Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. oliwia222:

  CZY RODZICE OPIEKUJĄ SIĘ NARYBKIEM?

 2. oliwia222:

  witam mam parę mieczyków i jeden z nich ma gruby brzuch i ciemną plamkę na płetwie odbytowej czy to ciąża? błagam o odpowiedź!!!i jeszcze jedno czy moje ryby zachowują się normalnie welon jest wiecznie głodny, a barwniak szmaragdowy cały czas siedzi przy grzałce lub filtrze i coś dziwnego dzieje się jej z ogonem i na dodatek ściska ten ogon i dziwnie wygina pomocy proszę!!!

 3. Maciek:

  Hejka ! Mam parę Mieczyków Hellera i samiec ciągle się chowa , jest blady oraz dziwnie pływa . Proszę o pomoc!

 4. Draco826:

  Kurde taki opis żee nie ma napisanego że: ile meczyków potrzeba i do jakiego akwarim.

 5. kubamieczyk:

  o lol wiecie co ja mam mieczyki wagtail i ma jeden krzywą mordkę! DLACZEGO?

 6. oliwia222:

  mam problem, ponieważ mam mieczyki (2), bojownika (1), welona(1), glonojady(3), tzw.odkurzacze (3) no i bojownik chyba podgryza mi płetwy mieczyka co robić.

 7. michal:

  czy mieczyk który ma kilka mieczów na ogonie to kżyżówka i czy on może mieć z samicom małe?? proszę o odpowiedz

 8. iza:

  ile mieczykow moge miec w 100l akwa ?

 9. ALPACHINO:

  DO AKWARYSTA 22, jakiej wielkosci zbiornik bo stawiam, że mieczyk ma za mały zbiornik, co do bojownika preferuje górne części zbiornika i nie jest zbyt ruchliwy, ale może był zestresowany (proszę zwrócić uwagę na obsadę rybek)

 10. marek2220:

  akwarysta22 ja tak samo miałem ze skalarem i gupikiem. Dwie rybki do piachu

 11. Danio1507:

  Do akwarysta22: Jeśli nie zakładałeś niedawno akwarium to są trzy najbardziej prawdopodobne powody: 1.Filtrowałeś za długo wodę filtrem węglowym, jeśli tak to go wyjmij{filtr}. 2.Złe parametry wody, sprawdź i ewentualnie sprowadź do normy.{mieczyk hellera pH 7,0-8,3 GH 12-30} 3.Jeśli nic z tych rzeczy to najwyraźniej boi się czegoś, lub innej ryby. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 12. lol:

  w jakiej tem. trzymac ?

 13. Halowas:

  Mam Pytanie. Chcialbym hodować mieczyki i chodzi mi o ''rozmnazanie'' jaka temperatura powinna byc by tarlo sie udalo.

 14. akwarysta22:

  Mam pytanie mój mieczyk bez przerwy siedzi w jednym miejscu. Mój bojownik zanim zdechł miał tak samo. Czy to jakaś choroba??????????? Proszę o szybką odpowiedź.

 15. Danio1507:

  DO sosia: Mówisz, że samica jest kotna...niewykluczone, ale mam pewne wątpliwości. W ogóle nie wiadomo, czy to samica. Z twojego opisu wynika, że masz odmianę weloniasto -płetwą, taką jak na zdjęciu Xiphophorus helleri . Jeśli jest w ciąży powinna mieć plamkę ciążową w pobliżu odbytu. Też miałem taką rybę i też była bardzo gruba, ale był to samiec {Dolna płetwa ogonowa była czarna}. Więc jeśli posiada plamkę ciążową to masz rację. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter