Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. Bojownik 330:

  Wiecie jak one brudzą w akwarium

 2. Bojownik 330:

  Czy można trzymać mieczyki w aqwa 25l???????

 3. Kinia:

  Pomóżcie ... co może zabijać rybki mieczyk czy skalary ?? mam neonki (10szt.), molinezje(2szt), ramireski(2szt),piskorki(2szt),bojowniczki(2szt),1 bojownika,bocje(2szt),danio(4 malutkie),skalary(2szt), glonojady (2 małe),gupiczki(2szt) i mieczyka. od kilku dni bojownik ma poobgryzana dolną płetwe i jest wystraszony (chowa sie w zamku). Coś mi wybiło 3 gupiki samce , a zaczelo sie ze miały poobgryzane ogonki i 2 dni temu odpadły 2 danio czerwone. Co z tych rybek moze byc takie agresewne ?? Prosze pomóżcie !!!

 4. szybit:

  mam dwa mieczyki kotne już długo nie urodziły co mam zrobić.

 5. :) (::

  Czy mieczyki obgryzają ogony np. gupikom?

 6. lubię rybki:

  Malicja- podobno zmiana płci jest możliwa. A mieczyki podgryzają ogony np, gupiką?

 7. iza:

  Mam 4 samce i 4 samice mieczyka i jeden duzy samiec goni ciagle za innymi samcami i ich podgryza dlaczego tak sie dzieje?

 8. jakub :):

  Czy mieczyki obgryzają płetwy innym rybom, np. gupikowi? Miałem taki przypadek. Prosze o odpowiedz.

 9. gupik:

  Czy mieczyki czarne przygryzają płetwy innym rybkom?

 10. enalion:

  aleczka 25lod jakiegoś miesiąca. Mam w nim zbrojniki, 2 kiryski, bystrzyka i 4 neonki zbrojniki!? 4neony-ryby stadne min.10 sztuk, przerybienie

 11. nowicjusz:

  witam mam molinezje która ma pomarańczowy brzuch, nie wiem czy to choroba czy nie? bo jak kupiłam ja w sklepie była normalna, ładne kolorki , a po jednym dniu w moim akwarium jej brzuszek zmienił kolor na taki jasny pomarańcz. rybka jest troszkę ospała ale pływa i je normalnie. Jeśli ktoś wie czego to jest objaw proszę o wyjaśnienie .

 12. Malicja:

  Mialam dwie pary mieczykow z czego, Po leczeniu ospy, ostaly sie dwie panienki. Dzisiaj zauwazylam iz rosnie im obydwu miecz! Cat. Z ta zmiana plci to prawda? Podkreslam iz ksztalt ciala jest typowo okragly jak u samiczek!

 13. darek:

  krzyżówki między tymi gatunkami zdarzają się niezwykle rzadko samoistnie bez ingerenci człowieka.a oba gatunki można trzymać razem bez żadnego ryzyka

 14. seboo:

  do Sławek Krzyżują się. Mi się skrzyżował czarnozłoty samiec molinezji z mieczykiem weloniastym pomarańczowym nie powinny być agresywne

 15. Michał:

  Mieczyków nie polecam poniewaz są to ryby agresywne 1 samiec zagryzł mi już 5 ryb (welonek,2gupiki,1molinezje i CO NAJDZIWNIEJSZE gronojada mam akwa 98l czy to moja wina proszę o pomoc.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter