Pielęgniczka Kakadu

Opis

Apistogramma cacatuoides – Pielęgniczka Kakadu. Te pięknie ubarwione ryby są chętnie hodowane zarówno przez doświadczonych jak i początkujących akwarystów ze względu nie tylko na ich wspaniały wygląd ale również łatwość rozmnażania. Zapewnienie im warunków bytowych chociażby zbliżonych do wymaganych, umożliwia udaną hodowlę. W sklepach zoologicznych można spotkać się z wieloma odmianami barwnymi tego gatunku. Jednak dla wszystkich odmian charakterystycznym akcentem kolorystycznym pozostają krwistoczerwone plamy na płetwie ogonowej. Natomiast charakterystyczną cechą anatomiczną jest ciekawa budowa płetwy grzbietowej, która przypomina czub papugi kakadu. Samce są intensywniej ubarwione i większe od samic. Mają wydłużone promienie płetwy grzbietowej i ogonowej. Samice nie posiadają czerwonych plam na ogonie.

Rodzina

Pielęgnicowate

Pochodzenie

Ameryka Południowa. Ryba ta zamieszkuje przede wszystkim małe rzeki i strumienie w Peru, Boliwii oraz Brazylii.

Długość

Mogą dorastać maksymalnie do 9 cm. Samce średnio 8 cm, a samice 4-6 cm.

Odżywianie

Ryby należy karmić pokarmem żywym i mrożonym (np larwy komarów) oraz suchą karmą w postaci płatków lub granulatów.

Temperatura

Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 22-28°C

Warunki hodowlane

Optymalny odczyn Ph wody waha się między 6,0 a 7,5 a twardość ogólna 3-10°dGH. Ryby te przejawiają silny instynkt terytorialny. Z pozoru spokojne mogą nagle stać się bardzo agresywne w stosunku do siebie oraz innych mieszkańców akwarium jeżeli nie zapewni im się wystarczająco dużej przestrzeni życiowej oraz kryjówek. Ryby te powinny być hodowane w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic w zbiorniku o wymiarach minimum 60x30x30 cm, przy czym na jedna samice powinno przypadać terytorium o średnicy minimum 20cm. Trzymanie Kakadu w parach grozi zagonieniem samiczki przez samca. Również w przypadku hodowli 2 samiczek istnieje ryzyko dominacji silniejszej samicy. Z tego względu najbezpieczniej jest hodować kakadu w haremach złożonych z 1 samca oraz np. 3 samic w odpowiednio przestronnym zbiorniku. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami i obfitować w kryjówki takie jak np łupiny orzecha kokosowego, korzenie albo płaskie kamienie. Z kamieni można zbudować małe groty, które posłużą podobnie jak łupiny kokosa za schronienie oraz miejsce złożenia ikry. Podłoże w zbiorniku powinno być raczej miękkie, najlepiej piaszczyste ponieważ Kakadu chętnie składają ikrę również we wykopanych przez siebie dołkach. Jeżeli chcemy trzymać kilka samców akwarium powinno być odpowiednio duże aby nie dochodziło do walk terytorialnych pomiędzy rywalami. Ryby te są dość wrażliwe na wysokie stężenie azotanów dlatego trzeba pamiętać o systematycznych podmianach wody. W akwarium biotopowym można trzymać je z małymi kąsaczami oraz sumami. W akwarium wielogatunkowym natomiast z rybami równie silnymi oraz wystarczająco szybkimi by ujść ewentualnym atakom Kakadu.

Rozmnażanie

Kakadu chętnie rozmnażają się w akwarium ogólnym w czystej, regularnie podmienianej wodzie. Odpowiednia temperaturą do tarła oraz wylęgu narybku jest temp. 25-27°C. Samice ustalają własne rewiry, gdzie strzegą gniazda z ikrą oraz narybku. Samce natomiast pilnują terenu przed potencjalnym zagrożeniem. Aby rozmnożyć Pielęgniczki Kakadu wystarczy zapewnić im odpowiednie dla nich warunki środowiskowe łącznie z wielkością zbiornika oraz dietą obfitująca w żywy lub mrożony pokarm. Zbyt małe terytorium lęgowe może stać się powodem rywalizacji oraz walk również pomiędzy samicami. Samiec trze się na zmianę z samiczkami, które składają ikrę na sklepieniu kryjówek np grot z kamieni czy łupin orzecha kokosowego. Po tarle jest on zazwyczaj przeganiany a samiczki podejmują samodzielną opiekę nad ikrą oraz narybkiem, który wykluwa się po około 2-3 dniach. Młode kakadu najlepiej jest dokarmiać larwami solowca do czasu, aż nie zaczną pobierać większego pokarmu. Autor: NirwAnia. Dziękujemy.

170 komentarzy

 1. eltoro3:

  Ramek, jeżeli już masz kakadu i ramirezy, to chyba wiesz, że to nie jest dobre połączenie, a jeśli jeszcze nie masz, to zdecyduj się raczej na ramirezy. 50l to nie jest wystarczający litraż na dwa gatunki pielęgniczek. Kakadu to bardzo terytorialne ryby i poganiają wszystko co jest w ich zasięgu.

 2. Mika29:

  Mam 60l akwarium. Jest tam wielki korzeń (a raczej gałąź) mech tworzy koronę u góry tego korzenia. Obok jest Ludwinia (sory jak źle napisałam) i mech jawajski na przodzie. Ryby: 3 kiryski lamparcie, 2 mieczyki czarne (mieczyki oddam jeżeli będe mogła mieć kakadu) Bojownik Syjamski który ma już 3 - 4 lat. 9 Neonów w tym 5 innesa 4 diamentowe. I 2 molinezje. Bojownik uznał żee ten kokos to jego dom. I czy jakby kakadu złożyły tam ikrę i samica bojownika nie wpuści to czy dojedzize do walki? I czy w tym akwa mogę mieć 3 kakadu? (2 samice i 1 samca)

 3. Kamil:

  Do Przemo: PRZERYBIENIE!!! Od ilu lat zajmujesz się hodowlą ryb akwariowych??? To twoje pierwsze akwarium??? 6 glonojadów, 3 paletki, 2 raki, 1 sumik!!! Też pomysł!!! Albo oddaj rybki, albo załóż akwarium o pojemności około 500 litrów!!!

 4. ramek:

  Hej.Czy ramirezki z kakadu będą sie zgadzać z kakadu w akwa 50l.

 5. Przemo :

  Koledzy ja posiadam akw 100L i w nim z dwoma parkami KAKADU mam - 3 parki ramirez, 1 kosiarke, 6 glonojadow kazdy inny gatunek, paletki 3, molinezjie z 5 parek, neonkow 20 sztuk, 4 piskorki 2 gatunki, 2 parki glupikow, 5 kiryskow 3 gatunki, ostronosy 2, brzanki rekinie 3, sumiki rekinie 3, brzanki mszyste 2 parki , krewetke dorosła, 2 raki, i sumika lamparciego i musze powiedziec szczerze ze jeszcze zadna sie nie zaczela bic z zadna co nie powiem ze kakadu pilnuje swojego rewirku ale ogulnie wszystkie sie zgadzaja i jest naprawde slicznie w akwarium.

 6. Łukasz:

  ma ktoś może do sprzedania te pielęgnice interesują mnie młode w okolicach Łęcznej Chełma ewentualnie lublina lub ktoś może wie czy są dostępne na terenie tych miast był bym wdzięczny

 7. Ramireska:

  U Mnie w Tarnowie kosztuję 10 zł ... Ale warto Kupić bo są piękne :)

 8. kusy:

  Witam chciałbym hodować kakadu z krewetkami mam dosyć dobrze zarośnięte akwa czy jest to możliwe?

 9. Andian:

  Do : Maniek Nie wiemy nic o Twoim akwarium. Jeśli masz baniaczek pow. 100 cm sporo roślin i zakamarków możesz spróbować. Mimo wielu wypowiedzi ,że kakadu są towarzyskie i spokojne a jedynie podczas tarła " bardziej agresywne" w układzie haremowym będziesz miał cały czas jedną samiczkę pilnującą ikry , drugą z larwami , trzecią z młodymi.... ( samiczka kakadu podczas opieki nad potomstwem to taka mała samonaprowadzająca się "torpeda" ) i na dokładkę "wnerwionego" samca. Tyle ja z własnych obserwacji haremiku kakadu. Do kocham cię mój......... Nie zaobserwowałem nigdy agresji kakadu wobec roślin :P

 10. giengsta12:

  Może mi ktoś pomóc.Sprawa wygląda następująco.Miałem parke kakadu z czego samiec popełnił samobujstwo wyskakując ze zbiornika przy wymianie wody.Zakupiłem drugiego dla towarzystwa samicy i po paru dniach zagineła mi samica.Od 3dni jej nie widze nie wychodzi na karmienie i nie wiem co mogło sie stać.Mam akwarium 60litrów zamek i kokosa podłoże,żwirek i trzy roślinki.Proszę o pomoc co mogło się z nią stac.Zwłok nigdzie nie widać.Z góry dziękuje i pozdrawiam.

 11. Maniek:

  Witam.chceę kupić 3 pielęgniczki kakadu ale nie wiem czy bądą mi sie zgadzać z parką ramirezów.Słyszałem różne opinie i nie wiem w co wierzyć.Proszę o pomoc w tej sprawie.

 12. kocham cię mój.........:

  Te pielęgnice to kurde wyżeracz wszystkich roślin mam takich 5 i 2 neonki wszystko zjadły prócz glonojada

 13. Kamil:

  Z kakadu można trzymać kardynałki i wiele spokojnych, ułożonych rybek :):):) Napiszcie, jakie konkretnie gatunki was interesują

 14. nnn:

  kolo , nie

 15. kolo:

  Czy ktoś wie czy można ją hodować z kardynałkiem chińskim POMÓŻCIE PLIS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter