Pielęgniczka Agassiza

Opis

Pielęgniczka Agassiza - Apistogramma agassizii. Najczęściej spotyka się ryby o ubarwieniu szarobrunatnym z metalicznie świecącą brązową lub złotą łuską. Przez boki biegnie szeroka, prawie czarna pręga. Mniejsza od samca samiczka ma w czasie tarła jaskrawożółte ubarwienie z krzyżującymi się czarnymi pręgami. Ryby te żyją krótko, około 1,5 do 2 lat.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w wolno płynących, mocno zarośniętych wodach dorzecza środkowej i dolnej Amazonki i górnych biegów Rio Parana i Rio Paraguay. Tworzy tam wiele odmian barwnych.

Długość

Samce 7-8 cm, a samice 4-5 cm.

Odżywianie

Pokarm powinien być żywy, można podawać uprzednio namoczony suszony plankton.

Temperatura

Temperatura powinna mieścić się w zakresie 24-28 C.

Warunki hodowlane

Wymaga gęsto zarośniętego akwarium średniej wielkości. Chętnie przebywa w grotach z kamieni. Woda w akwarium powinna być czysta, miękka (2-8 N), lekko kwaśna (pH 6,4-6,9). Jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia wody i chemikalia. Może być trzymana z innymi spokojnymi rybami. W towarzystwie bardzo ruchliwych ryb staje się płochliwa i rzadko opuszcza kryjówki.

Rozmnażanie

Dobrze wykarmione ryby chętnie przystępują do tarła, które zazwyczaj odbywa się w tych samych zbiornikach w temperaturze 23-25 C. Jeden samiec zwykle odbywa tarło z kilkoma samicami, z których każda ma własny rewir przy jaskini. Samice pilnują ikry, natomiast samiec – całego terytorium. Narybek wylęga się z ikry po około 3 dobach, przeniesione przez samice larwy do dołka w pisku tracą po dalszych 5 dniach woreczek żółtkowy. Wtedy narybek karmimy drobnym planktonem, węgorkami. Ryby rosną i dojrzewają szybko (4-5 miesięcy), ale aby zapobiec wczesnemu rozmnażaniu się młodzieży należy obniżyć temperaturę wody do 20 C.

29 komentarzy

 1. mały heniek:

  Mam akwa 72l. w przyszłości chciałbym mieć w nim : -pielęgniczke agsizza -pielęgniczke remireza -pielęgniczkę bolwijską i pielęgniczkę kakadu i jakieś inne ryby jak moge prosze o pomoc

 2. smok:

  Do andrew:3sztuki.

 3. andrew:

  Ile sztuk mogę miedz w 112l z 15neonkami,4 gurami mozaikowe,3głupikami,8kiryskami

 4. olo:

  w belchatowie trzeba zaplacic ok 10. Ale warto. pozdro

 5. Łódź:

  Ja mam 1x agassiza , 11x neonki i 4 gupiki. noi sporo roślinek. rzeczywiście agassiza bardzo lubi się chować. Wychodzi głównie na ,,polowania" :)(karmię wodzieniami wszystkich)

 6. hahahaheh:

  Te rybki bardzo lubią kokosa jako kryjówke, lubią też żyć w parach wtedy zmnieniają kolory!

 7. J.:

  W grotach z kamieni? Co za bzdura!? Kokosy, korzenie, liście buku/dębu, szyszki olchy. Z roślin ewentualnie pistia lub jakieś anubiasy.

 8. Tomek:

  Witam, czy w akwa 112 l parke agassiza mozna trzymac z parka borelli????

 9. Amator:

  Hubert, może ty się pomyliłeś i masz nie 80l a 800l to spoko bo jak nie to masz przerybienie i to sporę więc zastanów się porządnie co ty robisz ty je męczysz, "To tak jak by cię zamknąć w Toi Toiu z całą twoją rodziną", Radzę selekcję i to porządną jak nie będziesz wiedział co zrobić to pisz, pozdro "ziomku" xD

 10. Zaniepokojony Hubert:

  Elo ej ziomy.Ja mam takie jedno pytanko.Skoro mam akwa 80l, RYBY:p.kakadu x1,skalary x4,guramin x1,bocje wspaniałe x3,molinezje x2 (parka),mieczyk x1,p.agassiza x2(parka),akara cętkowata x2 (parka),gębacz wielobarny x3 (1 samiec 2 samice). Moge mieć takie ryby razem???.Ziomy ślijcie prędko.

 11. lolo975:

  ja w akwarium 112l mam 3 kakadu z ramirezami i nic się nie dzieje bo jest dużo kryjówek a na dnie są liście dębu, a akwa jest w stylu czarnych wód... moja obsada to: -2xramireza -3 kadadu 1+2 -20x hokejówka amazońska -1xduch amazoński -3xmieczyk które za 2 dni znikają z baniaka ślimaki helena 4x cierniooczek 3x kirysek albinos u mnie jedna kosztuje 8 zł

 12. Aqua:

  We Wrocławiu w Koronie jest Zoolog?

 13. Ramirezka ;) :

  u mnie w Mikołowie kosztują 16zł. Ale się opłaca, bo piękna rybka ;)

 14. Domi:

  ja patrzyłem ostatnio to 5-7zł za sztukę w Kronie trzeba dac

 15. Beduinb:

  Jak złoży jajeczka a samczyk je tam poleje :) to radze je oddzielić ( same jajeczka ) bo samiczka zaraz je spałaszuje ! miałem tak dwa razy :(

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter