Pielęgniczka Kakadu

Opis

Apistogramma cacatuoides – Pielęgniczka Kakadu. Te pięknie ubarwione ryby są chętnie hodowane zarówno przez doświadczonych jak i początkujących akwarystów ze względu nie tylko na ich wspaniały wygląd ale również łatwość rozmnażania. Zapewnienie im warunków bytowych chociażby zbliżonych do wymaganych, umożliwia udaną hodowlę. W sklepach zoologicznych można spotkać się z wieloma odmianami barwnymi tego gatunku. Jednak dla wszystkich odmian charakterystycznym akcentem kolorystycznym pozostają krwistoczerwone plamy na płetwie ogonowej. Natomiast charakterystyczną cechą anatomiczną jest ciekawa budowa płetwy grzbietowej, która przypomina czub papugi kakadu. Samce są intensywniej ubarwione i większe od samic. Mają wydłużone promienie płetwy grzbietowej i ogonowej. Samice nie posiadają czerwonych plam na ogonie.

Rodzina

Pielęgnicowate

Pochodzenie

Ameryka Południowa. Ryba ta zamieszkuje przede wszystkim małe rzeki i strumienie w Peru, Boliwii oraz Brazylii.

Długość

Mogą dorastać maksymalnie do 9 cm. Samce średnio 8 cm, a samice 4-6 cm.

Odżywianie

Ryby należy karmić pokarmem żywym i mrożonym (np larwy komarów) oraz suchą karmą w postaci płatków lub granulatów.

Temperatura

Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 22-28°C

Warunki hodowlane

Optymalny odczyn Ph wody waha się między 6,0 a 7,5 a twardość ogólna 3-10°dGH. Ryby te przejawiają silny instynkt terytorialny. Z pozoru spokojne mogą nagle stać się bardzo agresywne w stosunku do siebie oraz innych mieszkańców akwarium jeżeli nie zapewni im się wystarczająco dużej przestrzeni życiowej oraz kryjówek. Ryby te powinny być hodowane w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic w zbiorniku o wymiarach minimum 60x30x30 cm, przy czym na jedna samice powinno przypadać terytorium o średnicy minimum 20cm. Trzymanie Kakadu w parach grozi zagonieniem samiczki przez samca. Również w przypadku hodowli 2 samiczek istnieje ryzyko dominacji silniejszej samicy. Z tego względu najbezpieczniej jest hodować kakadu w haremach złożonych z 1 samca oraz np. 3 samic w odpowiednio przestronnym zbiorniku. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami i obfitować w kryjówki takie jak np łupiny orzecha kokosowego, korzenie albo płaskie kamienie. Z kamieni można zbudować małe groty, które posłużą podobnie jak łupiny kokosa za schronienie oraz miejsce złożenia ikry. Podłoże w zbiorniku powinno być raczej miękkie, najlepiej piaszczyste ponieważ Kakadu chętnie składają ikrę również we wykopanych przez siebie dołkach. Jeżeli chcemy trzymać kilka samców akwarium powinno być odpowiednio duże aby nie dochodziło do walk terytorialnych pomiędzy rywalami. Ryby te są dość wrażliwe na wysokie stężenie azotanów dlatego trzeba pamiętać o systematycznych podmianach wody. W akwarium biotopowym można trzymać je z małymi kąsaczami oraz sumami. W akwarium wielogatunkowym natomiast z rybami równie silnymi oraz wystarczająco szybkimi by ujść ewentualnym atakom Kakadu.

Rozmnażanie

Kakadu chętnie rozmnażają się w akwarium ogólnym w czystej, regularnie podmienianej wodzie. Odpowiednia temperaturą do tarła oraz wylęgu narybku jest temp. 25-27°C. Samice ustalają własne rewiry, gdzie strzegą gniazda z ikrą oraz narybku. Samce natomiast pilnują terenu przed potencjalnym zagrożeniem. Aby rozmnożyć Pielęgniczki Kakadu wystarczy zapewnić im odpowiednie dla nich warunki środowiskowe łącznie z wielkością zbiornika oraz dietą obfitująca w żywy lub mrożony pokarm. Zbyt małe terytorium lęgowe może stać się powodem rywalizacji oraz walk również pomiędzy samicami. Samiec trze się na zmianę z samiczkami, które składają ikrę na sklepieniu kryjówek np grot z kamieni czy łupin orzecha kokosowego. Po tarle jest on zazwyczaj przeganiany a samiczki podejmują samodzielną opiekę nad ikrą oraz narybkiem, który wykluwa się po około 2-3 dniach. Młode kakadu najlepiej jest dokarmiać larwami solowca do czasu, aż nie zaczną pobierać większego pokarmu. Autor: NirwAnia. Dziękujemy.

170 komentarzy

 1. Mati223:

  do Michała pielęgniczki Kakadu trzyma się w grupie np. 1 samiec i trzy samiczki !

 2. Michał:

  Mam akwarium 50l a w nim 3 skalary. Mogę mieć pielęgniczkę Kakadu

 3. Michał:

  Mam akwarium 50l a w nim 3 skalary i 4 gurami. Czy mogę mieć jeszcze pielęgniczkę Kakadu?

 4. hodowca:

  Do zaneta , owszem można trzymać takie pielęgniczki razem ale trzeba mieć spore akwarium. 240l minimum , wtedy każdy gatunek znajdzie swój kącik. Jednak trzeba brać również pod uwagę na jakie rybki się trafi , bo możesz kupić łagodną rybę jak i agresora. Wyśmiali cię dlatego by bronić renomy swojego sklepu. NIGDY NIE UFAJCIE SPRZEDAWCĄ, im chodzi tylko o zarobek. I na przyszłość najpierw trzeba poczytać o rybkach jakie ma się zamiar kupić i zdecydowanie lepiej zaufać radom na forum akwarystycznym , bo tam ludzie mają doświadczenie na własnych akwariach. Pozdrawiam

 5. zaneta:

  witam.jestem ciekawa zdania osob majacych pojecie o akwarystyce.Dwa dni temu panna w sklepie zoolog.wkrecila mnie,ze PARKA kakadu bedzie idealnym towarzystwem dla mojej (takze parki)ramirezek. Glupia zakupilam rybki,ufna radom panny \"zoologiczanki\". W domu popedzilam do netu i posprawdzalam info na forach akwa. jakie bylo moje zdziwienie,zeby tego inaczej nie ujac :/ gdy wyczytalam ze po pierwsze kakadu trzyma sie haremowo!a po drugie nigdy z ramirezami. Mysle sobie hmm..zaryzykujmy,zbudowalam im ekstra schowki,domeczki,krzaczki,grotki,podzielilam akwa duzym korzeniem na pol i obserwowalam. Bylo ok. Dwa dni... dzisiaj rano moj ukochany samczyk ramirez caly roztrzesiony chowal sie po katach a jego jeszcze wczoraj piekny ogon byl caly w strzepach. kurde! wylowilam bandyckie kakadu i pojechalam do sklepu a tam...zostalam wrecz wysmiana,ze gadam glupoty poniewaz i pani kierowniczka akwarystyki trzyma razem takie pielegnice i pracownik akwarystycznego dzialu. Rybki im zostawilam,przeciez ich nie spuszcze w wc! oczywiscie nie dostalam zwrotu 28 zl ani niczego na wymiane poniewaz wedlug nich bredze. fora akwarystyczne sa glupsze niz pracownicy sklepu zoologicznego?co jest grane? ja jednak wierze w wersje wyczytane na forach-kakadu zwalcza ramireza. Co Wy na to??????????????????????????????????? pozdrawiam.

 6. adigos2002@interia.pl:

  Czy mogę trzymać z dwoma Ramirezami w 60l

 7. ADAM:

  chce kupić kakadu jednego samca i trzy samice czy mogę je trzymać w 60l z dwoma ramirezkami.

 8. Mario:

  Kuba-rozrabiaka najlepsze rybki będziesz miał w Sasie na sidorskiej. dostawy mają w piątki. Tam kupisz przynajmniej zdrowe rybki. Polecam..

 9. Mateusz:

  Czy mogę trzymać pielęgniczkę kakadu razem z bojownikiem syjamskim w akwarium 50l ?

 10. bend:

  Czemu moje samiczki kakadu ganiają samca? Z góry dzięki.

 11. Black R.:

  cześć, mam pytanie. Czy kakadu można trzymać w 60 l akwarium ?

 12. pawcio:

  Siemka, mam parę kakadu.Samiec jest gruby, nie je, żadko pływa i co najgorsze nie interesuje się samicą. Co może mu być?Z góry dziękuje za pomoc.

 13. Kuba-rozrabiaka:

  Siemka jestem Kuba.Ostatnio byłem w Sklepie akwarystycznym (małym)sklepie gdzie było troszkę rybek.Było to w Białej Podlaskiej.Pyły tam: *Kakadu-14zł ok 2 cm *Bocja Wspaniała-18zł ok 3,5 cm *Gupiki-4,5zł ok 2cm *molinezja-(różne odmiany barwne)4lub5 zł ok 4cm *Brzanki(mszysta,sumatrzańska,różowa)-4zł ok 2 cm *Gurami(Złote,Mozaikowe)-5,5 i 6zł ok 2,5 cm *Neony Inessa i Czarny-3zł ok 2 cm I Kosiarki,Glonojady,Labeo,Prętnik(nie było 2 członu nazwy)-12zł ok 4cm Mam pytanie.Czy te ceny za rybki nie są wygórowane?Nie porównuje na Allegro ale tam kakadu widziałem za 6zł a prętniki za 5zł a Neonki za 1,5.No i czy fakt że te rybki są małe nie zaszkodzi mi w akwarium(czy nie pozdychają łatwiej? Pozdro :)

 14. pasek:

  Mam takie strategiczne pytanie czy w akwarium mogę trzymać Kakadu z Barwniakami? mile widziana odpowiedź na maila - paschalisofm@gamil.com

 15. WoJtI:

  Czy mogę ją hodować z welonami w 54l ??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter