Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

  1. Monika:

    mam akwa 110 l a w nim: 6 molinezji 5 kirysków albinosów 1 glonojad karłowaty roślinki 2 domki korzeń(ustawiony tak że można pod nim przepływać) temperatura wynosi 24-28stopni czy w takim akwa mogę trzymać kilka mieczyków???

  2. Adam :

    Witam.Ja mam cztery mieczyki w akwa 50l dziś mi się nie spodziewanie pokazało 9 małych mieczyków :)) wspaniałe uczucie :) do tego widzę, że druga samiczka chyba też nie długo będzie rodzić :) muszę kupić kotnik :) i mam do Was pytanie jak wygląda kirysek pstry w ciąży?? Bo mój jest od trzech tygodni taki gruby... Podkreślam że mam jednego pstrego i albinosa...

  3. kangur:

    Mam mieczyki "od zawsze" a dopiero niedawno mialem pierwszy przypadek slynnej i wszedzie opisywanej zmiany plci z samiczki na samca. Niesamowite :)

  4. natalka9:

    Mój mieczyk jest kotny.Jest tak gruba ,że mało nie pęknie .Dlatego więc chciałam ją przełożyć do kotnika.Wcześniej były tam młode gupiki więc zanużyłam kotnik i otwożyłam wieczko.Chciałam zagonić do kotnika mieczyka ale sama to zrobiła:)I jest tam około 3 dni.Zaczeła się dziwnie zachoeywać bo leży na dnie.Co się z nią dzieje?Pomocy!!!

  5. Jureczek:

    A ja mam 3 samce i 2 samice mieczyka,4 neonki,8 molinezji,2 skalary,2 kosiarki ,2 glonki i 4 dania pregowane.Ciekawe kiedy sie okocą mieczyki.Akwarium 27 litrów natleniane i podgrzewane do 26 stopni.Swiatło non-stop swieci.Czekam az mi sie cos okoci

  6. Piter:

    Czy parka mieczyków może żyć wa akwa 72l z neonkami, kiryskami i danio?

  7. DARECZEK :

    Z JAKIMI RYBKAMI MOGĘ TRZYMAĆ MIECZYKI ?? PROSZĘ POMÓŻCIE ! :-)

  8. ???:

    Do Maciek może chodzi ci o kotnik?

  9. B:

    To coś dla młodych ;) to kotnik. Taki stelaż obciągnięty siatką. wieszasz w akwarium i wpuszczasz tam rybkę przed "porodem", a jak urodzi to wypuszczasz ją spowrotem do głównego zbiornika. Jeśli się boisz, że zdąży zjeść kilka maluchów zanim ją zabierzesz to można też kupić taki kojec, który umieszcza się w kotniku, ma wąskie szczebelki, przez które małe mogą uciec od zamkniętej w nim mamy. Ale jak dla mnie to bez sensu, bo i tak nie ma gwarancji, że coś nie zdąży uciec :)

  10. Maciek:

    ja mam 2 mieczyki i moja samica będzie miała małe mieczyki bo słyszałem od brata że można kupić jakołś siatke jak urodza się małe że częśc dla małych a częśc dla większych ryb jak cos to napiszcie czy takie coś jest pozdrawiam

  11. HUDONEK:

    lisberh... twoim neonom nic nie grozi ja je mam z mieczykami i bojownikiem jedyne na co musisz uważać to zanieczyszczenia wody i nie trzymaj ich z pielęgnicami powinno być ok :)

  12. gorky:

    Iza 1.źle dobrana obsada w akwa 2.za mały baniak na takie rybki Nie zawsze to co nam się podoba możemy mieć w akwarium - to podstawowa zasada !!!

  13. Kasiek:

    Do iza : Może się wystraszyły ? Skalary i gurami są agresywne więc mogły je podgryzać ;/ Może oddaj chociaż gurami . Wtedy spróbuj ponownie ;)

  14. Lisbeth :

    Mieczyki i Gupiki plus neonki w akwarium , ? Martwię się ze mieczyki mogą atakowac mniejsze rybki hmm ? mieczyki dostałam dwa i narazie są malutkie , moze jednak powinnam je odstąpic do innego zaprzyjażnionego domu ? czy jest szansa zeby egzystowały razem ?

  15. AQUA:

    Słuchajcie!! Mam pytanie. Mam Xiphophorus helleri z bardzo naprawdę okazałymi płetwami i nagle płetwa ogonowa zaczęła tak jakby gnić. Jakbyście podlewali jakąś rośline doniczkową za często to by zgniła. Coś dziwnego. Nie wiecie czym to jest spowodowane??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter