Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. Mateusz:

  Mi się urodziły małe mieczyki w dużym akwarium.Jak mam je karmić żeby duże ryby nie zjadały tego pokarmu?

 2. Olka:

  hej.mam w akwa.jednego samca mieczyka i kilka gupików -samce i samice.ostatnio zauważyłam że jedno oko mieczyka jest sporo powiekszone powiedziałabym nawet ze dziwnie jest wybrzuszone jakby miało zaraz wypłynąć.mam wrazenie ze gupiki atakują mieczyka podgryzając go.poradzcie mi czy mieczyk jest mieczyk jest chory czy raczej gupiki robią mu krzywde?

 3. sylwiaaa:

  mam nie duże akwa i boje sie że moje ryby(mieczyki) nie mają dużo miejsca mam kupić wieksze akwarium czy zostawić sprawe w spokoju

 4. Wojtek:

  Ja mam akwarium 45L i mam tam jednego samca i 4 samice i bardzo chętnie się rozmnażają. moja samica urodziła już około 300 młodych

 5. otosek:

  do Piter:dla mieczyków przynajmniej 100 litrów ja sama mam harem mieczyków (1 samiec i 2 samice)w 200 litrach

 6. Chudy:

  Mam pytanie odnośnie mieczyków, mam 2 szt bez miecza, jedna cała pomarańczowa a druga z czarnymi płetwami, jeżeli to obydwie zamice to jakim cudem urodziły mi się już 3 szt w dwóch miotach,ps ryby mam już ok 5 miesięcy.

 7. iza:

  mam 100l akwa a w nim 6 neonów 1 danio 2 bystrzyki 1 samiczke gupika żałobniczke i 3 mieczyki 2 samce i samice włożyłam do nich 13 małych gupików a został 1 czy jest mozliwe żeby mieczyki zjadły mi małe gupiki

 8. Marcin:

  Witam mógłby mi ktoś pomóc odgadnąć czy moja samica mieczyka jest kotna ja się kompletnie na ty nie znam jak ktos się zna na tam proszę o szybki kontakt pod nr. gg 12383178. Z góry dziękuje :).

 9. ewelinkar4:

  mam mieczyka i chyba nie długo bedzie rodzic po czym moge poznac kiedy dokładnie urodzi ma bardzo duzy brzuch

 10. Agnieszka:

  Witam. Dzisiaj zaobserwowałam u samicy kilka odbarwionych, odstających łusek. Zjada bardzo dużo pokarmu i chyba dodatkowo przez to ma rozdęty brzuch. Co to jest i jak to leczyć?

 11. Agnieszka:

  Witam. Dzisiaj zaobserwowałam u samicy kilka odbarwionych, odstających łusek. Zjada bardzo dużo pokarmu i chyba dodatkowo przez to ma rozdęty brzuch. Co to jest i jak to leczyć?

 12. martyna.:

  nie wiem o co chodzi.. mam dwa mieczyki, samca i samice.. obydwoje siedzą na samym dnie w jednym miejscu.. o co im chodzi.?

 13. Ula:

  Miałam mieczyka który w jednym miocie miał 124 młodych, jednak po ich narodzinach zmarł po 4 godzinach. Dlaczego tak się stało??

 14. Emilia:

  Mam 3 mieczyki które boją się żałobniczek. Proszę o jakąś radę :)(Wcześniej miałam do mieczyków gupiki i samiec gupika doprowadził samca mieczyka do wyskoczenia z akwarium więc nie radze dodawać gupików do mieczyków)

 15. hougo454:

  (Do kangur)Jak wygląda mieczyk po zmianie płci?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter