Molinezja ostrousta

Opis

Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Nazwa Molinezja nie ma związku z występującym u tych ryb melanizmem (ubarwieniem czarnym lub ciemnoplamym). Ryby te są spokrewnionymi gatunkami, zaliczanymi do rodzaju piękniczkowatych. Gatunek ten swoją popularność zawdzięcza ufności i miękkim ruchom. Pochodzi z Meksyku, gdzie zamieszkuje niziny nad zatoką meksykańską, aż po Kolumbię. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1899 roku, jednakże nie rozszerzyła się w akwarystyce na dużą skalę. Drugi raz została sprowadzona w 1908 roku, ale również nie zyskała na popularności. Już 2 lata później firma hodowlana z Magdenburga w Niemczech poinformowała o udanej próbie rozmnożenia. W Nowym Orleanie lata dwudzieste zaowocowały pojawieniem się najbardziej znanej odmiany czarnej. Ze Stanów Zjednoczonych została sprowadzona do Europy przez niemiecką firmę w 1930 roku. Molinezja księżycowa została odkryta, udoskonalona i utrwalona w Singapurze po roku 1945. Dokonał tego chiński hodowca Cheah Yam Menga. Szczegóły ubarwienia różnią w zależności od miejsca naturalnego występowania. Molinezja ostrusta jest zdecydowanie bardziej wytrzymałą odmianą, niż molinezja żaglowpłetwa. Ze względu na duży zasięg geograficzny możemy wyróżnić wiele ras molinezji, co powoduje dużą liczbę synonimicznych nazw gatunkowych. Możemy wyróżnić wiele odmian kolorystycznych, jednak najbardziej popularną jest odmiana ,, Black Molly’’. W wyniku licznych mutacji uzyskaliśmy takie odmiany jak np : księżycowa, o krótkich płetwach, smoliście czarną, złotą, marmurkową, zieloną, pomarańczopłetwą i wiele innych. Samca rozpoznajemy po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Molinezja ostrousta jest rybą ruchliwą i towarzyską oraz doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Mogą stanowić pierwszy gatunek początkującego akwarysty, jednakże należy pamiętać, że wymagają dobrych warunków. Najczęściej ryby te hodowane są innymi piękniczkowatymi.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie

Od Teksasu aż po Kolumbię.

Długość

W akwarium samice około 8 cm, a samce 6 cm. W warunkach naturalnych samice do 10, natomiast samce do 8 cm.

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe dostępne w handlu. Należy pamiętać również o podawaniu pokarmów roślinnych (szczególnie glony). Są to ryby bardzo żarłoczne.

Temperatura

Od 23 do 28 C. Ciepłolubne oraz wrażliwe na niską i zmienną temperaturę wody.

Warunki hodowlane

Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie. Akwarium gęsto porośnięte roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Ze względu na możliwą agresję samców, powinno się trzymać jednego samca bądź ich większą grupę. Woda mocno filtrowana, dobrze napowietrzana, zasadowa i średnio twarda. Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w akwariach 100 i więcej litrowych. Stosunkowo łatwo zapadają na choroby, a charakterystycznym objawem jest stulanie płetw.

Rozmnażanie

Molinezja ostrousta jest gatunkiem stosunkowo łatwym do rozmnożenia. U gatunków koloru czarnego ciąże rozpoznajemy po uwypukleniu brzucha, ponieważ plama ciążowa nie jest dostrzegalna. Wydaje mioty liczące około 80 sztuk co 5-7 tygodni. W trakcie ciąży samica nie może być stresowana, ponieważ poród może się opóźnić lub młode mogą być martwe. Wykazuje tendencje do zjadania swojego potomstwa. Aby zapobiec temu zjawisku na czas porodu należy przenieść samice do osobnego zbiornika. Narybek karmimy pylistym pokarmem i larwami oczlika. Najlepiej aby akwarium tarliskowe było porośnięte delikatnymi glonami, ponieważ młode bardzo chętnie je jedzą. Mogą być również rozmnażane w dużym i bardzo gęsto zarośniętym akwarium ogólnym. W takim zbiorniku nie powinno zabraknąć także roślinności pływającej.

480 komentarzy

 1. Kama:

  do anety: tak ogólnie to masz trochę małe to akwarium na te rybki co wymieniłaś, ryby żyją w ścisku, nie maja zbyt wiele miejsca do pływaniai mogą zacząć chorować. taki duży miot jak napisałaś to chyba raczej rzadkość. u mnie jak i u znajomych akwarystów mioty są po około 80 sztuk

 2. aneta :

  molinezja. nie wiedziałam że molinezja jest w ciąży a teraz pojawiają sie maleńkie rybki i bojownik je atakuje . czy to prawda że młodych molinezji może być nawet 300 sztk . mam małe akwarium 25 litrów - czy ten miot molinezji może jakoś zaszkodzić innym rybkom . jak już wspomniałam mam bojownika samca i mieczyki i kiryski i glonojady . w sumie 10 rybek. jest filtr i grzałka . prosze doświadzonego akwaryste o rade czy mam teraz coś zrobic z nowym miotem .

 3. pio:

  Do Yogi Sól kąpielowa?! Jest też Lenor do czarnych tkanin ;) A tak na poważnie: Jeśli już to sól niejodowana, w ilości 1 plaska łyżeczka na 20 litrów wody.

 4. nitro:

  ja mam jedną molinezje.Uważam ,że to agresywna rybka bo dzióbie mi glonojada a on się boi.

 5. Red_Apple:

  Ach,każdy ma inne zdania.Ryby akwarystyczne urodziły się w niewoli(w akwariach) one nie wiedzą jak wygląda ich środowisko naturalne.Także ryby przystosowują się do naszych warunków.Nawet jak ktoś ma 30l akwa i ma tam 10 małych rybek a one czuja się dobrze to nic dziwnego.Ja tak zaczynałam kiedyś.Teraz mam 60 l akwa i wiele rybek,nie zdychają,kocą się,mam nowy narybek,a ryby żyją w zgodzie.Akwarystą może byc każdy ale nie każdy jest nim z zamiłowania.Choduję rybki jakieś 10 lat,a ni razu nawet chore nie były.No i nie zdychaja mi,to jest najważniejsze.Rosną i buszują po akwarium,nawet molinezja pływa z kiryskiem tak się lubią.Do ryb z miłością podejdź a będę wdzięczne.

 6. Many:

  do kamykowaty : tak

 7. Kamykowaty:

  Czy dorosła molinezja może zjeść mały około 3 tyg narybek????

 8. Yogi:

  Słyszałem ze jak dodam soli do akwa to molinezje będą ładniej wybarwione - czy nie będzie ich to szczypać w oczy i jaka sól dodać czy możne być kąpielowa ??

 9. Yogi:

  Słyszałem ze jak dodam soli do akwa to molinezje będą ładniej wybarwione - czy nie będzie ich to szczypać w oczy i jaka sól dodać czy możne być kąpielowa ??

 10. mały:

  Ja mam w 80l. akwarium molinezje(czarne,zlote i mieszane),mieczyki różnokolorowe,platki, zbrojniki, kirysy. Dno ze zwiru różnej rużnej wielkości, kilka duzych kamieni i sporo roslin.Raz na 3 lub 4 miesiace podmieniam 10% wody leje prosto z kranu aby temperatura byla taka sama jak w akwarium,raz na miesiąc odmulam dno odmulaczem na baterie. co pól roku oddaje okolo 200 sztuk mlodych(przy obsadzie 30 szt. doroslych) znajomym lub do sklepu. Moze ktos tu znajdzie odpowiedż.

 11. Kama:

  Do "wer" u moich molinezji jest to około 5-6 tygodni

 12. Ełk:

  Hmm ja mam w akwrium 30 litrowym 4 bardzo duze molinezje 4 ktore mają 2 msc rosną mi bardzo szybko karmie je ochotką mam jeszcze do tego 2 danio czerwone 2 platki 1 kosiarke 2 kirysy 1 glonojada Hmm polecam molinezje

 13. Ełk:

  Hmm ja mam w akwrium 30 litrowym 4 bardzo duze molinezje 4 ktore mają 2 msc rosną mi bardzo szybko karmie je ochotką mam jeszcze do tego 2 danio czerwone 2 platki 1 kosiarke 2 kirysy 1 glonojada Hmm polecam molinezje

 14. wer:

  ile trwa ciąża u molinezji?z góry dzieki za odp ;))

 15. zza:

  do kasia: a czy przed zarybieniem akwarium dobrze je wyparzyłaś????

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter