Pielęgniczka Nijssena, Pielęgniczka Panda

Opis

Apistogramma nijsseni – Pielęgniczka Nijssena. W przeciwieństwie do innych gatunków ta pielęgniczka jest jeszcze mało popularna wśród akwarystów. Prawdopodobnie przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż rzadko gości on w sklepowych akwariach. Jest to ryba bardzo ładna i ciekawa w hodowli. Samce są znacznie większe niż samiczki, posiadają ciało o niebieskawym połysku a ich płetwa ogonowa jest obrzeżona czerwonym pasem. Samice natomiast są jasnożółte. Również posiadają czerwony brzeg płetwy ogonowej, jednak o wiele mniej wyrazisty niż u samców. Charakterystyczną cechą samic są czarne łaty usytuowane zazwyczaj w okolicy oczu, pokryw skrzelowych oraz nasady płetwy ogonowej. Ta ciekawa cecha odróżniająca samiczki Nijssena od samic innych gatunków pielęgniczek, stała się powodem nadania temu gatunkowi potocznej nazwy „Panda”. Urok tej ryby można podziwiać w pełni tylko wtedy, gdy zapewni się jej dobre warunki środowiskowe.

Rodzina

Pielęgnicowate

Pochodzenie

Ameryka Południowa. Ryba ta zamieszkuje małe rzeki i strumienie z piaszczystym dnem w dorzeczu dolnego biegu Ukajali w Peru.

Długość

Samce dorastają do 8-8,5 cm a samice do 6-6,5 cm

Odżywianie

Ryby te najchętniej przyjmują pokarm żywy i mrożony – gwarantuje to ich ładne wybarwienie. Poza tym można również podawać płatki i granulaty.

Temperatura

Pielęgniczka Nijssena najlepiej czuje się w przedziale temperatur 23-29°C

Warunki hodowlane

Ryby te wymagają wody raczej miękkiej i kwaśnej. Optymalny dla nich odczyn Ph to 5,5 a 7,0 a twardość ogólna 2-10°dGH. Pielęgniczki te podobnie jak inne przedstawicielki rodziny pielęgnicowatych przejawiają silny instynkt terytorialny. Na ogół bywają spokojne lecz w czasie tarła mogą stać się agresywne w stosunku innych mieszkańców akwarium. Powinny być hodowane w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic. Zalecana wielkość zbiornika to 100x40x50 cm, lecz bywają przypadki udanej hodowli również w nawet 50 litrowych zbiornikach jednogatunkowych. Dla dobra samic najlepiej jest hodować je w haremach złożonych z 1 samca oraz np. 3 samic w odpowiednio przestronnym zbiorniku. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami i obfitować w kryjówki takie jak np korzenie, łupiny orzecha kokosowego albo groty z kamieni, w których ryby chętnie składają ikrę. Podłoże w zbiorniku powinno być raczej miękkie, najlepiej piaszczyste. Oświetlenie akwarium powinno być niezbyt jaskrawe, najlepiej przytłumione rzucającymi cień roślinami. Pielęgniczki Nijssena są wrażliwe na wysokie stężenie azotanów dlatego trzeba pamiętać o systematycznych 15-20 procentowych tygodniowych podmianach wody. W akwarium biotopowym można trzymać je z małymi kąsaczami oraz sumami.

Rozmnażanie

Czynnikami warunkującymi rozmnożenie Pielęgniczek Nijssena są utrzymanie czystej, regularnie podmienianej wody o idealnych dla nich parametrach, zapewnienie odpowiedniej ilości kryjówek oraz stałego dostępu do pokarmu żywego i mrożonego. Samiec chętnie podchodzi do tarła z różnymi samiczkami na zmianę. Znakiem świadczącym o zbliżającym się tarle jest mocniejsze wybarwienie zarówno samca jak i samicy. Ikra składana jest w ustronnych miejscach – kryjówkach wybranych przez samicę. Okres wylęgu to około 48 godzin. Po tym czasie samica na ogół sama zajmuje się strzeżeniem narybku w swojej kryjówce oraz w jej pobliżu. Gdy młode rybki zaczynają swobodnie pływać są wyprowadzane z kryjówki i wtedy można rozpocząć ich dokarmianie żywą artemią. Autor: NirwAnia. Dziękujemy.

10 komentarzy

 1. Korba:

  Zakupilam dzis parke - 32 zl(para), narazie trzymam je same tylko w towarzystkie jednego malenkiego glonojada, bo dopiero zalozylam akwarium, ale to juz nie pierwszy raz, wiec juz troche o posiadaniu rybek wiem;) jezeli jest ktos ze slaska to w jaworznie sa te rybki dostepne w sklwpie na ul. Farnej (farna). Moje okazy sa w akwarium od kilku godzin i pieknie plywaja, nie stracily kolorow ani na chwile. Tylko gdy byly w worku i wiozlam je ze sklepu. Koniecznie trzeba pamietac o prawidlowym wpuszczaniu ryb do akwarium by oszczedzic im stresu;)

 2. Nesene:

  Również była bym zainteresowana kupnem , lub informacjami na temat miejsca ich możliwego znalezienia w okolicach Wrocławia lub Świebodzina kaisakanesene@o2.pl

 3. jarokol:

  jesli ktos posiada w sprzedazy z checia zakupie mlode badz dobrana pare gg 4814693

 4. jaroslawcywka:

  jestem bardzo zadowolony z tych rybek sa siper:-)polecam

 5. jaroslawcywka:

  to tanio,bo ja mieszkam w Niemczech i zaplacilem 9.50 EU za sztuke pozdro

 6. ARS:

  Ja zapłaciłam około. 10 zł . za jedną, mam je razem z neonami , danio i gupikami .

 7. Aneta:

  Od niedawna mam akwarium. Mam tam: gupiki, mieczyki, molinezje, zmienniaki i nie wiem czy moge mieć do nich jeszcze pande. Proszę o szybką odpowiedź. Dzięki.

 8. anka,,,mini malawi:

  bardzo podoba mi się panda jest śliczna!!!!!!!!

 9. nao111:

  ile one kosztują?

 10. ARS:

  Od kilku dni mamy 4 samiczki- fajowe rybki , pływają między neonami:)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter