Molinezja ostrousta

Opis

Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Nazwa Molinezja nie ma związku z występującym u tych ryb melanizmem (ubarwieniem czarnym lub ciemnoplamym). Ryby te są spokrewnionymi gatunkami, zaliczanymi do rodzaju piękniczkowatych. Gatunek ten swoją popularność zawdzięcza ufności i miękkim ruchom. Pochodzi z Meksyku, gdzie zamieszkuje niziny nad zatoką meksykańską, aż po Kolumbię. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1899 roku, jednakże nie rozszerzyła się w akwarystyce na dużą skalę. Drugi raz została sprowadzona w 1908 roku, ale również nie zyskała na popularności. Już 2 lata później firma hodowlana z Magdenburga w Niemczech poinformowała o udanej próbie rozmnożenia. W Nowym Orleanie lata dwudzieste zaowocowały pojawieniem się najbardziej znanej odmiany czarnej. Ze Stanów Zjednoczonych została sprowadzona do Europy przez niemiecką firmę w 1930 roku. Molinezja księżycowa została odkryta, udoskonalona i utrwalona w Singapurze po roku 1945. Dokonał tego chiński hodowca Cheah Yam Menga. Szczegóły ubarwienia różnią w zależności od miejsca naturalnego występowania. Molinezja ostrusta jest zdecydowanie bardziej wytrzymałą odmianą, niż molinezja żaglowpłetwa. Ze względu na duży zasięg geograficzny możemy wyróżnić wiele ras molinezji, co powoduje dużą liczbę synonimicznych nazw gatunkowych. Możemy wyróżnić wiele odmian kolorystycznych, jednak najbardziej popularną jest odmiana ,, Black Molly’’. W wyniku licznych mutacji uzyskaliśmy takie odmiany jak np : księżycowa, o krótkich płetwach, smoliście czarną, złotą, marmurkową, zieloną, pomarańczopłetwą i wiele innych. Samca rozpoznajemy po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Molinezja ostrousta jest rybą ruchliwą i towarzyską oraz doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Mogą stanowić pierwszy gatunek początkującego akwarysty, jednakże należy pamiętać, że wymagają dobrych warunków. Najczęściej ryby te hodowane są innymi piękniczkowatymi.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie

Od Teksasu aż po Kolumbię.

Długość

W akwarium samice około 8 cm, a samce 6 cm. W warunkach naturalnych samice do 10, natomiast samce do 8 cm.

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe dostępne w handlu. Należy pamiętać również o podawaniu pokarmów roślinnych (szczególnie glony). Są to ryby bardzo żarłoczne.

Temperatura

Od 23 do 28 C. Ciepłolubne oraz wrażliwe na niską i zmienną temperaturę wody.

Warunki hodowlane

Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie. Akwarium gęsto porośnięte roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Ze względu na możliwą agresję samców, powinno się trzymać jednego samca bądź ich większą grupę. Woda mocno filtrowana, dobrze napowietrzana, zasadowa i średnio twarda. Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w akwariach 100 i więcej litrowych. Stosunkowo łatwo zapadają na choroby, a charakterystycznym objawem jest stulanie płetw.

Rozmnażanie

Molinezja ostrousta jest gatunkiem stosunkowo łatwym do rozmnożenia. U gatunków koloru czarnego ciąże rozpoznajemy po uwypukleniu brzucha, ponieważ plama ciążowa nie jest dostrzegalna. Wydaje mioty liczące około 80 sztuk co 5-7 tygodni. W trakcie ciąży samica nie może być stresowana, ponieważ poród może się opóźnić lub młode mogą być martwe. Wykazuje tendencje do zjadania swojego potomstwa. Aby zapobiec temu zjawisku na czas porodu należy przenieść samice do osobnego zbiornika. Narybek karmimy pylistym pokarmem i larwami oczlika. Najlepiej aby akwarium tarliskowe było porośnięte delikatnymi glonami, ponieważ młode bardzo chętnie je jedzą. Mogą być również rozmnażane w dużym i bardzo gęsto zarośniętym akwarium ogólnym. W takim zbiorniku nie powinno zabraknąć także roślinności pływającej.

480 komentarzy

 1. mrufka:

  pomocy:(gdy zmieniałam wodę w akwarium wyskoczyła mi samiczka black molly jakieś 3-5 min minęło zanim zauważyłam jej brak i wpuściłam ją spowrotem.przeżyła noc i nast dzień ale była osowiała,leżala na dnie lub zawiszała sie w połowie akwarium i pływala w jednym miejscu.jeść też nie chciała,a jak wróciłam z pracy to pływa w mijscu tylko na dnie do góry brzuchem,strzępią jej sie płetwy i trochę łusek odpadło,widze że się męczy i z trudnością pływa, w większości chowa sie pod korzeniem lub między roślinkami,napewno sie poturbowała czy to znaczy że uszkodziła sobie pęcherz pławny i długo nie pożyje?

 2. Kati:

  Moje molinezje rozmnażaja się w twkim tępie że już nie wiem jak temu zapobiec,myślałam żeby dokupić jakiegoś drapieznika żeby zjadał niechciany narybek ale znowu nie bedzie mozna wpuścic nowego gupiczka czy coś podobnego.Poradzcie co zrobić bo one same nie zjadają swoich młodych,może je pogłodzić to wtedy zjedzą.Myślałam też o odizolowaniu samców ale co mam z nimi zrobić, w sklepie nie przyjmują dorosłych ryb.Pomocy,mam chyba 120 młodych i 5 ciężarnych molinezji!!! co na to zaradzić!!

 3. ania:

  moja molinezja jest chyba chora, caly czas się kręci. Co jej jest? Proszę o szybką odpowiedź.

 4. Adrian:

  Bardzo polecam molinezje black molly.

 5. kasiaa:

  Do Gumis 1252 Możesz bez kotnika. Jeżeli masz gęste rośliny pływające jest szansa, że jakieś młode przeżyją. Kotnik kosztuje ok. 8 zł. Lepiej kup ;-D

 6. aama:

  mam molinezje w akwarium i mąż przyniósł od kolegi małe, hodowlane krewetki (część jest czerwonych, część wręcz przezroczyste). Czy molinezje nie będą zjadać tych krewetek? Pomocy

 7. gumis1252:

  Proszę szybko o odpowiedz !!!!! Mam 2 molinezje czarne 1 samiec i 1 samiczka samiczka ma duży brzuch i mam nadzieje że będą małe , Tylko nie mam kotnika !!! , Czy bez kotnika w akwarium może wylęgnąć małę.???????/

 8. trochę zielona co do akwa:

  Mam pytanko! Chcę założyć akwarium, a w nim koniecznie molinezje i neonki, bojowniki i może gupiki. Pytanie: czy ten zestaw pasuje do molinezji? P.S. akwarium dostosuję wtedy gdy będę wiedziała jakie i ile chcę mieć rybek.

 9. kasiaa:

  Witam!! mam taką zagadkę, zginęły mi 2 glonojady, nie ma śladu. W akwa trzymam molinezje, brzanki, danio i gurami, neonki. Zawsze był spokój i równowaga. Co się stało z glonojadami???????

 10. prosze o pomoc:

  a ja mam dwa zlote samce molinezji i dwie samice czarne i sa w ciazy ;DD... dizsiaj przekladam je do kotnika ;D... tylko pytanie czy moga byc dwie samice razem w jednym kotniku ??

 11. Akwarysta:

  mam trzy małe molinezje (0,5cm) czy mogę je trzymać z razborą klinową,brzankami sumatrzańskimi,neonkami czerwonymi i kiryskami? jedna od wczoraj się nie pokazuje czy jest możliwość że któraś z tych ryb ją zjadła?z góry dzięki

 12. :):

  do I Hope U Know : może to nie molinezja zjadła tego głupika?? wszystkie ryby lubią padline. Ja miałem taki przypadek: wieczorem kiedy kładłem się spać zobaczyłem że pada mi brzanka sumatrzanśka. Rano po niej były tylko ości :( ja też trzymam 6 molinezji i 6 głupików w 45 i jest ok

 13. akwarysta z problemem :):

  mam pytanie - chciałybym kupić małe akwa (30 litrów), filtr, grzałkę kotnik itd. I jak wsadzę 2 ZAPŁODNIONE molinezje (czarną i żółtą) do kotnika to mi się wykacą?? A i czy z żółtej będą żółte małe, a z czarnej - czarne?? proszę o szybką odpowiedź! z góry dziękuje

 14. lubie rybki:

  myslalem by kupic akwarium specjalnie dla nich..mam juz akwarium 63,25 i 5 litrow ale chcuialbym jeszcze jeden do tych molinezji z 30 l ...rozmnoza sie czy nie ???? akwarium bedzie specjalnie do nich i tylko 2 rybki samiec i samica..

 15. pika:

  chej chciała bym wiedzieć czy da się rozmnorzyć platke z molinezją . Czy by się niepogryzły. Bo mieczyki to gryzły moje platki. Zgóry dzięki za odpowiedź! (akwarium 120 l , 10 platek w tym młode. kosiarki, 1czernioczek ,mułojad, 2 glonojady, 2 ślimaki.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter