Pielęgniczka Kakadu

Opis

Apistogramma cacatuoides – Pielęgniczka Kakadu. Te pięknie ubarwione ryby są chętnie hodowane zarówno przez doświadczonych jak i początkujących akwarystów ze względu nie tylko na ich wspaniały wygląd ale również łatwość rozmnażania. Zapewnienie im warunków bytowych chociażby zbliżonych do wymaganych, umożliwia udaną hodowlę. W sklepach zoologicznych można spotkać się z wieloma odmianami barwnymi tego gatunku. Jednak dla wszystkich odmian charakterystycznym akcentem kolorystycznym pozostają krwistoczerwone plamy na płetwie ogonowej. Natomiast charakterystyczną cechą anatomiczną jest ciekawa budowa płetwy grzbietowej, która przypomina czub papugi kakadu. Samce są intensywniej ubarwione i większe od samic. Mają wydłużone promienie płetwy grzbietowej i ogonowej. Samice nie posiadają czerwonych plam na ogonie.

Rodzina

Pielęgnicowate

Pochodzenie

Ameryka Południowa. Ryba ta zamieszkuje przede wszystkim małe rzeki i strumienie w Peru, Boliwii oraz Brazylii.

Długość

Mogą dorastać maksymalnie do 9 cm. Samce średnio 8 cm, a samice 4-6 cm.

Odżywianie

Ryby należy karmić pokarmem żywym i mrożonym (np larwy komarów) oraz suchą karmą w postaci płatków lub granulatów.

Temperatura

Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 22-28°C

Warunki hodowlane

Optymalny odczyn Ph wody waha się między 6,0 a 7,5 a twardość ogólna 3-10°dGH. Ryby te przejawiają silny instynkt terytorialny. Z pozoru spokojne mogą nagle stać się bardzo agresywne w stosunku do siebie oraz innych mieszkańców akwarium jeżeli nie zapewni im się wystarczająco dużej przestrzeni życiowej oraz kryjówek. Ryby te powinny być hodowane w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic w zbiorniku o wymiarach minimum 60x30x30 cm, przy czym na jedna samice powinno przypadać terytorium o średnicy minimum 20cm. Trzymanie Kakadu w parach grozi zagonieniem samiczki przez samca. Również w przypadku hodowli 2 samiczek istnieje ryzyko dominacji silniejszej samicy. Z tego względu najbezpieczniej jest hodować kakadu w haremach złożonych z 1 samca oraz np. 3 samic w odpowiednio przestronnym zbiorniku. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami i obfitować w kryjówki takie jak np łupiny orzecha kokosowego, korzenie albo płaskie kamienie. Z kamieni można zbudować małe groty, które posłużą podobnie jak łupiny kokosa za schronienie oraz miejsce złożenia ikry. Podłoże w zbiorniku powinno być raczej miękkie, najlepiej piaszczyste ponieważ Kakadu chętnie składają ikrę również we wykopanych przez siebie dołkach. Jeżeli chcemy trzymać kilka samców akwarium powinno być odpowiednio duże aby nie dochodziło do walk terytorialnych pomiędzy rywalami. Ryby te są dość wrażliwe na wysokie stężenie azotanów dlatego trzeba pamiętać o systematycznych podmianach wody. W akwarium biotopowym można trzymać je z małymi kąsaczami oraz sumami. W akwarium wielogatunkowym natomiast z rybami równie silnymi oraz wystarczająco szybkimi by ujść ewentualnym atakom Kakadu.

Rozmnażanie

Kakadu chętnie rozmnażają się w akwarium ogólnym w czystej, regularnie podmienianej wodzie. Odpowiednia temperaturą do tarła oraz wylęgu narybku jest temp. 25-27°C. Samice ustalają własne rewiry, gdzie strzegą gniazda z ikrą oraz narybku. Samce natomiast pilnują terenu przed potencjalnym zagrożeniem. Aby rozmnożyć Pielęgniczki Kakadu wystarczy zapewnić im odpowiednie dla nich warunki środowiskowe łącznie z wielkością zbiornika oraz dietą obfitująca w żywy lub mrożony pokarm. Zbyt małe terytorium lęgowe może stać się powodem rywalizacji oraz walk również pomiędzy samicami. Samiec trze się na zmianę z samiczkami, które składają ikrę na sklepieniu kryjówek np grot z kamieni czy łupin orzecha kokosowego. Po tarle jest on zazwyczaj przeganiany a samiczki podejmują samodzielną opiekę nad ikrą oraz narybkiem, który wykluwa się po około 2-3 dniach. Młode kakadu najlepiej jest dokarmiać larwami solowca do czasu, aż nie zaczną pobierać większego pokarmu. Autor: NirwAnia. Dziękujemy.

170 komentarzy

 1. Damian12321:

  Mam pytanie, a mianowicie czy mogę trzymać harem kakadu 1+3 z:x3danio pręgowaty,x8neon innesa, x3rozbora klinowa, 2xmieczyk, x1skalar, x1zbrojnik niebieski.Moje akwarium to 112l.Proszę o odpowiedź .Z góry dziękuję :)

 2. Piotr:

  witam- mam pytanie, mam dwie samiczki kakadu i jednego samca ale niestety już drugi samczyk zdycha mi w przeciągu dwóch miesięcy.Niewiem dlaczego, samiczki są bardzo żywe a samczyk od samego początku był osowiały.Dlaczego prosze o rade

 3. Maciek7599:

  Ja maiałem Pielęgniczki Kakadu danio pręgowane i 1x prętnik karłowaty i kakadu wcale takie fajne nie jest ponieważ w czasie tarła rfobią się agresywne a i nawet pez tarła lubią ganiać inne ryby.

 4. ivo54:

  Witam. W 30 litrowym akwa ile mogę mieć kakadu. Chcialbym żeby też był zbrojnik i 2 lub 4 szt kirysków panda.

 5. tetra min:

  w 65l najlepiej mieć tylko parkę. Bardzo spokojne rybki mam właśnie parkę i siedzą razem z kiryskami w kokosie.

 6. Adam:

  elo mam małe ramizerki dopiero co sie wylęgły :) Czym je kamic ?!

 7. kuba:

  Mam pytanie mam 72 l akwarium a w nim 6 kirysków 1 +2 pielegniczki kakadu i 4 zbrojniki niebieskie . Chciałbym zakupić jeszcze jakieś ryby stadne np. Rozbiory klinowe np. 10 sztuk. Jak myślicie czy to dobry pomysł? :?: :?:

 8. Marcin:

  Mam pytanie mam 72 l akwarium a w nim 6 kirysków 1 +2 pielegniczki kakadu i 4 zbrojniki niebieskie . Chciałbym zakupić jeszcze jakieś ryby stadne np. Rozbiory klinowe np. 10 sztuk. Jak myślicie czy to dobry pomysł? :?: :?:

 9. marcin:

  Mam pytanie czy można je trzymać z glonojadami kiryskami i krewetkami?(jak tak to z jakimi?)

 10. damian 111111:

  Witam ja mam pielegniczki kakadu i nic sie nie dzieje pływaja nie bija innych ryb (mam 1 samca i 2 samiczki ) sa bardzo spokajne nie atakuja innych ryb (gupiki 2 pary , mieczyki widlaki 2 samce i 7 samic . i inne . ) a wiec nie wiem czemu piszecie ze sa agresywne ?

 11. Dadik:

  Ryby te powinny być hodowane w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic w zbiorniku o wymiarach minimum 60x30x30 cm . Wiec nie czaje za duzo rybek?

 12. qwer:

  Dadik : nie 1 Guramin Mozajkowy 9 neonow inessa 2 Black Molly 4 Danio Lamparcie/pregowane 2 mieczyki/2 skalary na danio i skalary akwa za małe

 13. Dadik:

  Mam Akwarium 60x30x30 a w nim: 1 Guramin Mozajkowy 9 neonow inessa 2 Black Molly 4 Danio Lamparcie/pregowane 2 mieczyki/2 skalary gdy zrobie dosc kryjowek to moge kupic jednego samca i trzy ewentualnie 4 samice?

 14. legucik45:

  Mam akwarium 160l,a w nim gupiki,cierniooczki,skalary,neony innesa bocje wspaniałe moge miec kakadu??

 15. wojtowca:

  Witam! 2 dni temu dokupiłem do mojego 100l-wego akwa parke pielęgnic kakadu. Oprócz tego mam jeszcze1 pare piel. mekka, 1pare akarki paskowanej, bocje wspaniałą, 4 kirysy-2 spiżowe i 2 pandy, 2glonojady gibicepsy. Narazie w akwarium panuje spokój i harmonia, a piękność ryb bardzo mnie cieszy!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter