Pielęgniczka Kakadu

Opis

Apistogramma cacatuoides – Pielęgniczka Kakadu. Te pięknie ubarwione ryby są chętnie hodowane zarówno przez doświadczonych jak i początkujących akwarystów ze względu nie tylko na ich wspaniały wygląd ale również łatwość rozmnażania. Zapewnienie im warunków bytowych chociażby zbliżonych do wymaganych, umożliwia udaną hodowlę. W sklepach zoologicznych można spotkać się z wieloma odmianami barwnymi tego gatunku. Jednak dla wszystkich odmian charakterystycznym akcentem kolorystycznym pozostają krwistoczerwone plamy na płetwie ogonowej. Natomiast charakterystyczną cechą anatomiczną jest ciekawa budowa płetwy grzbietowej, która przypomina czub papugi kakadu. Samce są intensywniej ubarwione i większe od samic. Mają wydłużone promienie płetwy grzbietowej i ogonowej. Samice nie posiadają czerwonych plam na ogonie.

Rodzina

Pielęgnicowate

Pochodzenie

Ameryka Południowa. Ryba ta zamieszkuje przede wszystkim małe rzeki i strumienie w Peru, Boliwii oraz Brazylii.

Długość

Mogą dorastać maksymalnie do 9 cm. Samce średnio 8 cm, a samice 4-6 cm.

Odżywianie

Ryby należy karmić pokarmem żywym i mrożonym (np larwy komarów) oraz suchą karmą w postaci płatków lub granulatów.

Temperatura

Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 22-28°C

Warunki hodowlane

Optymalny odczyn Ph wody waha się między 6,0 a 7,5 a twardość ogólna 3-10°dGH. Ryby te przejawiają silny instynkt terytorialny. Z pozoru spokojne mogą nagle stać się bardzo agresywne w stosunku do siebie oraz innych mieszkańców akwarium jeżeli nie zapewni im się wystarczająco dużej przestrzeni życiowej oraz kryjówek. Ryby te powinny być hodowane w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic w zbiorniku o wymiarach minimum 60x30x30 cm, przy czym na jedna samice powinno przypadać terytorium o średnicy minimum 20cm. Trzymanie Kakadu w parach grozi zagonieniem samiczki przez samca. Również w przypadku hodowli 2 samiczek istnieje ryzyko dominacji silniejszej samicy. Z tego względu najbezpieczniej jest hodować kakadu w haremach złożonych z 1 samca oraz np. 3 samic w odpowiednio przestronnym zbiorniku. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami i obfitować w kryjówki takie jak np łupiny orzecha kokosowego, korzenie albo płaskie kamienie. Z kamieni można zbudować małe groty, które posłużą podobnie jak łupiny kokosa za schronienie oraz miejsce złożenia ikry. Podłoże w zbiorniku powinno być raczej miękkie, najlepiej piaszczyste ponieważ Kakadu chętnie składają ikrę również we wykopanych przez siebie dołkach. Jeżeli chcemy trzymać kilka samców akwarium powinno być odpowiednio duże aby nie dochodziło do walk terytorialnych pomiędzy rywalami. Ryby te są dość wrażliwe na wysokie stężenie azotanów dlatego trzeba pamiętać o systematycznych podmianach wody. W akwarium biotopowym można trzymać je z małymi kąsaczami oraz sumami. W akwarium wielogatunkowym natomiast z rybami równie silnymi oraz wystarczająco szybkimi by ujść ewentualnym atakom Kakadu.

Rozmnażanie

Kakadu chętnie rozmnażają się w akwarium ogólnym w czystej, regularnie podmienianej wodzie. Odpowiednia temperaturą do tarła oraz wylęgu narybku jest temp. 25-27°C. Samice ustalają własne rewiry, gdzie strzegą gniazda z ikrą oraz narybku. Samce natomiast pilnują terenu przed potencjalnym zagrożeniem. Aby rozmnożyć Pielęgniczki Kakadu wystarczy zapewnić im odpowiednie dla nich warunki środowiskowe łącznie z wielkością zbiornika oraz dietą obfitująca w żywy lub mrożony pokarm. Zbyt małe terytorium lęgowe może stać się powodem rywalizacji oraz walk również pomiędzy samicami. Samiec trze się na zmianę z samiczkami, które składają ikrę na sklepieniu kryjówek np grot z kamieni czy łupin orzecha kokosowego. Po tarle jest on zazwyczaj przeganiany a samiczki podejmują samodzielną opiekę nad ikrą oraz narybkiem, który wykluwa się po około 2-3 dniach. Młode kakadu najlepiej jest dokarmiać larwami solowca do czasu, aż nie zaczną pobierać większego pokarmu. Autor: NirwAnia. Dziękujemy.

170 komentarzy

 1. do doma:

  ALEŻ AKWA 30lit to mały kotnik.Te ryby się tam pozabijają

 2. Ja1:

  Wrocław - Pasaż Grunwaldzki - 12zł

 3. qwerty:

  Kupiłem sobie pielęgniczke kakadu po tygodniu zdechła kiedyś terz miałem ,,stadko'' kakadu i też jakos tak szybko zdechły jaka może być tego przyczyna??

 4. On:

  mam 240 litrow 120x40x50 zamierzam trzymac kakadu 1 samiec 4 samice 2 pary ramirez, kiryski lamparcie i stado 30-35 neonow innesa + ew glonojada. czy to jest dobry uklad i co polecilibyscie jescz e dokupic?

 5. kakadu:

  Kakadu mozna kupic z pewnej hodowli w Rudzie Sląskiej ul. Raciborska 10a/4.

 6. A_co_to_jest_ryba?:

  Cytuję "Ryby te powinny być hodowane w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic w zbiorniku o wymiarach minimum 60x30x30 cm, przy czym na jedna samice powinno przypadać terytorium o średnicy minimum 20cm" jeśli w akwa 30l spełnisz te wymagania to nie ma problemu, ale z prostych wyliczeń wynika że te wymiary dają nam co naj mniej 50l!!!

 7. RYBOZJA:

  Mam akwarium 30 litrów z domkiem i rośliną.Czy można w nim trzymać 1 samca i 2 samiczki czy 1 samca i 1 samice kakadu? akwarium jest puste

 8. doma:

  mam akwarium 30lit czy moge w nim miec 3 pielęgniczki kakadu razem z 9 innymi rybami?

 9. barasa kolchipo fete:

  do basia: i czym się chwalisz? masz przyrybione akwa, sum ma za malo miejsca a gurami sie nie trzyma z danio

 10. DJ:

  Jeżeli ktoś posiada kakadu na terenie jedrzejowa Świętokrzyskie to niech napisze na ten nr gg 7034809

 11. basia:

  A ja mam mieszane akwarium i własnie zauważyliśmy że mamy dwa małe kakadu.I żadnych specjalnych warunków nie miły . Akwarium ma ok.100l.a jest w nim ok.25 neonek,15 różnych bystrzyków,kilka danio ,1 guramik,sumik,glonojad ,ślimak i 3 kakadu a teraz są jeszcze dwa kakadu.I świetnie sobie rybki żyją.

 12. bojownik:

  do Kamil:Na przykład można trzymać jedną kakadu z jedną pielegniczką motylową ?? proszę o odpowiedż

 13. pc:

  Przemo: jak ustawisz grzałkę na 35*C to myślę, że będziesz miał zupę rybną dla rodziny i sąsiadów :)

 14. eltoro3:

  Ramek, jeżeli już masz kakadu i ramirezy, to chyba wiesz, że to nie jest dobre połączenie, a jeśli jeszcze nie masz, to zdecyduj się raczej na ramirezy. 50l to nie jest wystarczający litraż na dwa gatunki pielęgniczek. Kakadu to bardzo terytorialne ryby i poganiają wszystko co jest w ich zasięgu.

 15. eltoro3:

  Ramek, jeżeli już masz kakadu i ramirezy, to chyba wiesz, że to nie jest dobre połączenie, a jeśli jeszcze nie masz, to zdecyduj się raczej na ramirezy. 50l to nie jest wystarczający litraż na dwa gatunki pielęgniczek. Kakadu to bardzo terytorialne ryby i poganiają wszystko co jest w ich zasięgu.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter