Molinezja ostrousta

Opis

Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Nazwa Molinezja nie ma związku z występującym u tych ryb melanizmem (ubarwieniem czarnym lub ciemnoplamym). Ryby te są spokrewnionymi gatunkami, zaliczanymi do rodzaju piękniczkowatych. Gatunek ten swoją popularność zawdzięcza ufności i miękkim ruchom. Pochodzi z Meksyku, gdzie zamieszkuje niziny nad zatoką meksykańską, aż po Kolumbię. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1899 roku, jednakże nie rozszerzyła się w akwarystyce na dużą skalę. Drugi raz została sprowadzona w 1908 roku, ale również nie zyskała na popularności. Już 2 lata później firma hodowlana z Magdenburga w Niemczech poinformowała o udanej próbie rozmnożenia. W Nowym Orleanie lata dwudzieste zaowocowały pojawieniem się najbardziej znanej odmiany czarnej. Ze Stanów Zjednoczonych została sprowadzona do Europy przez niemiecką firmę w 1930 roku. Molinezja księżycowa została odkryta, udoskonalona i utrwalona w Singapurze po roku 1945. Dokonał tego chiński hodowca Cheah Yam Menga. Szczegóły ubarwienia różnią w zależności od miejsca naturalnego występowania. Molinezja ostrusta jest zdecydowanie bardziej wytrzymałą odmianą, niż molinezja żaglowpłetwa. Ze względu na duży zasięg geograficzny możemy wyróżnić wiele ras molinezji, co powoduje dużą liczbę synonimicznych nazw gatunkowych. Możemy wyróżnić wiele odmian kolorystycznych, jednak najbardziej popularną jest odmiana ,, Black Molly’’. W wyniku licznych mutacji uzyskaliśmy takie odmiany jak np : księżycowa, o krótkich płetwach, smoliście czarną, złotą, marmurkową, zieloną, pomarańczopłetwą i wiele innych. Samca rozpoznajemy po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Molinezja ostrousta jest rybą ruchliwą i towarzyską oraz doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Mogą stanowić pierwszy gatunek początkującego akwarysty, jednakże należy pamiętać, że wymagają dobrych warunków. Najczęściej ryby te hodowane są innymi piękniczkowatymi.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie

Od Teksasu aż po Kolumbię.

Długość

W akwarium samice około 8 cm, a samce 6 cm. W warunkach naturalnych samice do 10, natomiast samce do 8 cm.

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe dostępne w handlu. Należy pamiętać również o podawaniu pokarmów roślinnych (szczególnie glony). Są to ryby bardzo żarłoczne.

Temperatura

Od 23 do 28 C. Ciepłolubne oraz wrażliwe na niską i zmienną temperaturę wody.

Warunki hodowlane

Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie. Akwarium gęsto porośnięte roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Ze względu na możliwą agresję samców, powinno się trzymać jednego samca bądź ich większą grupę. Woda mocno filtrowana, dobrze napowietrzana, zasadowa i średnio twarda. Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w akwariach 100 i więcej litrowych. Stosunkowo łatwo zapadają na choroby, a charakterystycznym objawem jest stulanie płetw.

Rozmnażanie

Molinezja ostrousta jest gatunkiem stosunkowo łatwym do rozmnożenia. U gatunków koloru czarnego ciąże rozpoznajemy po uwypukleniu brzucha, ponieważ plama ciążowa nie jest dostrzegalna. Wydaje mioty liczące około 80 sztuk co 5-7 tygodni. W trakcie ciąży samica nie może być stresowana, ponieważ poród może się opóźnić lub młode mogą być martwe. Wykazuje tendencje do zjadania swojego potomstwa. Aby zapobiec temu zjawisku na czas porodu należy przenieść samice do osobnego zbiornika. Narybek karmimy pylistym pokarmem i larwami oczlika. Najlepiej aby akwarium tarliskowe było porośnięte delikatnymi glonami, ponieważ młode bardzo chętnie je jedzą. Mogą być również rozmnażane w dużym i bardzo gęsto zarośniętym akwarium ogólnym. W takim zbiorniku nie powinno zabraknąć także roślinności pływającej.

480 komentarzy

 1. mag3:

  Witam, mam prawie młode pięciotygodniowe molinezje. Na razie są oddzielone od dorosłych rybek, ale kolejna molinezja jest w ciązy i zastanawiam się kiedy mogę je przełożyć do wspólnego akwarium z dorosłymi?

 2. Danio1507:

  Do akwariowiec97:Powiedz jaki masz skład akwa i jak długo je masz. Popatrz terz na PH i twardość wody.

 3. akwariowiec97:

  ja mam 3 molinezje (samca i 2 samice) i od 2 miesięcy jeszcze żadna nie zaszła w ciąże. Moje akwa to 40l Czym to może być spowodowane??

 4. Danio1507:

  Plamka przy odbycie u samicy świadczy o tym, że trzeba ją jak najszybciej odłowić do górnej przegrody do kotnika, niedługo urodzi! Samce wtedy skubią tę czarną plamkę. Jest to absolutnie normalne i nie jest to objaw choroby ani choroba.Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 5. Danio1507:

  Do nowicjuszka: podejrzewam, że gupik po prostu zdechł a bocje się do niego dobrały. Przy hodowli gupików musisz bardzo uważać na twardość wody! Są na to bardzo wrażliwe.Jaką masz twardość wody?

 6. julcia876:

  mam 25l akwarium mam w nim 2 mieczyki 2 skalary 2 glonojady i 2 neonki 1 1 molinezje jakie moge miec jeszcze ryby

 7. brrrr:

  ja mam 112l, gupiki, mieczyki, molinezje, neonki, glonojady, mułojady i pięknego bojownika. Dużo znajomych trzyma bojownika, super sobie pływa z innymi rybkami i jest takim królem akwarium :) Najciekawsze że kolega dokupił drugiego i sobie spokojnie pływają, więc polecam!!

 8. laska z polski:

  pomocy! mam 8 samców i 4 samice 1 jest 2 miesiące w ciąży co mam robic mam 2 akwa 1 80litrów i 1 40

 9. Pola11:

  Mam parkę molinezji black molly. I samica jest w ciąży. Od kilku dni samiec dziobię samicę pod ogonem. Czy to znaczy że muszę ją już odłowić?

 10. nowicjuszka:

  Witam mam pytanie. Mój samczyk molinezji jest jakiś agresywny, gania inne rybki. Wczoraj znalazłam gupika bez ogona i płetw. Czy możliwe, że molinezja się do niego dobrała. Mam jeszcze bocje, mieczyki, gurami całujące i plamiaste, glonojadki. Która z rybek mogła zasmakować w gupikach, boję się o pozostałe osobniki. Dziękuję

 11. PROFESIONALISTA:

  bojownik można trzymać z każdymi rybami ja mam w 2 akwariach po jednym samcu bojownika i co dziwne nic nie robi a bo pewnie JEST RYBĄ POKOJOWO NASTAWIONĄ WALCZY TYLKO Z SAMCAMI BOJOWNIKA DLA TEGO NIE MOŻNA TRZYMAĆ DWÓCH BOJOWNIKÓW W JEDNYM AKWARIUM a tak wogóle to jest plotka a i jak masz się odzywać i rozpowiadać plotki to lepiej tu nie wchódzi i nie mąć innym w głowie

 12. mat3433:

  @sandrus co ty za głupoty wypisujesz?

 13. chora molinezja:

  moja molinezja jest osowiala plywa prawie w pionie i ma plamke biala przy ogonie jo robic wyciagnac ja kwarantanna ???? szybko

 14. kkkkk5:

  ja mam pytanie czy w akwarium 70l moge trzymać gurami z molinezjami prosze o szybką odpowiedź

 15. Blady ....:

  Dzień dobry .... w moim akwarium hoduję czarne molinezje, mam podłoże z czarnego żwirku, czarne kamienie i do tego wszystkiego czarne tło .... no i oczywiście mam jeden PROBLEM .... zazwyczaj wieczorem, gdy już jest ciemno i gdy zgasnie światło w akwarium to nie widzę moich molinezji .... one po prostu są zniknięte ...... Mój kolega mówi że mam chyba coś z oczami ale mi się wydaje że problem może być zupełnie inny ...... Pomóżcie ......

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter