Pielęgniczka Kakadu

Opis

Apistogramma cacatuoides – Pielęgniczka Kakadu. Te pięknie ubarwione ryby są chętnie hodowane zarówno przez doświadczonych jak i początkujących akwarystów ze względu nie tylko na ich wspaniały wygląd ale również łatwość rozmnażania. Zapewnienie im warunków bytowych chociażby zbliżonych do wymaganych, umożliwia udaną hodowlę. W sklepach zoologicznych można spotkać się z wieloma odmianami barwnymi tego gatunku. Jednak dla wszystkich odmian charakterystycznym akcentem kolorystycznym pozostają krwistoczerwone plamy na płetwie ogonowej. Natomiast charakterystyczną cechą anatomiczną jest ciekawa budowa płetwy grzbietowej, która przypomina czub papugi kakadu. Samce są intensywniej ubarwione i większe od samic. Mają wydłużone promienie płetwy grzbietowej i ogonowej. Samice nie posiadają czerwonych plam na ogonie.

Rodzina

Pielęgnicowate

Pochodzenie

Ameryka Południowa. Ryba ta zamieszkuje przede wszystkim małe rzeki i strumienie w Peru, Boliwii oraz Brazylii.

Długość

Mogą dorastać maksymalnie do 9 cm. Samce średnio 8 cm, a samice 4-6 cm.

Odżywianie

Ryby należy karmić pokarmem żywym i mrożonym (np larwy komarów) oraz suchą karmą w postaci płatków lub granulatów.

Temperatura

Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 22-28°C

Warunki hodowlane

Optymalny odczyn Ph wody waha się między 6,0 a 7,5 a twardość ogólna 3-10°dGH. Ryby te przejawiają silny instynkt terytorialny. Z pozoru spokojne mogą nagle stać się bardzo agresywne w stosunku do siebie oraz innych mieszkańców akwarium jeżeli nie zapewni im się wystarczająco dużej przestrzeni życiowej oraz kryjówek. Ryby te powinny być hodowane w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic w zbiorniku o wymiarach minimum 60x30x30 cm, przy czym na jedna samice powinno przypadać terytorium o średnicy minimum 20cm. Trzymanie Kakadu w parach grozi zagonieniem samiczki przez samca. Również w przypadku hodowli 2 samiczek istnieje ryzyko dominacji silniejszej samicy. Z tego względu najbezpieczniej jest hodować kakadu w haremach złożonych z 1 samca oraz np. 3 samic w odpowiednio przestronnym zbiorniku. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami i obfitować w kryjówki takie jak np łupiny orzecha kokosowego, korzenie albo płaskie kamienie. Z kamieni można zbudować małe groty, które posłużą podobnie jak łupiny kokosa za schronienie oraz miejsce złożenia ikry. Podłoże w zbiorniku powinno być raczej miękkie, najlepiej piaszczyste ponieważ Kakadu chętnie składają ikrę również we wykopanych przez siebie dołkach. Jeżeli chcemy trzymać kilka samców akwarium powinno być odpowiednio duże aby nie dochodziło do walk terytorialnych pomiędzy rywalami. Ryby te są dość wrażliwe na wysokie stężenie azotanów dlatego trzeba pamiętać o systematycznych podmianach wody. W akwarium biotopowym można trzymać je z małymi kąsaczami oraz sumami. W akwarium wielogatunkowym natomiast z rybami równie silnymi oraz wystarczająco szybkimi by ujść ewentualnym atakom Kakadu.

Rozmnażanie

Kakadu chętnie rozmnażają się w akwarium ogólnym w czystej, regularnie podmienianej wodzie. Odpowiednia temperaturą do tarła oraz wylęgu narybku jest temp. 25-27°C. Samice ustalają własne rewiry, gdzie strzegą gniazda z ikrą oraz narybku. Samce natomiast pilnują terenu przed potencjalnym zagrożeniem. Aby rozmnożyć Pielęgniczki Kakadu wystarczy zapewnić im odpowiednie dla nich warunki środowiskowe łącznie z wielkością zbiornika oraz dietą obfitująca w żywy lub mrożony pokarm. Zbyt małe terytorium lęgowe może stać się powodem rywalizacji oraz walk również pomiędzy samicami. Samiec trze się na zmianę z samiczkami, które składają ikrę na sklepieniu kryjówek np grot z kamieni czy łupin orzecha kokosowego. Po tarle jest on zazwyczaj przeganiany a samiczki podejmują samodzielną opiekę nad ikrą oraz narybkiem, który wykluwa się po około 2-3 dniach. Młode kakadu najlepiej jest dokarmiać larwami solowca do czasu, aż nie zaczną pobierać większego pokarmu. Autor: NirwAnia. Dziękujemy.

170 komentarzy

 1. wojtowca:

  witam! mam akwarium 100l a w nim: 1pare pielęgnic mekka, 1samiec akarki paskowanej + 2samice, 4 kirysy i 2glonojady gibicepsy. chce jeszcze dołożyć harem kakadu. czy moge to zrobić? prosze o podpowiedz.

 2. justyna.tita@gmail.com:

  Czy ktoś miałby do sprzedania/oddania kilka młodych okazów? Szukam kakadu. Gdyby ktoś coś miał piszcie na GG 690550 zawsze niewidoczna ;) lub mail. Szukam też roślinek :D

 3. OLEK :):

  Do: Radzio. Nie możesz dokupić jakiś rybek do kakadu, ponieważ one przy rozmnażaniu są AGRESYWNE więc nie radzę kupować innych ryb, bo kakadu będą gonić inne ryby i wątpie by one przeżyły, a także nie radzę trzymać 2 samców bo będą się biły. Do jednego samca muszą być 2-3 samice.

 4. Hubert:

  Posiadam Akwarium o wymiarach: 61x37x22 Mam w nim już: -Prętnik karłowaty x1 -Mieczyk hallera czerwony x1samiec -Skalar x2 -Bocja wspaniała x3 Chce dokupić: -Pielęgnica kakadu x1samiec x3samice -Kirysek tygrysi x3 -Brzana odeska x3-5

 5. kuba:

  Mam 10 danio w 45l akwarium. Chciałbym dokupić 1 samca i 2 samice. Czy kakadu nie zjedzą danio

 6. kamil98:

  mam problem ! mam samice kakadu i siada na ziemi wiecie o co chodzi

 7. Hubert:

  Mam już: 2skalary,3bocje,1prętnik,1mieczyk Czy mogę z nimi chodować jeszcze: 1samiec i 3samice kakadu,3-5brzana odeska,3kiryski lamparcie??? Wymiary akwarium to:61x37x22 HELLP!!!

 8. Przemek:

  Mam 2 akwaria (100 i 80 l) aktualnie korzystam z 80 i mam w nim 3x danio 3x młode molinezje i 1 gurami. I pytanie czy moge dokupić Kakadu?

 9. Przemek:

  Mam 2 akwaria 100 i 80 aktualnie 100 litrowe stoi puste korzystam z 80--> Mam w nim 3 młode molinezje , 1 gurami, 3x danio, mułojad. i Czy mógłbym dokupić do tego kakadu?? Chcaiłbym jeszcze dokupić bojownika ale chyba bojownik sie nie zgra z kakadu.

 10. Alvin:

  Radzio, sądzę, że możesz zakupić niewielką ławicę neona czerwonego bądź zwinnika czerwonoustego, przynajmniej tak czytałem w atlasie :) Nie powinny wyjadać ikry,przecież samice bronią jej bezpośrednio, a samce strzegą całego rewiru, na którym znajduje się ikra :)

 11. max:

  ja nie polecam trzymania innych ryb w akwarium bo mam 100 l akwarium i 5 samic kakadu i 2 samce rozmnorzyły mi się już trzy razy:)

 12. max:

  ja nie polecam trzymania innych ryb w akwarium bo mam 100 l akwarium i 5 samic kakadu i 2 samce rozmnorzyły mi się już trzy razy:)

 13. Radzio:

  Witam posiadam akwarium 112L mam zamiar rozmnożyć kakadu zakupić 1+3 i tylko je trzymać, ale mam pytanie czy mógł bym dokupić jakies rybki co można bedzie trzymać z kakadu i nie będą w nocy wyjadały ikry? Pozdrawiam

 14. Karolina:

  Czy jak będzie młoda (1-2 cm) to będzie zagrażać neonom czerwonym i innesa? Jak nie to czy później mogą być kłopoty? bardzo mi się podoba, najładniejsza rybka jaką widziałam.

 15. Bies:

  @ pablo- spróbuj go odstawic na noc do siatki np -u mnie pomoglo z agresywna ryba

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter