchowych, posiada 2 z przodu i 1 nieco większą z tyłu, za co samiec ma ją dłuższą przekształconą w gonopodium. Mieczyki to dość kotne ryby w dobrych warunkach mogą masymalnie co 5 tygodni wydawać młode (30 - 200 za jednym miotem, poród trwa 5-20 godz). Po około 6 miesiącach osiągają dojrzałość płciową, ale czasami rosną nierównomiernie. Ciąże rozpoznajemy na ciemnej plami wokół odytu i wyrażnie powiększonym brzuchu. Wniosek - Mieczyki to dość łatwe w hodowli ryby, ich głównymi zaletami jest łatwość rozmnażania, brak agresji (nie licząc grup samców), małe wymagania i dostępność. Adrian Odpowiem na wszystkie pytania dotyczące mieczyków zamieczone w komentarzach.
Użytkownik:
06.09.2013 12:33Mieczyk– potoczna nazwa kilku gatunków ryb akwariowych. Początkowo nazwą tą określano Xiphophorus helleri, później inne gatunki piękniczkowatych charakteryzujące się obecnością mieczowatego wyrostka na płetwie ogonowej. W języku polskim nazwa mieczyk utrwaliła się dla następujących gatunków: -mieczyk dwukropek (Heterandria bimaculata) -mieczyk Hellera (Xiphophorus helleri) -mieczyk Montezumy (Xiphophorus montezumae) -mieczyk Nezahualcoyotla (Xiphophorus nezahualcoyotl) -mieczyk niebieski, mieczyk Alvareza (Xiphophorus alvarezi) -mieczyk pigmejowaty (Xiphophorus pygmaeus) -mieczyk żółty (Xiphoporus clemenciae) Ryba ta nie jest trudna w utrzymaniu.Należy jej tylko stworzyć dobre warunki(dużo roślin w akwarium, możliwość schowania się gdzieś). Temperatura:24-28 Stopni Rozmnażanie:Ten gatunek ryb nie jest specjalnie trudny w rozmnażaniu u samicy pokazuje się brzuch po paru tygodniach od tarła.Należy ją wtedy odłowić do kotnika i wrzucić tam jakąś wolno pływającą roślinę(najlepiej mech)żeby młode miały się gdzie schować(najlepiej podgrzać temperature w akwarium do 28-30 Stopni to przyspieszy "poród". Gdy młode będą już pływać w kotniku a samica nie będzie miała już brzucha należy ją odłowić.A młody narybek zostawić w kotniku.Młody narybek należy karmić bardzo drobnym pokarmem 2 razy dziennie po małej dawce , lub 1 raz większą dawkę.Osobiście sam się zajmuje rozmnażaniem tego gatunku ryb i ja karmie je 2 razy dziennie po mniejszej dawce.Po paru tygodniach narybek powinien nabierać kolorów. Dziękuje za przeczytanie mojego poradnika. Proszę o wyrozumiałość ponieważ to mój pierwszy poradnik.
Adicek:
19.07.2013 11:04Czy zmiana płci jest tak sporadyczna jak tu napisane? No nie wiem. Sam byłem świadkiem i to nie raz w moim akwarium jak wiekowa samica, która urodziła nie raz, przekształciła się w samca.
szymon:
12.06.2013 09:11do oliwia222: Prędzej welon je pod gryza. Mam bojownika z wieloma innymi rybami i ich nie pod gryza.
ks:
29.04.2013 15:49czy uda się mi rozmnożyć mieczyki mam 5 samców 5 samic reszta ryb to: 1 glon zbrojnik niebieski, 2 labeo, 1 prętnik, 3 karasie 1 skalar akwa 200l
Sroka 55:
04.04.2013 14:00Czy paletki mogą być z mieczykami ? mam 7 paletek i chciałbym ok 4 sztuk mieczykow
Draco84:
13.03.2013 10:37przeciętnie na 1 rybkę dobrze by było przeznaczyć ok 2-4 l wody, co do pytania czy mieczyki opiekują się młodymi to nie. Jak większośc żyworodnych zjadają je ponieważ traktują je jak żywy pokarm
Logitech:
22.02.2013 11:03Fafik mi się wydaje ze może Oliwia---> rodzice nie opiekuja sie narybkiem lecz przeciwnie moga go zjesc
Danio1507:
20.02.2013 16:59Do Fafik: raczej może. Do oliwia 222: Rodzice nie tylko nie opiekują się ikrą, ale za to z chęcią ją pożerają. Co do drugiego pytania ta samica jest w ciąży. Lepiej umieść ją w kotniku z przegrodą. Welon zawsze ma duży apetyt. Barwniaków szmaragdowych nie hodowałem, więc nie wiem. Do Draco826: Moim zdaniem powinno ich być minimum trzy {najlepiej większa ilość samic}. A minimalna pojemność akwarium to 60 litrów. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.
Fafik:
14.02.2013 14:19Czy mieczyk moze sie skrzyrzowac z zmienniakiem plamistym???