Opis
Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.
Rodzina
Piękniczkowate
Pochodzenie
Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela
Długość
Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm
Odżywianie
Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.
Temperatura
Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.
Warunki hodowlane
Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).
Rozmnażanie
Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.
1064 komentarzy
Julcia110:
03.05.2012 11:41Witam,mam dwa samce i samiczki.One są w ciąży już 4 tygodnie.Nie moge się już doczekać kiedy przyjdą na świat młode!!!
szymon:
29.04.2012 13:44patkaxx: ja by radził do kupić 4 kiryski zeby zjadały resztki pokarnmu z dna
Matio:
21.04.2012 16:32Witam. Mam pytanie ile czasu muszą siedzieć młode w kotniku(chodzi mi o gupiki)??????
Matio:
21.04.2012 16:27Cześć miałem 12 młodych gupików w kotniku.Dawałem im troche jedzenia.Widziałem że one je jedzą miały już 2 miesiące.Pewnego dnia rano wstaje ide je nakarmić patrze a tu wszystkie leżą zdechłe zostały mi tylko 3 młode. Jak myślicie co mogło być przyczyną ich śmierci? Prosze o pilną pomoc!!!!!
patrykollex:
19.04.2012 13:54wlasnie 2 dni temu kupilem 4 gupiki dokladnie 2 parki i jeden ze samcow zaatakowal drugiego i juz dzisiaj jeden zdechnie :(
Gervvazy:
17.04.2012 14:05DO MICHAŁ3333: Kolego zastanów się lepiej nad sobą bo połączenie gupików i pielęgnic to lekko mówiąc głupota jakich mało. Zresztą co niektóre komentarze tutaj przypominają dzieci do lat 10 może 14 ;) ja sam jestem amatorem ale troszkę ludzie pomyślcie czasem to nie boli. Pozdrowienia dla wszystkich normalnych i myślących ludzi :)
Michał3333:
11.04.2012 14:35Nie no... ZAKOCHAŁEM SIĘ W TYCH RYBACH!!!Hoduję je 2 dni i już mi się spodobały!!!Myślałem że je niebieskołuskie zeżrą ale gupiki chowają się za filtrem i w gęstwinie anubiasa.Do tej pory zostały pożarte przez p.niebieskołuskie tylko 2 gupiki i jednego z dwóch świeżych skalarów reszta żyje,je,pływa... Za 1,5 tyg. kupię sobie stado i będę mieć ich około 10szt (raczej więcej). Reszta ryb (drapieżne pielęgnice) zupełnie nie zwraca na nie uwagi.Poza tym nawet gdy atakują,gupiki zapylają chyba z 30km/h (dosłownie) i drapieżniki tyle je widzą-gupiki błyskawicznie się chowają.Szkoda tylko że są agresywne wewnątrzgatunkowo.POZDRAWIAM!!!
kacpx1:
10.04.2012 08:58Ja mam takich kilka w akwarium i chce ich jeszcze więcej dokupić;D
.........:
04.04.2012 15:33Ja kiedyś kupiłam samiczkę głupika która była w ciąży i po paru dniach urodziła PONAD 50 MALUTEŃKICH RYBEK.Po paru miesiącach przeżyło tylko 5 , które pózniej dałam koleżance .
xxx:
02.04.2012 20:06do andzi.. powinna przezyc ale tylko dwie ci urodzila troche to dziwne...zazwyczaj rodzą kilkanascie małych.proponuje ci kupic jeszcze ze dwie samiczki ale wybierz z duzymi brzuchami .jak one ci urodzą to bedziesz miala pelno malych,wtedy trzymanie ich osobno i wychodowanie ma sens dla 1 rybki to sie nieoplaca,a itak jakis % malych ginie to mozliwe ze i ta ci padnie.pozdro.
Matio:
25.03.2012 19:47Cześć mam pytanie ile czasu potrzebuje starsza samica w ciąży do urodzenia młodych. Prosze o pilną pomoc.
lubie rybki:
24.03.2012 09:53do Aśka :ile mogę mieć gupików w 25litrowym akwa jeżeli mam 4 brzanki różowe ,1 brzankę pięciopręga ,1 glonojada i krewetkę
Andzia:
21.03.2012 12:08Ja mam 1 samice gupika i 2 samce miałam jeszcze jedna samice ale mi umarła. W akwarium mam jeszcze 1 rybe danio,1 brzanke,1 bojownika i 1 neonka. Gdy kupiłam gupiki samica była już chyba wciaży bo miała duży okrągły brzuszek. Wczoraj urodziła mi 2 małe rybki niestety jedna mi nieprzyzyła. Samice odzieliłam przy porodzie ale już po poporodzie wpuściłam ją do akwarium. Tą młodą rybke mam w okrągłym akwarium bez roslin i kamyków daje jej pokruszony pokarm dla rybek ale nie widziałam czy go je. Jak myślicie ta młoda rybka przeżyje w takich warunkach ??
lubię rybki:
08.03.2012 17:40kuba2211- Nie. gupiki to wesołe i bezpieczne ryby.
kingkong156:
05.03.2012 21:32Mam pytanie czy gupiki mogą się rozmnożyć w normalnym akwa??