Pielęgniczka Kakadu

Opis

Apistogramma cacatuoides – Pielęgniczka Kakadu. Te pięknie ubarwione ryby są chętnie hodowane zarówno przez doświadczonych jak i początkujących akwarystów ze względu nie tylko na ich wspaniały wygląd ale również łatwość rozmnażania. Zapewnienie im warunków bytowych chociażby zbliżonych do wymaganych, umożliwia udaną hodowlę. W sklepach zoologicznych można spotkać się z wieloma odmianami barwnymi tego gatunku. Jednak dla wszystkich odmian charakterystycznym akcentem kolorystycznym pozostają krwistoczerwone plamy na płetwie ogonowej. Natomiast charakterystyczną cechą anatomiczną jest ciekawa budowa płetwy grzbietowej, która przypomina czub papugi kakadu. Samce są intensywniej ubarwione i większe od samic. Mają wydłużone promienie płetwy grzbietowej i ogonowej. Samice nie posiadają czerwonych plam na ogonie.

Rodzina

Pielęgnicowate

Pochodzenie

Ameryka Południowa. Ryba ta zamieszkuje przede wszystkim małe rzeki i strumienie w Peru, Boliwii oraz Brazylii.

Długość

Mogą dorastać maksymalnie do 9 cm. Samce średnio 8 cm, a samice 4-6 cm.

Odżywianie

Ryby należy karmić pokarmem żywym i mrożonym (np larwy komarów) oraz suchą karmą w postaci płatków lub granulatów.

Temperatura

Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 22-28°C

Warunki hodowlane

Optymalny odczyn Ph wody waha się między 6,0 a 7,5 a twardość ogólna 3-10°dGH. Ryby te przejawiają silny instynkt terytorialny. Z pozoru spokojne mogą nagle stać się bardzo agresywne w stosunku do siebie oraz innych mieszkańców akwarium jeżeli nie zapewni im się wystarczająco dużej przestrzeni życiowej oraz kryjówek. Ryby te powinny być hodowane w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic w zbiorniku o wymiarach minimum 60x30x30 cm, przy czym na jedna samice powinno przypadać terytorium o średnicy minimum 20cm. Trzymanie Kakadu w parach grozi zagonieniem samiczki przez samca. Również w przypadku hodowli 2 samiczek istnieje ryzyko dominacji silniejszej samicy. Z tego względu najbezpieczniej jest hodować kakadu w haremach złożonych z 1 samca oraz np. 3 samic w odpowiednio przestronnym zbiorniku. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami i obfitować w kryjówki takie jak np łupiny orzecha kokosowego, korzenie albo płaskie kamienie. Z kamieni można zbudować małe groty, które posłużą podobnie jak łupiny kokosa za schronienie oraz miejsce złożenia ikry. Podłoże w zbiorniku powinno być raczej miękkie, najlepiej piaszczyste ponieważ Kakadu chętnie składają ikrę również we wykopanych przez siebie dołkach. Jeżeli chcemy trzymać kilka samców akwarium powinno być odpowiednio duże aby nie dochodziło do walk terytorialnych pomiędzy rywalami. Ryby te są dość wrażliwe na wysokie stężenie azotanów dlatego trzeba pamiętać o systematycznych podmianach wody. W akwarium biotopowym można trzymać je z małymi kąsaczami oraz sumami. W akwarium wielogatunkowym natomiast z rybami równie silnymi oraz wystarczająco szybkimi by ujść ewentualnym atakom Kakadu.

Rozmnażanie

Kakadu chętnie rozmnażają się w akwarium ogólnym w czystej, regularnie podmienianej wodzie. Odpowiednia temperaturą do tarła oraz wylęgu narybku jest temp. 25-27°C. Samice ustalają własne rewiry, gdzie strzegą gniazda z ikrą oraz narybku. Samce natomiast pilnują terenu przed potencjalnym zagrożeniem. Aby rozmnożyć Pielęgniczki Kakadu wystarczy zapewnić im odpowiednie dla nich warunki środowiskowe łącznie z wielkością zbiornika oraz dietą obfitująca w żywy lub mrożony pokarm. Zbyt małe terytorium lęgowe może stać się powodem rywalizacji oraz walk również pomiędzy samicami. Samiec trze się na zmianę z samiczkami, które składają ikrę na sklepieniu kryjówek np grot z kamieni czy łupin orzecha kokosowego. Po tarle jest on zazwyczaj przeganiany a samiczki podejmują samodzielną opiekę nad ikrą oraz narybkiem, który wykluwa się po około 2-3 dniach. Młode kakadu najlepiej jest dokarmiać larwami solowca do czasu, aż nie zaczną pobierać większego pokarmu. Autor: NirwAnia. Dziękujemy.

170 komentarzy

 1. andrzej:

  Można ze Skalarami ja bynajmniej trzymam ijest malina a w 80 mam: 4x kirys , 3 x mieczyk, 4 x platka, 2 x żałobniczka, 2 x glonojad, otosek, 4 x skalar, 2 x gurami, 2 x kakadu, 5 x molinezje,6 x gupik, 5 x danio 3 x bojownik, wariatus . i wszystko gra i huczy :)))

 2. hjk:

  czy można je trzymać ze skalarami

 3. kacper:

  czy te rybki sa agresywne ?? planuje dokupic je do gurami i molinezji dadza sobie rade ?? a wogole to jakie akwa macie, ile litrow?? kakadu moga byc w 100l ??

 4. Alvin:

  Do elo: kakadu żyją w haremach, złożonych z jednego samca i kilku samic, natomiast ramirezki i barwniaki żyją w parach,czyli jeden samiec i jedna samiczka. Przyznam szczerze,że mi także spośród pielęgniczek najbardziej podobają się te trzy gatunki :)

 5. klinek:

  A czy jak już będą młode to odłowić samca do innego akwarium??? Bo samice go będą przeganiać(będą sprzeczki)

 6. Andzia98984:

  Mam akwarium 112 litrów a w nim 3 kiryski spiżowe, 3 kiryski pandy, 7 molinezji, bojownika, glonojada zbrojnika i 5 gupiki. Czy będę mogła dokupić jeszcze p. kakadu ? Jeśli tak to ile ?

 7. pablo:

  mam samca i 4 samice kakadu. Samiec podgryza samice. Poradzcie co robić?

 8. Marcel:

  Mam akwarium 140l i chce w nim trzymac 2 zbrojniki niebieskie,okolo 15 neonow inesa, 10 rozbor klinowych,parke Ramirezow i harem 1+2 kakadu mam okolo 30 roslinek, kokosa, doniczke,2 korzenie sterte kamykow ogolnie dosc sporo kryjowek i zakamarkow. Co sadzicie o takiej obsadzie??

 9. elo :

  mam pytanie moge mieć tak 1 samiec 2 samiczki kakadu i 1 samiec 2 samiczki ramireza i 1 samiec barwnika i 2 samiczki barwnika i do tego 5 kirysków 1 otosek 2 glonojady i co jeszcze moge mieć na środkowy plan wody prosze pisać na gg 10899636

 10. z.:

  Max samiczki mają czarne paski na płetwach piersiowych i są mniej kolorowe.

 11. Tray:

  tomi1108 jeśli akwarium ma ponad 200l to tak (ja nie mam żadnych problemów w 240l. )

 12. tomi1108:

  Czy kakadu można trzymać z krewetkami red chery??? czy nie posłużą jako pokarm. Proszę o szybką pomoc

 13. max:

  hej mam zamiar na wiosnę zmienić obsadę mojego akwarium 112l i kupić 3 pielęgnica kakadu (1+2) i zastanawiam się jak odróżnić samca od samicy ? proszę o bardzo szczegółowe porównanie

 14. sydney:

  Przed chwilą zdechła mi pielęgniczka kakadu, miała strasznie żółty brzuch i bardzo długo (jakieś 4godz.) się męczyła. Jaka mogła być tego przyczyna?

 15. Adam:

  Do ON: Ja mam akwa 450 litrów i tylko 23 neony czerwone i tak jest OK ponieważ ryby te pływają w ławicy. Jak wrzucisz 35 neonów do akwa 240l. to ta ławica będzie się zaczynała na początku akwa i kończyła na końcu, a to już nie będzie ładnie wyglądało. Na twoim miejscu dałbym około 20 neonów czerwonych, Kakadu 1+3, 6 otosków lub 3 zbrojniki, 5 kirysów Panda. Z ramirezów bym zrezygnował bo może być wojna z kakadu. Jak będziesz miał mniej ryb w akwa to tymsamym będzie ci łatwiej utrzymać parametry wody i ryby będą ładniej wybarwione i szybciej rosły. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter