Molinezja ostrousta

Opis

Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Nazwa Molinezja nie ma związku z występującym u tych ryb melanizmem (ubarwieniem czarnym lub ciemnoplamym). Ryby te są spokrewnionymi gatunkami, zaliczanymi do rodzaju piękniczkowatych. Gatunek ten swoją popularność zawdzięcza ufności i miękkim ruchom. Pochodzi z Meksyku, gdzie zamieszkuje niziny nad zatoką meksykańską, aż po Kolumbię. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1899 roku, jednakże nie rozszerzyła się w akwarystyce na dużą skalę. Drugi raz została sprowadzona w 1908 roku, ale również nie zyskała na popularności. Już 2 lata później firma hodowlana z Magdenburga w Niemczech poinformowała o udanej próbie rozmnożenia. W Nowym Orleanie lata dwudzieste zaowocowały pojawieniem się najbardziej znanej odmiany czarnej. Ze Stanów Zjednoczonych została sprowadzona do Europy przez niemiecką firmę w 1930 roku. Molinezja księżycowa została odkryta, udoskonalona i utrwalona w Singapurze po roku 1945. Dokonał tego chiński hodowca Cheah Yam Menga. Szczegóły ubarwienia różnią w zależności od miejsca naturalnego występowania. Molinezja ostrusta jest zdecydowanie bardziej wytrzymałą odmianą, niż molinezja żaglowpłetwa. Ze względu na duży zasięg geograficzny możemy wyróżnić wiele ras molinezji, co powoduje dużą liczbę synonimicznych nazw gatunkowych. Możemy wyróżnić wiele odmian kolorystycznych, jednak najbardziej popularną jest odmiana ,, Black Molly’’. W wyniku licznych mutacji uzyskaliśmy takie odmiany jak np : księżycowa, o krótkich płetwach, smoliście czarną, złotą, marmurkową, zieloną, pomarańczopłetwą i wiele innych. Samca rozpoznajemy po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Molinezja ostrousta jest rybą ruchliwą i towarzyską oraz doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Mogą stanowić pierwszy gatunek początkującego akwarysty, jednakże należy pamiętać, że wymagają dobrych warunków. Najczęściej ryby te hodowane są innymi piękniczkowatymi.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie

Od Teksasu aż po Kolumbię.

Długość

W akwarium samice około 8 cm, a samce 6 cm. W warunkach naturalnych samice do 10, natomiast samce do 8 cm.

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe dostępne w handlu. Należy pamiętać również o podawaniu pokarmów roślinnych (szczególnie glony). Są to ryby bardzo żarłoczne.

Temperatura

Od 23 do 28 C. Ciepłolubne oraz wrażliwe na niską i zmienną temperaturę wody.

Warunki hodowlane

Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie. Akwarium gęsto porośnięte roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Ze względu na możliwą agresję samców, powinno się trzymać jednego samca bądź ich większą grupę. Woda mocno filtrowana, dobrze napowietrzana, zasadowa i średnio twarda. Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w akwariach 100 i więcej litrowych. Stosunkowo łatwo zapadają na choroby, a charakterystycznym objawem jest stulanie płetw.

Rozmnażanie

Molinezja ostrousta jest gatunkiem stosunkowo łatwym do rozmnożenia. U gatunków koloru czarnego ciąże rozpoznajemy po uwypukleniu brzucha, ponieważ plama ciążowa nie jest dostrzegalna. Wydaje mioty liczące około 80 sztuk co 5-7 tygodni. W trakcie ciąży samica nie może być stresowana, ponieważ poród może się opóźnić lub młode mogą być martwe. Wykazuje tendencje do zjadania swojego potomstwa. Aby zapobiec temu zjawisku na czas porodu należy przenieść samice do osobnego zbiornika. Narybek karmimy pylistym pokarmem i larwami oczlika. Najlepiej aby akwarium tarliskowe było porośnięte delikatnymi glonami, ponieważ młode bardzo chętnie je jedzą. Mogą być również rozmnażane w dużym i bardzo gęsto zarośniętym akwarium ogólnym. W takim zbiorniku nie powinno zabraknąć także roślinności pływającej.

480 komentarzy

 1. magda:

  Witam mam pytanie. Czy molinezja w ciaży może być agresywna i odganiać samcow? Strasznie sie jeży i ma duzy brzuch.

 2. Sandruś ...:

  Ludzie BOJOWNIKÓW nie można trzymac z innymi rybami nawet z tym samym gatunkiem

 3. Tymcio:

  ja mama molinezje która jest po urodzeniu i zaniedługo znów urodzi ale ona cały czas stoi w miejscu co mam zrobić?:P

 4. Oke:

  Uwaga mam 9 samic i 24samce uwaga!!! Max 20 samców bo si wytłuką miałem 30 samców zostało 24 Są agresywne gdy samice są w 5tyg. ciąży!!!

 5. Karolina:

  Kilka dni temu kupiłam dwie molinezje i zanim wpuściłam je do zwykłego akwarium, poddałam kwarantannie, tam tylko się upewniłam, że mają rybią ospę. A problem polega na tym, że jedna z nich w tym czasie urodziła i nie wiem, czy jest sens wpuszczać te maluchy do kotnika w zwykłym akwarium, bo też mogą być chore i zarażą wszystkie zdrowe ryby. Czy może lepiej będzie humanitarnie przenieść je do \\\"rybiego raju\\\"?:P Proszę o pomoc

 6. PAWEL:

  moja zjadła malutkiego kiryska a po tygodniu zdechła

 7. Maaks:

  No to ja mam akwarium ledwie 60l, a znajdują się w nim: 6 skalarów, 3 neonki, 3 brzanki Odeski, 6 molinezji (pomarańczowo-czarne i czarne), 1 suma rekiniego, 2 pomarańczowe glonojadki syjamskie, 2 zwinniki latarniki, 1 kiryska i 2 glonojady takie zwykłe ;) Wszystko jest ok tylko, że molinezje gonią ciężarną molinkę. Przełożyłem ją osobno, ale czy po ciąży dadzą jej spokój?

 8. sabinka1890:

  Miałam 2 samce oraz 4 samice. Samce są bardzo agresywne do reszty molinezji. Oddałam jednego samca i jedną samice koleżance. Teraz znów samice są agresywne w stosunku do innych rybek. W między czasie urodziły się małe i mam dodatkowe 5 malutkich molinezji.

 9. pp:

  mam 1 molinezje samice pomarańczową i parę gupików danie kiryska i kosiarkę mogę mieć welonkę

 10. tao moa:

  kupię samca molinzeji black molly z płetwą ogonową księżycową, w żadnym wypadku odmiany weloniastej za 8 zł

 11. po prostu molinezja:

  mam gruba rybke molinezje juz chyba z dwa miesiace i niewiem kiedy urodzi piszcie szybko m:)

 12. kamileczek:

  mam pytanko czy molinezje mozna trzymac z malutkimi gupikami prosze o odpowiedz

 13. kamiloo:

  Mam pytanko mam zamiar kupic 2 molinezje czarne tylko boje sie ze moga mi zezrec malutkie gupiki bo mam ich pare prosze o szybka odpowiedz

 14. Aśka:

  Do Niedoświadczonego: Z molinezjami możesz trzymać: Gupiki pawie oczko, brzanki sumatrzańskie, danio, glonojady, kiryski, neony no i chyba tyle ale jak masz pytanie o jakieś ryby to pytaj na pewno odpowiem!!!! 3maj się cieplutko ;-]

 15. tttttomek:

  Cześć, dzisiaj urodziła mi molinezja mam ok 35 małych. Dlatego ,że u molinezji czarnnych niewidac czarnej plamy, to ciaże możemy zauważyc po jej grubosci. A poza tym rybka chwile przed porodem chowa sie w kątach,i pod ozdobami, i nieruchomo lezy na dnie. Polecam do akwa. wsadzic różne ozdoby muszelki itp, jest wtedy większa szansa że mlode przeżyją nawet w akwa. ogólnym.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter