Molinezja ostrousta

Opis

Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Nazwa Molinezja nie ma związku z występującym u tych ryb melanizmem (ubarwieniem czarnym lub ciemnoplamym). Ryby te są spokrewnionymi gatunkami, zaliczanymi do rodzaju piękniczkowatych. Gatunek ten swoją popularność zawdzięcza ufności i miękkim ruchom. Pochodzi z Meksyku, gdzie zamieszkuje niziny nad zatoką meksykańską, aż po Kolumbię. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1899 roku, jednakże nie rozszerzyła się w akwarystyce na dużą skalę. Drugi raz została sprowadzona w 1908 roku, ale również nie zyskała na popularności. Już 2 lata później firma hodowlana z Magdenburga w Niemczech poinformowała o udanej próbie rozmnożenia. W Nowym Orleanie lata dwudzieste zaowocowały pojawieniem się najbardziej znanej odmiany czarnej. Ze Stanów Zjednoczonych została sprowadzona do Europy przez niemiecką firmę w 1930 roku. Molinezja księżycowa została odkryta, udoskonalona i utrwalona w Singapurze po roku 1945. Dokonał tego chiński hodowca Cheah Yam Menga. Szczegóły ubarwienia różnią w zależności od miejsca naturalnego występowania. Molinezja ostrusta jest zdecydowanie bardziej wytrzymałą odmianą, niż molinezja żaglowpłetwa. Ze względu na duży zasięg geograficzny możemy wyróżnić wiele ras molinezji, co powoduje dużą liczbę synonimicznych nazw gatunkowych. Możemy wyróżnić wiele odmian kolorystycznych, jednak najbardziej popularną jest odmiana ,, Black Molly’’. W wyniku licznych mutacji uzyskaliśmy takie odmiany jak np : księżycowa, o krótkich płetwach, smoliście czarną, złotą, marmurkową, zieloną, pomarańczopłetwą i wiele innych. Samca rozpoznajemy po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Molinezja ostrousta jest rybą ruchliwą i towarzyską oraz doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Mogą stanowić pierwszy gatunek początkującego akwarysty, jednakże należy pamiętać, że wymagają dobrych warunków. Najczęściej ryby te hodowane są innymi piękniczkowatymi.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie

Od Teksasu aż po Kolumbię.

Długość

W akwarium samice około 8 cm, a samce 6 cm. W warunkach naturalnych samice do 10, natomiast samce do 8 cm.

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe dostępne w handlu. Należy pamiętać również o podawaniu pokarmów roślinnych (szczególnie glony). Są to ryby bardzo żarłoczne.

Temperatura

Od 23 do 28 C. Ciepłolubne oraz wrażliwe na niską i zmienną temperaturę wody.

Warunki hodowlane

Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie. Akwarium gęsto porośnięte roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Ze względu na możliwą agresję samców, powinno się trzymać jednego samca bądź ich większą grupę. Woda mocno filtrowana, dobrze napowietrzana, zasadowa i średnio twarda. Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w akwariach 100 i więcej litrowych. Stosunkowo łatwo zapadają na choroby, a charakterystycznym objawem jest stulanie płetw.

Rozmnażanie

Molinezja ostrousta jest gatunkiem stosunkowo łatwym do rozmnożenia. U gatunków koloru czarnego ciąże rozpoznajemy po uwypukleniu brzucha, ponieważ plama ciążowa nie jest dostrzegalna. Wydaje mioty liczące około 80 sztuk co 5-7 tygodni. W trakcie ciąży samica nie może być stresowana, ponieważ poród może się opóźnić lub młode mogą być martwe. Wykazuje tendencje do zjadania swojego potomstwa. Aby zapobiec temu zjawisku na czas porodu należy przenieść samice do osobnego zbiornika. Narybek karmimy pylistym pokarmem i larwami oczlika. Najlepiej aby akwarium tarliskowe było porośnięte delikatnymi glonami, ponieważ młode bardzo chętnie je jedzą. Mogą być również rozmnażane w dużym i bardzo gęsto zarośniętym akwarium ogólnym. W takim zbiorniku nie powinno zabraknąć także roślinności pływającej.

480 komentarzy

 1. Łukasz###:

  jam mam teraz małe i postanowiłem ich inie odławiać a mam pytanie czy możliwe jest że rozmnożyły sie molinezja taka jak ta czarna z molinezją żaglopłetwą

 2. czy kule są złe?:

  do rybka: molinezje mogą być z mieczykami w jednym akwarium ,ale uważaj na molinezje żeby ich nie przekarmić bo mogą zdechnąć na otłuszczenie narządów wewnętrznych. ps. molinezje i mieczyki lubią jeść ochotkę.

 3. Krzysiek97:

  Witam, chciałem uprzedzic, że tymi rybkami trzeba się dobrze opiekować, ponieważ mogą zachorować na białą ospe. A jeśli ktoś podejżewa,że jego rybka jest chora to można to zaobserwować po wyłupiastych oczach lub białych kropkach na brzuchy i trzeba je szybko odizolować chore od zdrowych bo bardzo szybko zarażaja zdrowe. Pozdrawiam

 4. JUSTYNA :

  WITAĆ MAM RYBKI MOLINEZJA DO ODDANIA PROSZĘ O KONTAKT AKTUALNE CAŁY CZA S ROZMNAŻAJĄ SIĘ MI RYBKI ROZDAJE I SPRZEDAJE KONTAKT 885642462

 5. Rybka:

  Czy molinezje mogą być razem z mieczykami...? Z góry dziękuję :)

 6. Wdzięczna:

  Do Nika68 Ty się wcale na rybach nie znasz! Głupi jesteś jak myślisz, że 5cm ryby na 100l w akwa. Ja jakoś mam (na razie) 5 neonów innesa w akwa 25l i jest im dobrze. Pływają, dużo jedzą itp.

 7. Dzin:

  Rybki naprawdę fajne godne polecenia :D Ps.Czy moje molinezję już niedługo będą miały małe rybki skoro moją bardzo duży brzuch no i jest taka biała plamka w okolicach odbytu???

 8. Wdzięczna :

  Witam Ile molinezji mogę mieć w (na razie)pustym akwarium 25litrów? Z góry dziękuję.

 9. MIMZY:

  Ile moge mieć molinezji w akwa 72L??????? z obsadą 10 gupików 5 węgorków 4 sumy szkliste 2 prętniki 3 bocje 2 półdzióbki

 10. Grzybix:

  ja jeszcze raz czy ktoś mi może powiedzieć dlaczego moja czarna molinezja ma przy płetwie odbytowej taką białą końcówkę gdy ją kupiłem miałem już tają ale teraz od pewnego czasu pływa na dnie zawsze była taka ruchliwa a teraz częściej jest na dnie. Może ona jest w ciąży albo jest chora prosze o rade??????, plis???????????

 11. Grzybix:

  sorry mam pytanko mam molinezje czarną i nadole ma takie coś białe przy płetwie odbytowej

 12. monia:

  mam prośbę niech mi ktoś pomoże. mam 5 molinezji wśród nich jedna jest w ciąży .kiedy mam ją odłączyć od innych? molinezji tej z odbytu wychodzi taka biała rurka co to takiego?

 13. seraf85:

  jesli ktos chce sie dochowac wiekszego potomstwa w ogolnym zbiorniku, polecam dokarmianie duzych rybek larwami ochotka (ale nie kiryski i typowo roslinozerne rybki)mam mieczyki i molinezje a pomiedzy nimi 8 tygodniowych malenstw molinezji. na poczatku wszystkie rzucaly sie na male, a po pierwszym karmieniu odechcialo im sie:)i male nawet sie nie chowaja wszystkie plywaja razem a duze nawet nie patrza na malenstwa jak na potencjalny przysmak. mam jeszcze jedno pytanko... czy moge do swojego akwa dorzucic jeszcze dwie parki skalarow (mam 300l), czy beda zgrzyty? dzieki

 14. basia:

  U moich molinezji nie widać śladów ospy ale ciągle ocierają się o kamień co to może byćPOMOCY!!!!!!!!!!!!

 15. Michał8 lat:

  Ja w moim komentarzu który wcześniej pisałem napisałem o moich molinezjach ale miałem pewną chorobę i dużo mi rybek zdechło i też te molinezja.Ale tatuś dużo innych ryb dokupił i odzyskałem stado. Tatuś kupił mi też małą molinezja którą nazwałem się czarnuszka.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter