Opis
Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Nazwa Molinezja nie ma związku z występującym u tych ryb melanizmem (ubarwieniem czarnym lub ciemnoplamym). Ryby te są spokrewnionymi gatunkami, zaliczanymi do rodzaju piękniczkowatych. Gatunek ten swoją popularność zawdzięcza ufności i miękkim ruchom. Pochodzi z Meksyku, gdzie zamieszkuje niziny nad zatoką meksykańską, aż po Kolumbię. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1899 roku, jednakże nie rozszerzyła się w akwarystyce na dużą skalę. Drugi raz została sprowadzona w 1908 roku, ale również nie zyskała na popularności. Już 2 lata później firma hodowlana z Magdenburga w Niemczech poinformowała o udanej próbie rozmnożenia. W Nowym Orleanie lata dwudzieste zaowocowały pojawieniem się najbardziej znanej odmiany czarnej. Ze Stanów Zjednoczonych została sprowadzona do Europy przez niemiecką firmę w 1930 roku. Molinezja księżycowa została odkryta, udoskonalona i utrwalona w Singapurze po roku 1945. Dokonał tego chiński hodowca Cheah Yam Menga. Szczegóły ubarwienia różnią w zależności od miejsca naturalnego występowania. Molinezja ostrusta jest zdecydowanie bardziej wytrzymałą odmianą, niż molinezja żaglowpłetwa. Ze względu na duży zasięg geograficzny możemy wyróżnić wiele ras molinezji, co powoduje dużą liczbę synonimicznych nazw gatunkowych. Możemy wyróżnić wiele odmian kolorystycznych, jednak najbardziej popularną jest odmiana ,, Black Molly’’. W wyniku licznych mutacji uzyskaliśmy takie odmiany jak np : księżycowa, o krótkich płetwach, smoliście czarną, złotą, marmurkową, zieloną, pomarańczopłetwą i wiele innych. Samca rozpoznajemy po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Molinezja ostrousta jest rybą ruchliwą i towarzyską oraz doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Mogą stanowić pierwszy gatunek początkującego akwarysty, jednakże należy pamiętać, że wymagają dobrych warunków. Najczęściej ryby te hodowane są innymi piękniczkowatymi.
Rodzina
Piękniczkowate (Poeciliidae)
Pochodzenie
Od Teksasu aż po Kolumbię.
Długość
W akwarium samice około 8 cm, a samce 6 cm. W warunkach naturalnych samice do 10, natomiast samce do 8 cm.
Odżywianie
Pokarmy suche i żywe dostępne w handlu. Należy pamiętać również o podawaniu pokarmów roślinnych (szczególnie glony). Są to ryby bardzo żarłoczne.
Temperatura
Od 23 do 28 C. Ciepłolubne oraz wrażliwe na niską i zmienną temperaturę wody.
Warunki hodowlane
Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie. Akwarium gęsto porośnięte roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Ze względu na możliwą agresję samców, powinno się trzymać jednego samca bądź ich większą grupę. Woda mocno filtrowana, dobrze napowietrzana, zasadowa i średnio twarda. Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w akwariach 100 i więcej litrowych. Stosunkowo łatwo zapadają na choroby, a charakterystycznym objawem jest stulanie płetw.
Rozmnażanie
Molinezja ostrousta jest gatunkiem stosunkowo łatwym do rozmnożenia. U gatunków koloru czarnego ciąże rozpoznajemy po uwypukleniu brzucha, ponieważ plama ciążowa nie jest dostrzegalna. Wydaje mioty liczące około 80 sztuk co 5-7 tygodni. W trakcie ciąży samica nie może być stresowana, ponieważ poród może się opóźnić lub młode mogą być martwe. Wykazuje tendencje do zjadania swojego potomstwa. Aby zapobiec temu zjawisku na czas porodu należy przenieść samice do osobnego zbiornika. Narybek karmimy pylistym pokarmem i larwami oczlika. Najlepiej aby akwarium tarliskowe było porośnięte delikatnymi glonami, ponieważ młode bardzo chętnie je jedzą. Mogą być również rozmnażane w dużym i bardzo gęsto zarośniętym akwarium ogólnym. W takim zbiorniku nie powinno zabraknąć także roślinności pływającej.
480 komentarzy
Dave:
18.02.2015 20:23Margherita mam podobnie i chciałbym aby mi ktoś odpowiedział co to może być. Samica molinezji mi dzisiaj padła miała takie plamy wyglądające jak otarcia lecz wczoraj zachowywała się normalnie. Jakieś 5 dni temu padła mi samica mieczyka tez miała podobny wygląd plam kolo skrzel lecz po niej było widać od jakiegoś czasu ze cos z nią nie tak chuda i pływała przy powierzchni. 2 tyg temu padł mi kirysek panda i także mialmtakie plamy. 3 dni po nim padł kirysek pstry zapowietrzyl się tak to wyglądało. Co jest z tymi plamami które wyglądają jak otarcia?? To jakąś choroba doradzcie co mozna z tym zrobić?? Akwarium 120 l zadbane filtr zewnętrzny z żywymi roślinami.temperatura i pH są ok. Z gory dzięki za odp
Buka:
15.02.2015 01:42Cześć, mam dopiero co założone akwarium 25 l i dwie molinezje (samca i samiczkę). Właśnie przeczytałam, że najlepsze dla molinezji jest akwarium o pojemności co najmniej 50 l. Czy tak mała pojemność może im jakoś zaszkodzić? Czy ewentualne zwiększenie ilości rybek nie pogorszy sytuacji?
PiKo:
08.12.2014 16:21Do BCh43: Spokojnie możesz trzymać gupiki i molinezje. Ja mam takie połączenie w swoim akwarium no i jeszcze kilka neonków do tego. Osobiście jestem zadowolony z tego połączenia. Żyją w całkowitej zgodzie :D
kamil:
06.11.2014 21:30Mam pytanie ponieważ mam 3 molinezje złoto czarne i 3 czarne.U mnie właśnie jedna złoto czarna ma duży brzuch i gonią ją dwie molinezje .Co robić ?
Margheritta:
24.07.2014 18:45Witajcie! Dzisiaj zaobserwowałam u jednego osobnika mojej hodowli molinezji czerwone plamki podobne do śladów po zadrapaniach, lub czymś takim. W akwarium nie ma żadnych ostrych przedmiotów o które mógłby się zranić. Sprawdzałam również czy to nie jest ospa, ale nic na to nie wskazuje. Proszę POMOCY! Czy inne ryby się tym zarażą? A po za tym: CO TO JEST?
BCh43:
24.02.2014 19:39Czy molinezje można trzymać z gupikami i glonojadami?
Brestina:
27.01.2014 21:24Mam pytanie odnośnie narybku molinezji. Kiedyś już hodowałam molinezje i z małymi nie było problemu. Urodziły się rybki ponad miesiąc temu a one nie rosną i co raz zdychają na początku było 10 od połowy miesiąca zaczęły zdychać, teraz zostało 5. Zastanawiam się czy to nie wina samicy, która była chora ledwo co pływała i miała białe plamki w tej chwili już nie ma ale nadal marnie pływa. Powie mi ktoś dlaczego rybki zdychają?
Lola:
03.01.2014 13:15Urodziły mi się molinezje ale z 10 przeżyła tylko 1. Dlaczego?
Lola:
31.12.2013 13:41Zaobserwowałam u moich molinezji dziwne zachowanie; samica podpływa do samca i dziabie go po gonopodium, dlaczego? POMOCY!
Patryk z tarnowa:
28.12.2013 16:44mam 2 takie 25 l i inne podobne rybki np gupiki mieczyki brzanki kirysy ale mam zamiar kupić większe akwarium :P jakieś 45 l coś takiego
master99052:
22.11.2013 19:45Do:j ta ryba może pływać z mieczykiem gupikiem i bocjom
Tysia:
04.06.2013 18:20POMOCY!!!Moja molinezja dziwnie spuchła, jej łuski się najeżyły, a jej oczy stały się wyłupiaste. Czy ona jest chora, a jeśli tak to co mam robić?
KAMILA POTRZEBUJĄCA POMOCYY:
04.05.2013 15:15CZESC MAM PYTANIE I PLIS O SZYBKA ODPOWIEDZ A MIANOWICIE MAM TYLKO 1 MOLINEZJE TO HYBA SAMIEC I PANUJE U MNIE W AKWA... OSPA RYBIA. MAM CHORE ŻÓŁTACZKI INDYJSKIE MOJE PYTANIE BRZMI:a) CZY MOGE TRZYMAC TYLKO 1 MOLINEZJE I CZY MOGE TERAZ DOKUPIC RYB?,b) CO MAM ZROBIC Z CHORYMI RYBAMI?
j:
29.03.2013 19:19Czy te rybki mogą pływać z gupikami , mieczykami i bocjami ?
waldi:
11.03.2013 11:32Witam, Hoduje molinezje od dłuższego już czasu więc pozwolę sobie na parę uwag odnośnie hodowania molinezji. Jest to bardzo efektowna i wdzięczna rybka jeśli spełnimy kilka ważnych dla nie wymogów. 1. Molinezja to ryba łagodna i nie może być hodowana z rybami agresywnymi typu paszczaki, wariatusy idp. 2. Molinezja bardzo lubi czystą wodę i to jest podstawowy warunek prawidłowego rozmnażania molinezji i nie zapadania na różne choroby 3. Przy małych akwariach trzeba dosyć często czyścić akwarium, obmulać i starannie czyścić filtry oraz podmieniać wodę (np 1/3 objętości akwarium co dwa tygodnie) 4. Temperatura w akwarium to od 25 do 26 st. Celsjusza (Im wyższa temperatura tym szybciej zanieczyszcza się akwarium) 5. Filtry najlepiej stosować z deszczownicami lub takie które mają wylot napowietrzonej wody spod powierchni. Molinezje nie lubią dużego zawirowania wody od przepływu wody z filtrów. 6. Roślinność może być naturalna lub sztuczna nie ma to większego znaczenia - ale ważne jest aby mieć razem z molinezjami glonojady które będą czyścić akwarium i zjadać pokarm zalegający na dnie. 7. Jeśli spełnimy te warunki to dorosła para będzie miała młode regularnie co 28-30 dni. Ilość młodych waha się od 20-30 szt. choć to nie musi być regułą. (Młode od razu umieszczamy w kotniku i wypuszczamy do akwarium dopiero po około 3 miesiącach) Jednak jeśli samica będzie miała młode co miesiąc to raczej długo nie pożyje. 8. Molinezje to ryby bardzo żarłoczne ale nie wolno ich przekarmiać. Ryby karmimy tylko raz dziennie najlepiej wieczorem. Przy karmieniu wyłączamy koniecznie filtry żeby ryby w spokoju mogły zjeść pokarm. Staramy się też zmieniać rodzaj pokarmu powiedzmy raz na pół roku. Konieczne też jest odpowiednie oświetlenie które zapalamy dosyć regularnie np: od godz. 17 do 21. Będą zdrowsze i odporniejsze na choroby. Muszę się pochwalić że dochowałem się w molinezji w kolorze srebrno-pomarańczowym z odcieniami grafitowymi są naprawdę piękne i bardzo rzadkie.