Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

 1. Iza:

  Ciągle mam problem z małymi gupikami. Podrosną w kotniku i nagle wszystkie zaczynają zdychać. I tak bylo i teraz. od wakacji nie zdechła żadna rybka nawet z doroslych osobników a przed tygodniem najpierw zdechły dwie samice które okociły się kolejny raz i od tego czasu codziennie zdycha kilka małych. Dodam że nie zmieniłam pokarmu ani nie wprowadziłam do akwarium nowych rybek(które mogłyby przenieść chorobę)

 2. wiciunia:

  Ja mam kule 3 L i dwie parki i zyje im sie dobze

 3. Wercia.:

  Hej czy moge trzymać w jednym akwarium 25l gupiki razem z welonkami ? Proszę o szybką odpowiedź :)

 4. Maciek :

  Dzień dobry mam dwa małe gupiki . Jeden jest większy od drugiego . Czy ten większy to samica ?

 5. Pysia123:

  Czy jeden głupik może być w 25l akwarium z 2 welonkami ?

 6. Klaudia :

  Mam 1samiczke i 1 samca.Dopiero co nowe kupione.Samiczka jest pomarańczowa a samiec jest niebieski z białymi i czarnymi plamkami na ogonie.Mają kuliste akwarium 2 litrowe a w nim pomarańczowe kamyczki i biało brązowe muszelki.Są szczęśliwe ,piękne, ładne, słodkie i małe.

 7. elośka:

  elo pod koniec listopada 2012 r urodziły mi sie gupiki w sumie mają 3 miesiecą i kiedy osiagną doj. płciowosc i zabarwią ogonki?

 8. szaman:

  hej zakladam akwarium mam zamir kupic ze 3 samce gupikow i do tego czerwone krewetki oraz neonki czy w takim towarzystwie krewetki beda dobrze sie czuly martwia mnie wlasnie gupiki

 9. Patryk:

  Jeśli miałaś je w kotniku to ok, ale jeżeli pływała (gupikowa)w akwarium to możliwe że zjadły je inne ryby albo młode leżą na dnie bo po urodzeniu opadają na dno.

 10. kate:

  elo jestem kate i mam 2 samice i 4 samce (dostałam od cioci).one są w aqua 25l i mają pełno roślin filtr grzałke zwykły żwirek i urodziła mi gupikowa 5 młodychn jak z centrum wróciłam.ale czy to nie za mało i zakopują mi się w piasku

 11. dawid:

  co potrzeba do hodowli gupików bardzo prosze !!!!!!!!!!!!!!

 12. karcia:

  Ja miałam je w 40l miałam ponad 20 małych gupików , a gdy kupiłam akwa 60l to wszystkie zdechły co to za przyczyna????Prosze o szybkom odp .Ogólnie już nie hoduje ich

 13. Patryk:

  Nie wiem ile masz samców ale jeżeli w rozmnażaniu jest zbyt mały udział samca to przeważnie tak jest że rodzą się same samice więc radzę dokupić kilka facetów

 14. Patrick:

  Miałem na początku 2 a teraz mam już 10 jednak mój rak marmurkowy( mam 3) ciągle próbuje je upolować

 15. p:

  Ja mam 1 samice gupika i 2 samce miałam jeszcze jedna samice ale mi umarła. W akwarium mam jeszcze 1 rybe danio,1 brzanke,1 bojownika i 1 neonka. Gdy kupiłam gupiki samica była już chyba wciaży bo miała duży okrągły brzuszek. Wczoraj urodziła mi 2 małe rybki niestety jedna mi nieprzyzyła. Samice odzieliłam przy porodzie ale już po poporodzie wpuściłam ją do akwarium. Tą młodą rybke mam w okrągłym akwarium bez roslin i kamyków daje jej pokruszony pokarm dla rybek ale nie widziałam czy go je. Jak myślicie ta młoda rybka przeżyje w takich warunkach ?? dodał: Andzia (2012-03-21 12:08:47) kuba2211- Nie. gupiki to wesołe i bezpieczne ryby. dodał: lubię rybki (2012-03-08 17:40:21) Mam pytanie czy gupiki mogą się rozmnożyć w normalnym akwa?? dodał: kingkong156 (2012-03-05 21:3

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter