Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

 1. młody wiślak:

  jaka woda musi być dla narybku???prosze o szybka odpowiedz

 2. Aśka:

  Puzon jeśli chcesz mieć ryby w akwarium (żywe) to wyparz żwirek, nie kupuj sztucznych roślin, skał itp. jeśli masz dużo ryb to co tydzień czyść pompke.

 3. Aśka:

  Gupik może kosztować ok. 5.5o zł.Ja za tyle kupiłam mojego.

 4. Aśka:

  do magdy: twoje gupiki moga byc podgryzane przez mieczyki lub molinezje bo neonki sa zbyt małe aby podgryza c gupiki. wiem to bo mnie też to niestety spotkało :-(

 5. bloom 32:

  mialam 5 gupikow a teraz mam 2 bo przy karzdym trupie byl pogryziony ogon ktora ryba mogla dokonac morderstwa skalar bojownik molinezje skirysek glonojad mieczyk czy inne gupiki

 6. natalka9:

  Bartku:z mojego doświaczenia wiem ,że skalary mogą być agresywne,U mojej koleżanki samica skalar zagryzła samca skalara.Skalary pozjadały jej neonki i obgryzły kiryską wąsy.Zobaczysz ,że welony są owiele od skalarów ładniejsze.I skalar i welon(złota rybka)to złe połonczenie.Zamiast skalarów wejżnp;molinezja,danio,mieczyk.Te ryby są spokojne.Pozdrawiam natalka9

 7. Weronika1999:

  Zależy czy ryba ma już swoje lata.Moja jak ją przełożyłam wieczorem to rano urodziła

 8. Ola:

  ja w moim akwa mam:2 rozbory klinowe, parke prętników karłowatych, dwie rybki które nie wiem jak sie nazywają ale są słit, 3 samce gupika i 3 samice ale jeden samiec jest już prawie na mecie:(, mam jeszcze kiryska pande lamparciego i albinoska, 2 ślimaczki helenka, aha a moja samiczka gupika przed chwilą urodziła ok. 40 młodych:))))) a pare dni temu jedna guiczka mi poromiła ( urodziła niedorozwinięte młode ( bez ogonków) i pare jajeczek);((((((((((

 9. Bartek:

  Pomocy .zakładam akwarium wielogatunkowe,chce mieć w nim 2 welonki,3 kiryski,5 gupików,2 skalary,1 glonka,neonki tylko nie wiem czy one wszystkie mogą być razem ,czy czasem większe nie zjedzą tych mniejszych.Proszę pomóżcie .

 10. ~piotrek~:

  do gupik i natalka9 za kilka dni powinien być poród :)

 11. natalka9:

  pomocy.moja samica gupiak leży na dnie i czasem płynie do powierzchni i ma brzuch jagby się miała kocić ma też plamkę kotną.umieściłam ją w oddzielnym zbiorniku.zachowuje się tak tydzien.proszę pomóżcie

 12. natalka9:

  do Puzona.Zeby wszystko było dobrze to:musisz mieć wyparzony żwirek i czyść pompke

 13. Puzon:

  No a u mnie od kilku lat nie da się wcale utrzymać tych ryb, ani żadnych innych, i roślin też. Do d..y z tą akwarystyką!!!

 14. piter:

  Moja samica gupika (kotna) pływa tylko w jednym rogu akwa (przy filtrze). Czasami z dołu do góry i na odwrót. Robi to bardzo szybko. Bardzo proszę o pomoc. Czy to jakaś choroba? Z góry dziękuję.

 15. lukas99712:

  ja mam 2 samce i 2 samice a jak 1 samiec jest pomarańczowy a samice majó niebieskie ogony i są bardziej przezroczyste to będą miały młode?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter