Molinezja ostrousta

Opis

Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Nazwa Molinezja nie ma związku z występującym u tych ryb melanizmem (ubarwieniem czarnym lub ciemnoplamym). Ryby te są spokrewnionymi gatunkami, zaliczanymi do rodzaju piękniczkowatych. Gatunek ten swoją popularność zawdzięcza ufności i miękkim ruchom. Pochodzi z Meksyku, gdzie zamieszkuje niziny nad zatoką meksykańską, aż po Kolumbię. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1899 roku, jednakże nie rozszerzyła się w akwarystyce na dużą skalę. Drugi raz została sprowadzona w 1908 roku, ale również nie zyskała na popularności. Już 2 lata później firma hodowlana z Magdenburga w Niemczech poinformowała o udanej próbie rozmnożenia. W Nowym Orleanie lata dwudzieste zaowocowały pojawieniem się najbardziej znanej odmiany czarnej. Ze Stanów Zjednoczonych została sprowadzona do Europy przez niemiecką firmę w 1930 roku. Molinezja księżycowa została odkryta, udoskonalona i utrwalona w Singapurze po roku 1945. Dokonał tego chiński hodowca Cheah Yam Menga. Szczegóły ubarwienia różnią w zależności od miejsca naturalnego występowania. Molinezja ostrusta jest zdecydowanie bardziej wytrzymałą odmianą, niż molinezja żaglowpłetwa. Ze względu na duży zasięg geograficzny możemy wyróżnić wiele ras molinezji, co powoduje dużą liczbę synonimicznych nazw gatunkowych. Możemy wyróżnić wiele odmian kolorystycznych, jednak najbardziej popularną jest odmiana ,, Black Molly’’. W wyniku licznych mutacji uzyskaliśmy takie odmiany jak np : księżycowa, o krótkich płetwach, smoliście czarną, złotą, marmurkową, zieloną, pomarańczopłetwą i wiele innych. Samca rozpoznajemy po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Molinezja ostrousta jest rybą ruchliwą i towarzyską oraz doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Mogą stanowić pierwszy gatunek początkującego akwarysty, jednakże należy pamiętać, że wymagają dobrych warunków. Najczęściej ryby te hodowane są innymi piękniczkowatymi.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie

Od Teksasu aż po Kolumbię.

Długość

W akwarium samice około 8 cm, a samce 6 cm. W warunkach naturalnych samice do 10, natomiast samce do 8 cm.

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe dostępne w handlu. Należy pamiętać również o podawaniu pokarmów roślinnych (szczególnie glony). Są to ryby bardzo żarłoczne.

Temperatura

Od 23 do 28 C. Ciepłolubne oraz wrażliwe na niską i zmienną temperaturę wody.

Warunki hodowlane

Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie. Akwarium gęsto porośnięte roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Ze względu na możliwą agresję samców, powinno się trzymać jednego samca bądź ich większą grupę. Woda mocno filtrowana, dobrze napowietrzana, zasadowa i średnio twarda. Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w akwariach 100 i więcej litrowych. Stosunkowo łatwo zapadają na choroby, a charakterystycznym objawem jest stulanie płetw.

Rozmnażanie

Molinezja ostrousta jest gatunkiem stosunkowo łatwym do rozmnożenia. U gatunków koloru czarnego ciąże rozpoznajemy po uwypukleniu brzucha, ponieważ plama ciążowa nie jest dostrzegalna. Wydaje mioty liczące około 80 sztuk co 5-7 tygodni. W trakcie ciąży samica nie może być stresowana, ponieważ poród może się opóźnić lub młode mogą być martwe. Wykazuje tendencje do zjadania swojego potomstwa. Aby zapobiec temu zjawisku na czas porodu należy przenieść samice do osobnego zbiornika. Narybek karmimy pylistym pokarmem i larwami oczlika. Najlepiej aby akwarium tarliskowe było porośnięte delikatnymi glonami, ponieważ młode bardzo chętnie je jedzą. Mogą być również rozmnażane w dużym i bardzo gęsto zarośniętym akwarium ogólnym. W takim zbiorniku nie powinno zabraknąć także roślinności pływającej.

480 komentarzy

 1. obbp :

  Kochane molinezje :) rosna zdrowe juz samica mi sie okocila :) mam pytanko czy taki oto ryby moga byc razem : Piskorek jawajski x2 bojownik x1 sum szklisty x4 brzanka odeska x 2 molinezja ostroustna x2 neon czarny x 8 glonojad lamparcki x1 glonojad gibiceps x1 glonojad syjamski x1 pielęgniczka ramireza x1 mam zamiar druga dokupic i mam zamiar dokupic okolo 5 bocji wspanialych i kilka glonojadow zastanowie sie jeszcze jakie akwa ma 1.500 litrow i

 2. Danio1507:

  Do ryba : Oddziel jak najszybciej, bo możesz stracić rybkę. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 3. Danio1507:

  Do Łysy6543: Dobrze by było jeszczę się wstrzymać od ich wpuszczenia do ogólniaka. Ale, to zależy jakie masz ryby i czy są kryjówki. Bo jeśli masz np. dorosłe ryby o dużych otworach gębowych np. skalary, sumy, gurami,bocje to najlepiej poczekaj jeszcze 3-5 tygodni. Jeśli masz tylko ryby o małych otworach gębowych np.kardynałki, neony, hokejówki, danio, bystrzyki, razbory, kirysy, piskorki i mniejsze gatunki brzanek{np. purpurowa} i ewentualnie glonojady {zbrojniki niezależnie od rozmiaru}, to nie widzę przeszkód abyś zwlekał jeszcze z ich wpuszczeniem do ogólniaka. Po za tym przy tym drugim składzie nie widzę potrzeby ich oddzielania{poza samicą, choć i z tym bywa różnie}. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 4. Danio1507:

  Do łysy: Trudno powiedzieć, może być chora, ale nie pasuje do tego to, że je i odgania inne ryby. Jeśli to samica {duża większa od samców, płetwa odbytowa, prawie jak u mieczyków} to może jest w ciąży {duże uwypuklenie brzucha} i niedługo urodzi i dlatego jest zestresowana. Jeśli to samiec {dość chudy, znacznie mniejszy od samicy, płetwa odbytowa przekształcona w gonopodium} może bać się innego samca {jeśli takowego posiadasz} i chować się przed nim. We wszystkich przypadkach powinno się rybę oddzielić. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 5. Danio1507:

  Do Łysy 6543: A czy ta molinezja ma dość spory brzuch ? Powiem, ci, że jak moje molinezje są kotne to pływają prawie normalnie, tylko chyba trochę wolniej. Jeśli molinezja nie jest gruba, to niestety w najbliższym czasie może opuścić twoje akwarium. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 6. TakaSobie:

  Do laik:P - kup Easy test 6in1 firmy JBL. ok. 32-34 zł za 30 testów na paskach. Wkładasz do wody i w 3 sek. odczytujesz z kolorków umieszczonych na opakowaniu. Dają całkiem znośne pojęcie o tym co w wodzie jest a czego nie ma :)

 7. lysy:

  moja molinezja cały czas leży na podłożu jak daje jeść to się ruszy do jedzenia i cały czas siedzi sama i odgania inne rybki co jej jest akwa 100l

 8. Łysy6543:

  Mam jeszcze jedno pytanko czy jak jedna z moich molinezji siedzi na dnie i odgania inne rybki to będzie się kociła

 9. Łysy6543:

  Mam pytanie. Kiedy mogę wpuścić małe molinezje ostroustne do akwa ogólnego maja już z tydizen lub polotora

 10. Megan:

  mam czarnego samca molinezji i mam go już prawie 2 lata, jak na razie nic się z nim nie działo, ale ostatnio zauważyłam coś w rodzaju ospy na jego pyszczku i oczku. Pozostałe rybki są zdrowe, ostatnio nie zmieniałam też wody i nie dokupywałam nowych rybek ale ponad miesiąc temu kupiłam roślinkę i przyniosły się z nią ślimaki. Czy to może być ospa?

 11. ryba:

  witam...mam molinezje białe i dzisiaj zauważyłam jak jedna rybka skubie druga i nie wiem co robic i kiedy odłowic samiczke...

 12. laik:P:

  Witam jestem absolutnym laikiem, niedawno zacząłem swoją przygodę z akwarium, czytając wiele komentarzy i oglądając wiele filmów na YouTube.pl zauważyłem wiele problemów komentujących i wiele pytań chcących pomóc.Nie kumam za bardzo o co chodzi z twardością wody, CO 2 itd. Mam pytanko są może jakieś mierniki elektroniczne bo nie chce mi się bawić w żadne chemiczne testy tak je nazwę bo nawet nie wiem o co w nich chodzi.Pomoże ktoś?

 13. Leser:

  Do julcia876 baniak masz 25l czy 250l jak 25l to kup jeszcze po 2 z tych co masz, to wody nie bedziesz musiala lac bo baniak bedzie wypelniony rybami;((

 14. Przerażony ludzką bezmyślnością :

  Do julcia876 dziewczynko co ty robisz!? 25l to nie jest akwarium co najwyzej krewetkarium a ty w nim skalary i mieczyki trzymasz... !!!? i jeszcze chcesz tam cos dolozyc ??? te ryby nigdy nie urosną skarłowacieja i zdechna te ryby potrzebuja minimum 120l a co do neonów to sa ryby stadne wiec musi ich byc minimum 5 w zbiorniku ! Nie znęcaj sie nad niewinnymi rybami jak nie masz warunków do hodowli !

 15. mag3:

  Witam, mam prawie młode pięciotygodniowe molinezje. Na razie są oddzielone od dorosłych rybek, ale kolejna molinezja jest w ciązy i zastanawiam się kiedy mogę je przełożyć do wspólnego akwarium z dorosłymi?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter