Molinezja ostrousta

Opis

Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Nazwa Molinezja nie ma związku z występującym u tych ryb melanizmem (ubarwieniem czarnym lub ciemnoplamym). Ryby te są spokrewnionymi gatunkami, zaliczanymi do rodzaju piękniczkowatych. Gatunek ten swoją popularność zawdzięcza ufności i miękkim ruchom. Pochodzi z Meksyku, gdzie zamieszkuje niziny nad zatoką meksykańską, aż po Kolumbię. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1899 roku, jednakże nie rozszerzyła się w akwarystyce na dużą skalę. Drugi raz została sprowadzona w 1908 roku, ale również nie zyskała na popularności. Już 2 lata później firma hodowlana z Magdenburga w Niemczech poinformowała o udanej próbie rozmnożenia. W Nowym Orleanie lata dwudzieste zaowocowały pojawieniem się najbardziej znanej odmiany czarnej. Ze Stanów Zjednoczonych została sprowadzona do Europy przez niemiecką firmę w 1930 roku. Molinezja księżycowa została odkryta, udoskonalona i utrwalona w Singapurze po roku 1945. Dokonał tego chiński hodowca Cheah Yam Menga. Szczegóły ubarwienia różnią w zależności od miejsca naturalnego występowania. Molinezja ostrusta jest zdecydowanie bardziej wytrzymałą odmianą, niż molinezja żaglowpłetwa. Ze względu na duży zasięg geograficzny możemy wyróżnić wiele ras molinezji, co powoduje dużą liczbę synonimicznych nazw gatunkowych. Możemy wyróżnić wiele odmian kolorystycznych, jednak najbardziej popularną jest odmiana ,, Black Molly’’. W wyniku licznych mutacji uzyskaliśmy takie odmiany jak np : księżycowa, o krótkich płetwach, smoliście czarną, złotą, marmurkową, zieloną, pomarańczopłetwą i wiele innych. Samca rozpoznajemy po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Molinezja ostrousta jest rybą ruchliwą i towarzyską oraz doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Mogą stanowić pierwszy gatunek początkującego akwarysty, jednakże należy pamiętać, że wymagają dobrych warunków. Najczęściej ryby te hodowane są innymi piękniczkowatymi.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie

Od Teksasu aż po Kolumbię.

Długość

W akwarium samice około 8 cm, a samce 6 cm. W warunkach naturalnych samice do 10, natomiast samce do 8 cm.

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe dostępne w handlu. Należy pamiętać również o podawaniu pokarmów roślinnych (szczególnie glony). Są to ryby bardzo żarłoczne.

Temperatura

Od 23 do 28 C. Ciepłolubne oraz wrażliwe na niską i zmienną temperaturę wody.

Warunki hodowlane

Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie. Akwarium gęsto porośnięte roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Ze względu na możliwą agresję samców, powinno się trzymać jednego samca bądź ich większą grupę. Woda mocno filtrowana, dobrze napowietrzana, zasadowa i średnio twarda. Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w akwariach 100 i więcej litrowych. Stosunkowo łatwo zapadają na choroby, a charakterystycznym objawem jest stulanie płetw.

Rozmnażanie

Molinezja ostrousta jest gatunkiem stosunkowo łatwym do rozmnożenia. U gatunków koloru czarnego ciąże rozpoznajemy po uwypukleniu brzucha, ponieważ plama ciążowa nie jest dostrzegalna. Wydaje mioty liczące około 80 sztuk co 5-7 tygodni. W trakcie ciąży samica nie może być stresowana, ponieważ poród może się opóźnić lub młode mogą być martwe. Wykazuje tendencje do zjadania swojego potomstwa. Aby zapobiec temu zjawisku na czas porodu należy przenieść samice do osobnego zbiornika. Narybek karmimy pylistym pokarmem i larwami oczlika. Najlepiej aby akwarium tarliskowe było porośnięte delikatnymi glonami, ponieważ młode bardzo chętnie je jedzą. Mogą być również rozmnażane w dużym i bardzo gęsto zarośniętym akwarium ogólnym. W takim zbiorniku nie powinno zabraknąć także roślinności pływającej.

480 komentarzy

 1. magda:

  piter12345: Wiesz co to karłowacenie? Powiem Ci. Ciało ryby przestaje rosnąć mimo, że rosną organy wewnętrzne ryby. Powolna i brutalna śmierć...

 2. MICHAŁ:

  (do Aga)twoja molinezja ma ospę.musisz kupić w sklepie zoologicznym lekarstwo na ospę w wlać lub wsypać do akwarium.ryba powinna wyzdrowieć.

 3. Aga:

  mam 6 molinezji. Od tygodnia u jednej pojawiają się plamy białe czy to jakaś choroba?

 4. pomocy!...:

  mam jedną maleńką żółtą, ale jest niepokojąca, bo ma czarne smużki na ciele, ciągle pływa dookoła (prostokątnego) akwarium i nie chce nic jeść (pokarmu ichtio-vit.(czasem bierze okruszek płatka,ale albo wypluwa płatek, albo go zwraca..) do tego czasem staje w miejscu. martwię się czy aby nie kupiłam chorej

 5. Aśka:

  Samica jest grubsza a samiec mniejszy ijest chudy w porównaniu z samicą

 6. Aśka:

  do marcinastaszewskiego: ja też miałam molinezje wciąży. jeśli twoja molinezja jest czarna i ma wielki brzuch to znaczy że jest wciąży a jeśli jest żółta to powinna mieć plamke ciążową na brzuchu i jest gruba. A jak będzie leżeć na dnie ( wieczorem, bo molinezje rodzą sie w nocy lub nad ranem) to wsać ją do kotnika chyba że chcesz je po urodzeniu łapać i narażać je na zjedzenie przez inne ryby.

 7. marcinstaszewski:

  Moja molinezja jest gruba przy odbycie ma takie białe cosik wypływa z niej białą wydzielina czy to 100% oznaki ciąży

 8. tofi.fi@op.pl:

  Witam moja molinezja jest całkiem gruba przy odbycie ma takie białe coś? i wypływa z niej taka biała maź czy to są oznaki ciąży ???

 9. Kufok:

  Witam miesiąc temu okociły mi się moli z 5 samic mam teraz 462 młodych wszystkie żyją liczyłem je wczoraj i moją już miesiąc chyba już wszystkie przeżyją

 10. ja242:

  mam 2 molinezje i nie wiem czy to samice czy samce.... jak mam je odróżnic?

 11. ich:

  do nika68. myślisz że jesteś najlepsza i znasz sie na wszystkim najlepiej, a tak nie jest sądząc po twoich komentarzach. Jak się nie znasz to zachowaj swoją "wielką wiedzę" dla siebie, a jak masz do wygłoszenia kazanie to se idż do kościoła(może cie ktoś wysłucha).

 12. bolt:

  loona ogon odrasta. U mnie kiedyś bojownik pogryzł bardzo molinezję, ale po jakimś czasie (ok miesiąc) wykurowała się i do tej pory żyje.

 13. loona:

  mam 2 molly czarne jedna z nich zjadła drugiej płetwe ogonową,mam pytanko odrosnie? póki co odłowiłam tę poranioną i zauważyłam po dobie, że ogon pokrył się bezbarwną delikatną substancją. co to jest?

 14. LUCYFER:

  mam cztery molinezje. jedną parę żułtą a drugą czarną.

 15. Megan:

  Mam czarnego samca molinezji i ostatnio zauważyłam że na jego brzuszku pojawiły się drobne złotawo-srebrne kropeczki(bardzo gęsto), a na bokach gdy się patrzy pod światło wygląda tak jakby ktoś obsypał go rzadko niebieskim brokatem. Wcześnie był cały czarny więc zastanawiam się co to znaczy?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter