Pielęgniczka Kakadu

Opis

Apistogramma cacatuoides – Pielęgniczka Kakadu. Te pięknie ubarwione ryby są chętnie hodowane zarówno przez doświadczonych jak i początkujących akwarystów ze względu nie tylko na ich wspaniały wygląd ale również łatwość rozmnażania. Zapewnienie im warunków bytowych chociażby zbliżonych do wymaganych, umożliwia udaną hodowlę. W sklepach zoologicznych można spotkać się z wieloma odmianami barwnymi tego gatunku. Jednak dla wszystkich odmian charakterystycznym akcentem kolorystycznym pozostają krwistoczerwone plamy na płetwie ogonowej. Natomiast charakterystyczną cechą anatomiczną jest ciekawa budowa płetwy grzbietowej, która przypomina czub papugi kakadu. Samce są intensywniej ubarwione i większe od samic. Mają wydłużone promienie płetwy grzbietowej i ogonowej. Samice nie posiadają czerwonych plam na ogonie.

Rodzina

Pielęgnicowate

Pochodzenie

Ameryka Południowa. Ryba ta zamieszkuje przede wszystkim małe rzeki i strumienie w Peru, Boliwii oraz Brazylii.

Długość

Mogą dorastać maksymalnie do 9 cm. Samce średnio 8 cm, a samice 4-6 cm.

Odżywianie

Ryby należy karmić pokarmem żywym i mrożonym (np larwy komarów) oraz suchą karmą w postaci płatków lub granulatów.

Temperatura

Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 22-28°C

Warunki hodowlane

Optymalny odczyn Ph wody waha się między 6,0 a 7,5 a twardość ogólna 3-10°dGH. Ryby te przejawiają silny instynkt terytorialny. Z pozoru spokojne mogą nagle stać się bardzo agresywne w stosunku do siebie oraz innych mieszkańców akwarium jeżeli nie zapewni im się wystarczająco dużej przestrzeni życiowej oraz kryjówek. Ryby te powinny być hodowane w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic w zbiorniku o wymiarach minimum 60x30x30 cm, przy czym na jedna samice powinno przypadać terytorium o średnicy minimum 20cm. Trzymanie Kakadu w parach grozi zagonieniem samiczki przez samca. Również w przypadku hodowli 2 samiczek istnieje ryzyko dominacji silniejszej samicy. Z tego względu najbezpieczniej jest hodować kakadu w haremach złożonych z 1 samca oraz np. 3 samic w odpowiednio przestronnym zbiorniku. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami i obfitować w kryjówki takie jak np łupiny orzecha kokosowego, korzenie albo płaskie kamienie. Z kamieni można zbudować małe groty, które posłużą podobnie jak łupiny kokosa za schronienie oraz miejsce złożenia ikry. Podłoże w zbiorniku powinno być raczej miękkie, najlepiej piaszczyste ponieważ Kakadu chętnie składają ikrę również we wykopanych przez siebie dołkach. Jeżeli chcemy trzymać kilka samców akwarium powinno być odpowiednio duże aby nie dochodziło do walk terytorialnych pomiędzy rywalami. Ryby te są dość wrażliwe na wysokie stężenie azotanów dlatego trzeba pamiętać o systematycznych podmianach wody. W akwarium biotopowym można trzymać je z małymi kąsaczami oraz sumami. W akwarium wielogatunkowym natomiast z rybami równie silnymi oraz wystarczająco szybkimi by ujść ewentualnym atakom Kakadu.

Rozmnażanie

Kakadu chętnie rozmnażają się w akwarium ogólnym w czystej, regularnie podmienianej wodzie. Odpowiednia temperaturą do tarła oraz wylęgu narybku jest temp. 25-27°C. Samice ustalają własne rewiry, gdzie strzegą gniazda z ikrą oraz narybku. Samce natomiast pilnują terenu przed potencjalnym zagrożeniem. Aby rozmnożyć Pielęgniczki Kakadu wystarczy zapewnić im odpowiednie dla nich warunki środowiskowe łącznie z wielkością zbiornika oraz dietą obfitująca w żywy lub mrożony pokarm. Zbyt małe terytorium lęgowe może stać się powodem rywalizacji oraz walk również pomiędzy samicami. Samiec trze się na zmianę z samiczkami, które składają ikrę na sklepieniu kryjówek np grot z kamieni czy łupin orzecha kokosowego. Po tarle jest on zazwyczaj przeganiany a samiczki podejmują samodzielną opiekę nad ikrą oraz narybkiem, który wykluwa się po około 2-3 dniach. Młode kakadu najlepiej jest dokarmiać larwami solowca do czasu, aż nie zaczną pobierać większego pokarmu. Autor: NirwAnia. Dziękujemy.

170 komentarzy

 1. nao111:

  ej mam problem z rozmnożeniem kakadu i innych południowo-amerykanskich ryb.prosze o rade

 2. donna:

  Digibag: w Słoniu i w King Crossie

 3. lukaszzz:

  Są piękne i mądre.

 4. Abwik:

  do kaszalot; Ryba mogła być już jakaś chora w sklepie albo mialy zle warunki do rozwoju chociaz na temat ,,bojowniczki,, nie bede umial doradzic

 5. Luke:

  Można trzymać kakadu z ramirezami, tylko w parach i pamiętając o tym, że ryby te lubią duży zbiornik, gdyż są terytorialne.

 6. digibag:

  gdzie w Poznaniu do nabycia??

 7. tarczewski:

  W niedzielę, zauważyłem dużo ikry na sklepieniu jskini. W tym dniu odlowiłem mieczyki, pozostał glonojad,4 dania i samiec oczywiście kakadu, baniak 60l. Dzisiaj rano jeszcze nic nie było wyklute. Po 16.00 kiedy wróciłem z pracy już nic nie było tylko dania jakby miały trochę większe brzuszki.Ityle.

 8. kaskader:

  Czy można trzymać ramirezy z kakadu???

 9. kaskader:

  Czy można trzymać kakadu z ramirezami?

 10. Kaszalot:

  Ja trzymałem pielęgniczkę w dosyc nietypowym składzie: Neonki, Bojownik(samica), Qurami. Po 1 dniu kakadu zdechł... Nie wiem czemu! Najpierw był markotny a potem przez cały dzień siedział w liściach :/ Patrze a tu leży na dnie martwy i wcina go glonojad :/ I tak sobie myśle że to może przez bojownika ale on nigdy nie był taki agresywny... :/

 11. guramin1:

  świetnie się komponują z Pielęgniczką Ramireza Pielęgniczką Agassiza Pielęgniczką nijssena (panda)

 12. andrzejadam:

  wymagają zywego pokarmu ale bezproblemu zywią sie tesz zwykłymi płatkami suchego nigdy niemiałem z tym problemu

 13. Bartek:

  dzisiaj kupilem nowa parke:P te rybki naprawde sa piekne i przyjazne:P nigdy nie mialem problemu z ich hodowla:):)

 14. perfect:

  maciek- to są rybki, które wymagają pokarmu żywego, więc jeżeli podajesz im sam pokarm suchy, a dodatku roślinny, to nic dziwnego, że nie chcą jeść. Można im podawać również pokarm mrożony. Należy jedynie unikać ochotki i rureczników.

 15. maciek:

  wlasnie kupilem sobie dzisiaj parke i zauwazylem ze samiczka nie pobiera pokarmu a samiec tak kylko ze jak juz go wezmie to tak jak by go zul i po chwili wypluwa.moze wie ktos co im jest?????? prosze o odo.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter