Pielęgniczka Ramireza

Opis

Pielęgniczka Ramireza – Microgeophagus ramirezi. W kwietniu 1947 roku Amerykanin H. Blass wraz z myśliwymi i hodowcą z Wenezueli M. V. Ramirezem złowili w dorzeczu Apure niewielką rybę nie znaną dotąd nauce. H. Blass około setki tych rybek zabrał do Miami na Florydzie i tam w krótkim czasie je rozmnożył. Niegdyś nazywana była pielęgniczką motylową lub wenezuelską. Główną jej zaletą jest przepiękne ubarwienie. Samice mają brzuch nieco pełniejszy i o żywszej czerwonej barwie niż samce. Drugi promień ich płetwy grzbietowej jest tylko nieznacznie wydłużony, natomiast u samców jest on wyraźnie przerośnięty. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej ryby zaczynają dobierać się w pary. W trakcie tego procesu samce niegroźnie się przepychają. Żyje około 2-3 lata. Jest gatunkiem łagodnym, spokojnym i towarzyskim oraz trochę płochliwym.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Żyje w wodach Kolumbii i Wenezueli.

Długość

Osiąga długość około 6 cm.

Odżywianie

Ryba ta zjada głównie pokarm żywy. Zwłaszcza preferuje pokarmy takiej jak: widłonogi, wioślarki, larwy komarów, szklarki, oczliki i doniczkowce. Raczej nie powinniśmy podawać larw ochotek. Bardzo negatywnie na zdrowie tych ryb wpływa podawanie pożywienia słabej jakości, które psuje wodę w zbiorniku. Zazwyczaj karmimy je małymi porcjami (2 razy dziennie). W żadnym przypadku nie można ich przekarmiać.

Temperatura

Preferuje zakres temperatur 24-27 C. Są bardzo wrażliwe na gwałtowne wahania temperatury.

Warunki hodowlane

Dobrze czuje się w obszernym, gęsto zarośniętym akwarium z wnękami i miejscami osłoniętymi od światła roślinami. Wykazuje dosyć duże zdolności przystosowawcze do zmiennych warunków. Preferuje wodę miękką o odczynie kwaśnym, jednak znosi pewne odstępstwa od tych parametrów. Jako podłoże może być zastosowany drobny żwir o ciemnym kolorze. Barwy tego gatunku ujawniają się w oświetleniu mieszanym (świetlówkowo-żarówkowym) z tłem na tylniej ścianie zbiornika. Za towarzystwo najlepiej nadają się ryby kąsaczowate, łagodne ryby labiryntowe, ukośniki, kirysy oraz drobnostki. Z zasady nie należy hodować z gatunkami wykazującymi szybką przemianę materii, większymi karpiowatymi oraz gatunkami agresywnymi. Najczęściej polecana jest hodowla w parach. W zbiorniku musi znaleźć się wydajny filtr o niezbyt mocnym strumieniu, który dobrze natlenia wodę oraz sprawia, że woda jest krystalicznie przejrzysta. Należy pamiętać o regularnej podmianie około 15 % wody raz w tygodniu. Gatunek ten bardzo źle znosi nagromadzenie produktów przemiany materii w wodzie oraz wzrost stężania związków azotowych. Potrzebują wody odpowiedniej pod względem chemicznym oraz mikrobiologicznym. Woda chlorowana przed zastosowaniem powinna odstać przez 1-4 doby. Gatunek ten powinien żyć w zbiorniku bezwzględnie zadbanym o higienę. Gatunek ten jest podatny na wiele chorób pasożytniczych i bakteryjnych. Szczególnie łatwo dochodzi do inwazji kulorzęska. Niestety leczy się je dosyć trudno, ponieważ pielęgniczka ramireza jest bardzo wrażliwa na chemikalia.

Rozmnażanie

Młode osobniki nie powinny przystępować do tarła zbyt wcześnie, ponieważ potrafią zjadać ikrę oraz są mniej wydajne. Jest gatunkiem monogamicznym, jajami i potomstwem opiekują się oboje rodzice. Bardzo często zdarza się jednak, że dorosłe zjadają ikrę. Z tej przyczyny wielu hodowców wychowuje młode bez udziału osobników dorosłych. Zbiornik tarliskowy powinien mieć 40-60 litrów, napełniony do wysokości około 20 cm. Podłoże powinien stanowić drobny piasek. W tym akwarium należy umieścić płaski kamień. Zbiornik ustawiamy w miejscu spokojnym. Oświetlenie nie może być zbyt jaskrawe. Temperatura wody powinna mieścić się w przedziale od 28 do 29 C. Najważniejszą sprawą są parametry wody. Woda powinna być kwaśna (pH 5,5-6) oraz miękka (poniżej 5 n). Preferowaną wartość pH można otrzymać poprzez dodanie do wody wyciągu z torfu lub filtrując wodę przez substrat. Można zastosować również markowy zakwaszacz. Ponadto woda powinna być pozbawiona wszelkich zawiesin, klarowna oraz dobrze natleniona. Ryby powinny mieć zapewniony spokój, a zbiornik powinien być częściowo zacieniony. Miejsce w którym ryby mają zamiar złożyć ikrę jest przez nie wcześniej oczyszczane. Samica składa na twardym podłożu 200-400 żółtawoszarych jaj o średnicy około 1 mm. Są one zapładniane przez samca w miarę ich składania. Larwy wylegają się czwartego dnia, a po następnych ośmiu dniach zaczynają swobodnie pływać. Po zresorbowaniu woreczka żółtkowego narybek podejmuje intensywne żerowanie. Młode powinny mieć na początku podawane larwy solowca i widłonogów, później normalny żywy pokarm. Młode rosną stosunkowo wolno.

236 komentarzy

 1. Nati:

  Potrzebuje pomocy. Bardzo mi się podobają ramirezki więc do swojego akwarium z kiryskami i otoskami dokupiłam Parker Ramirez. Pojechałam do sklepu który reklamował, że posiada dobrane parki. Jak przyszło co do czego pani w zoologicznym oznajmiła ze zostały jej same samce i może jedna samiczka ale nie daje gwarancji bo rybki są młode. Wpuściłam je do akwa i widać jednego samczyka wybarwionego który króluje na połowie akwa natomiast niby samiczka po tygodniu ani nie ma różowego brzuszka ani dłuższych płetw na głowie jak ta pierwsza i w dodatku jest przeganiana przez samca i nie może znaleźć sobie miejsca po czym wnioskuje że to drugi samiec? Pojechałam 4 dni temu do innych sklepów i samiczka była tylko jedna i jedna electric blue po czym zakupiłam obie. Minął tydzień i electricblue pływa ze wszystkimi ramirezkami i jest adorowana przez największego samca a ta druga zwykła ramirezka z różowym brzuszkiem jest odganiana przez obydwóch samców. I teraz pytanie ;) co dalej? Czy dac im czasu na poznanie się, czy możliwe że samiczka electric blue może być w parze ze zwykłą ramirezka samcem, czy ta druga samica może nie zostać zaakceptowana przez żadnego z samców? Najchętniej chciałabym żeby zwykła ramirezka tworzyła parę z samcem, drugiego bym oddała i elektric blue samiczke bym zostawiła bo ona taka spokojna ittowarzyska czy ktoś ma doświadczenie żeby doradzić bo nie chcę zaszkodzić rybkom ;)

 2. Tomasz:

  kasero jeśli o bocje to musisz mieć kilka bo będzie agresywna ta jedna co masz mam 7 bocji w moim akwarium zero agresji to raz a dwa ich zachowanie w grupie cos pięknego

 3. tro:

  Jak czytam te komentarze o obsadach, to dziwie sie, ze jeszcze cos Wam tam plywa. Skalary w 60l. Tak, skalary potrzebuja 60, ale cm wysokosci akwarium od podloza do tafli wody -.- Glonojady: mam nadzieje, ze mowicie o syjamskich, bo Wasze zbrojniki NIE ZYWIA SIE GLONAMI! Arek d. jak masz wystarczojaco duze akwa, to pewnie. Matka mojej znajomej w 250l miala 5 paletek i 2 parki ramirezek. Jesli masz bocje wspaniala, to na rozmnazanie nie masz co liczyc (chyba ze w drugim akwa).

 4. arek d.:

  czy mogą być z neonami,bocjami i dyskami

 5. tom:

  U mnie wlasnie sie rozmnozyly. W ogolym akwarium, Ph 7,5 GH 12.

 6. Lola:

  A mi udało je rozmnożyć! Są bardzo spokojnym rybkami. A co do małych to ikry dorosłe nie zjadaly ale gdy wykluly się młode odlowilam je do osobnego akwarium. Jest ich ok. 80.

 7. pytanie:

  Czy nadają się do akwa profil 34x40x80 112 litrów dla początkującego akwarysty razem z pielęgniczkami żółtymi?

 8. Xenonex:

  Do; kaserro. Wywal muszle, bo zatwardzają wodę. Zostaw 1 glonojada, bo im tam ciasno, a bocje są stadne. Ramirezy pewnie się tak "bawią" raczej to nie tarło...

 9. meewosh:

  Widzę, że macie takie mixy, że aż dziw, że te ramirezy was nie gryzą. Ryby z Azji z rybami z Ameryki południowej...

 10. RYBCIA:

  Juro jadę kupić parkę ramirezek <3

 11. kaserro:

  hej mam akwarium 180l i właśnie kupiłem parkę ramirezów. sprzedawca powiedział że raczej się nie rozmnożą, ale już pierwszego dnia samiec raz czy dwa razy pływał/gonił za samicą. czy mam szansę na rozmnożenie ich? w akwarium są kokosy groty z kamieni i muszle (duże, parka ramirezów się w nich zmieści) są jeszcze 3-4 świeżo posadzone nieduże roślinki, obsada to: 10 molinezji, 3 glonojady, bocja i 4 platki. proszę o odp, bo bardzo mi zleży na tych pięknych rybkach:)

 12. kozaa:

  Czy nadają się one dla początkujących??

 13. seohhe:

  Czy ramirezy dobrze się dogadują z gupikami? Bo nie jestem pewna czy mogę je dodać do obsady. (120l parka ramirezów, 14 neonów, 6 kirysków)

 14. Thomas:

  Jeżeli ma ktoś z okolic Torunia parkę tych rybek na sprzedaż Prosze o kontakt thomas7522@wp.pl

 15. Sylwia:

  miałam parkę pielęgniczek ramireza electric blue, niestety samiec był agresywny do samiczki i kirysków panda. Byłam zmuszona go oddać bo zabił mi dwa kiryski. Zaraz po oddaniu samiczka zaczęła zachowywać się tak samo agresywnie. Toleruje tylko razbory klinowe, które u mnie pływają. Czyżby trafiły się mi wyjątkowo agresywne ramirezki?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter