Pielęgniczka Kakadu

Opis

Apistogramma cacatuoides – Pielęgniczka Kakadu. Te pięknie ubarwione ryby są chętnie hodowane zarówno przez doświadczonych jak i początkujących akwarystów ze względu nie tylko na ich wspaniały wygląd ale również łatwość rozmnażania. Zapewnienie im warunków bytowych chociażby zbliżonych do wymaganych, umożliwia udaną hodowlę. W sklepach zoologicznych można spotkać się z wieloma odmianami barwnymi tego gatunku. Jednak dla wszystkich odmian charakterystycznym akcentem kolorystycznym pozostają krwistoczerwone plamy na płetwie ogonowej. Natomiast charakterystyczną cechą anatomiczną jest ciekawa budowa płetwy grzbietowej, która przypomina czub papugi kakadu. Samce są intensywniej ubarwione i większe od samic. Mają wydłużone promienie płetwy grzbietowej i ogonowej. Samice nie posiadają czerwonych plam na ogonie.

Rodzina

Pielęgnicowate

Pochodzenie

Ameryka Południowa. Ryba ta zamieszkuje przede wszystkim małe rzeki i strumienie w Peru, Boliwii oraz Brazylii.

Długość

Mogą dorastać maksymalnie do 9 cm. Samce średnio 8 cm, a samice 4-6 cm.

Odżywianie

Ryby należy karmić pokarmem żywym i mrożonym (np larwy komarów) oraz suchą karmą w postaci płatków lub granulatów.

Temperatura

Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 22-28°C

Warunki hodowlane

Optymalny odczyn Ph wody waha się między 6,0 a 7,5 a twardość ogólna 3-10°dGH. Ryby te przejawiają silny instynkt terytorialny. Z pozoru spokojne mogą nagle stać się bardzo agresywne w stosunku do siebie oraz innych mieszkańców akwarium jeżeli nie zapewni im się wystarczająco dużej przestrzeni życiowej oraz kryjówek. Ryby te powinny być hodowane w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic w zbiorniku o wymiarach minimum 60x30x30 cm, przy czym na jedna samice powinno przypadać terytorium o średnicy minimum 20cm. Trzymanie Kakadu w parach grozi zagonieniem samiczki przez samca. Również w przypadku hodowli 2 samiczek istnieje ryzyko dominacji silniejszej samicy. Z tego względu najbezpieczniej jest hodować kakadu w haremach złożonych z 1 samca oraz np. 3 samic w odpowiednio przestronnym zbiorniku. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami i obfitować w kryjówki takie jak np łupiny orzecha kokosowego, korzenie albo płaskie kamienie. Z kamieni można zbudować małe groty, które posłużą podobnie jak łupiny kokosa za schronienie oraz miejsce złożenia ikry. Podłoże w zbiorniku powinno być raczej miękkie, najlepiej piaszczyste ponieważ Kakadu chętnie składają ikrę również we wykopanych przez siebie dołkach. Jeżeli chcemy trzymać kilka samców akwarium powinno być odpowiednio duże aby nie dochodziło do walk terytorialnych pomiędzy rywalami. Ryby te są dość wrażliwe na wysokie stężenie azotanów dlatego trzeba pamiętać o systematycznych podmianach wody. W akwarium biotopowym można trzymać je z małymi kąsaczami oraz sumami. W akwarium wielogatunkowym natomiast z rybami równie silnymi oraz wystarczająco szybkimi by ujść ewentualnym atakom Kakadu.

Rozmnażanie

Kakadu chętnie rozmnażają się w akwarium ogólnym w czystej, regularnie podmienianej wodzie. Odpowiednia temperaturą do tarła oraz wylęgu narybku jest temp. 25-27°C. Samice ustalają własne rewiry, gdzie strzegą gniazda z ikrą oraz narybku. Samce natomiast pilnują terenu przed potencjalnym zagrożeniem. Aby rozmnożyć Pielęgniczki Kakadu wystarczy zapewnić im odpowiednie dla nich warunki środowiskowe łącznie z wielkością zbiornika oraz dietą obfitująca w żywy lub mrożony pokarm. Zbyt małe terytorium lęgowe może stać się powodem rywalizacji oraz walk również pomiędzy samicami. Samiec trze się na zmianę z samiczkami, które składają ikrę na sklepieniu kryjówek np grot z kamieni czy łupin orzecha kokosowego. Po tarle jest on zazwyczaj przeganiany a samiczki podejmują samodzielną opiekę nad ikrą oraz narybkiem, który wykluwa się po około 2-3 dniach. Młode kakadu najlepiej jest dokarmiać larwami solowca do czasu, aż nie zaczną pobierać większego pokarmu. Autor: NirwAnia. Dziękujemy.

170 komentarzy

 1. prosy o syzbk odpowied:

  a jakie jeszcze rybki do tego by można było dodać??????

 2. Kamil:

  Do proszę o szybką odpowiedź: oczywiście! Jeżeli zapewnisz im odpowiednie warunki, z pewnością doczekasz się potomstwa :)

 3. proszę o szybką odpowiedź:

  Czy mozna trzymac w jednym akwarium parkę ramirez i harem kakadu 1samiec i 3samiczki Mam akwarium 126 litrów

 4. czarny:

  do andidan:kakadu sa agresywne tylko przy tarle... a tak normalnie sa spokojne

 5. Filip:

  Witam ! Czy wie moze ktos co ile kakadu sie wyciera? Mam parke ktora zlozyla ikre ale niestety w trzeci dzien po zlozeniu glonojad sie podkopal do kokosa i zezarl ikre (samiczka jest zbyt mala by mu dac rade) Wiec moze ktos wie ile musi uplynac czasu by znow zlozyly ikre?

 6. Andian:

  Odnośnie kirysów razem z kakadu.....odradzam i to stanowczo. Kiryski jako pierwsze są atakowane i tępione ze sporą zawziętością . Podobnie niestety jest ze zbrojnikami czy kosiarką. Jednym słowem dla kakadu wszystko co nie pływa w toni wody jest wrogiem.

 7. kulfon:

  Czy w szczecinie można je kupic

 8. czarny:

  do piotr, mowalik i inni ciekawi: poczytajcie sobie o problemie na stronie z kiryskiem spizowym... normalnie kolega bumcy jest nienormalny

 9. mowalik::

  do piotr:dziex

 10. piotr:

  do molawika : pielęgniczki kakadu możesz trzymać z kiryskami panda i neonami innesa

 11. Andian:

  Ciekawe rybki , "zazwyczaj" spokojne i po aklimatyzacji śmigaja po całym akwarium. Niestety podczas tarła i opieki nad wylęgiem rybki dostaja małego "świra" . Samica atakuje rybki dwa razy większe od siebie a samiec jeśli trzymamy tylko parke leje co popadnie. Osobiście dokupowałem 2 samiczki mojemu "koziołkowi", teraz zajmuje się kolejnymi pannami reszta obsady łapie oddech.

 12. derek:

  Mam parke od kilku miesiecy 112l, samiec duzo wiekszy z duza pletwa grzbietowa ryba lagodna,towarzystwo - kiryski panda,gurami, bocja wsp.glonek, zadnych konflikow miedzy nimi

 13. piotr:

  te ryby są piękne dla tego potrzebne są im takie warunki jak: zbiornik min.150l typ wody 2-4, temperatura 24-26. trzymać jednego samca z kilkoma samicami w akwarium obsadzony roślinami i ciemno utrzymanym, z kilkoma grotami.podawać wszystkie dostępne rodzaje pokarmu,również drobne skorupiaki.

 14. mam zebry :

  ja trzymam zebry i nie radze trzymać ich z Kakadu mogą ci je zabić bo są o wiele mniejsze i nie zdołają się wybronić.

 15. Akwarysta:

  czy ktos moe potwierdzic słowa cortez Kakadu nie nadaje się do zbiornika z zebrami. Z ramirezami można je trzymac, ale na każdą pielęgniczkę powinnna przypadac powierzchnia dna ok. 20x20 cm. jesli tak to prosze napisac gdyz zamierzam wlasnie kupic maly harem kakadu i parke ramirezek

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter