Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. Iza:

  Wszyscy piszą że mieczyki są łatwe w hodowli,a nam po 10 dniach umarły dwa mieczyki,kupiliśmy kolejne dwa i jeden po 4 dniach umarł a drugiemu też nie ma się na życie.Co może być nie tak?Mamy 40l akwarium a w nim 1 gurami,1 welon i 2 skalary.

 2. Schiza:

  Hej. Mam pytanie ponieważ kupiłem sobie dzisiaj parke mieczyków i parke platynek do nowego akwa. (90L) I mam pytanie czy skoro jest tylko parka to czy mogą sie rozmnożyć.?? Bardzo prosze o szybką odpowiedź!!

 3. rybka32:

  mam pomarańczową parkę mieczyków hellera .samiczka bardzo lubi drażnić samice proporczykowca a samiec pływa za nią i razem bawią się w akwarium chyba że mieczykowa tak jest przejęta dokuczaniem samicy proporczykowca że pływa cały czas przy muszli nawed jak tam niema tej samicy proporczykowca.

 4. Dora:

  Moja samiczka mieczyka ma bardzo duży brzuszek, w środku widać nawet zarysy małej rybki i oczu ale poród nie następuje, trwa to juz 3 dni, samica stoi w jednym miejscu przy powierzchni wody. Wcześniej urodziła 2ga samica i trwało to krótko. Czy to zły objaw? Czy można jakoś jej pomóc?

 5. J.:

  do kropelka 10: ryb nie przechowuje się w słoiku! przecież one potrzebują swobody i odpowiednich warunków, nie wspomnę już o filtrowanej wodzie! Mieczyki w ciąży można włożyć np. do kojca kiedy już mają duży brzuch

 6. lodzia:):

  W piątek kupiłam 3 mieczyki (1samca i 2 samiczki). Na początku było wszystko dobrze,ale po 2 dniach ryby zaczęły skubać sobie nawzajem łuski (zarówno samiec, jak i samiczki),samiec atakuje ampularię,o co im chodzi? Zawiodłam się na nich :(

 7. seba:

  oczywiście Marek ja znalazłem swoje po 3 dniach.

 8. Marek:

  Witam! Mam pytanie, mieczyczka która zapewne była w ciąży, nagle znacznie schudła - sądzę że urodziła. Zreflektowałem się dziś rano, narybku nigdzie nie widzę :-( Domyślam się ze stał się śniadaniem dla dorosłych innych osobników. Pytanie czy jakieś małe mogły się gdzieś schować, kiedy mogłyby być widoczne?

 9. mieczyki;)):

  WITAM MAM 2 MIECZYKI, KTÓRE JEDZĄ JAK OPĘTANE PRZEZ TO WYDALAJĄ TYLE ODCHODÓW ŻE BOJE SIĘ ŻE INNE RYBKI ZATRUJĄ SIĘ AMONIAKIEM, CZY TO MOŻLIWE? (NIERAZ ICH KUPA JEST DŁUŻSZA OD NICH SAMYCH;)) CO ROBIĆ

 10. hcgh:

  Mieczyki mogą się rozmnażac z gupikami? U mnie to możliwe!

 11. Adrianl11:

  Moja jakos kotna przyjmuje pokarm

 12. hubik:

  kropelka mieczyki są jajożyworodne! nie składają ikry

 13. arti27:

  arek masz pleśniawke usuń jak najszybciej bo ci rybki pozdychają pozdrawiam

 14. Maciek:

  do kropelki Musisz mieć jakiegoś samca skoro samica zaszła w ciąże tylko może nie rozpoznajesz samca od samicy. Mieczyki są żyworodne więc jak samica się ,, wykoci ,, to będą od razu małe rybki. Następnych młodych możesz się spodziewać za ok. miesiąc czasu. było jajko może dlatego że mieczyca nie miała temperatury odpowiedniej i młode się nie rozwineło. odczekaj miesiąc i uważnie ją obserwuj aż jej brzuch zrobi się tak ,,kanciasty,, i wtedy ją odłóż i żeby miała temperatury około 30 stopni. Moja mieczyca wczoraj została poraz kolejny matką :D (30 młodych) Pozdrawiam!!!

 15. Paweł:

  Kropelka jakie jajko ? Mieczyk jest jajożyworodny, rodzi zdolne do życia male rybki. A jak długo masz te samice ? Jeśli od 4 tygodni to mogly "zajść" w sklepie :) Czyli albo poród się juz odbył, a wszystkie młode zostały zjedzone na obiad (w co wątpię - kilka ukryłoby się gdzieś), albo to nie ciąża a przejedzenie. a może dopiero nastąpi. Wypatruj ciemnej plamy ciążowej w okolicy odbytu samiczki. I nie będzie jaja czy larwy (LOL),ale ze 150 małych rybek.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter