Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. rOśka:

  Hej. Mam jednego mieczyka, dwie brzanki czarnoplame, trzy neonki. jedną przeźroczkę i glonojada. Jakie jeszcze mogę rybki do nich dokupić? Na 30l akwariUm. baardzo proszę o szybką odpowiedź; bo moja przeźroczka jest baaaardzo smutna.:(

 2. mam pecha:DD:

  ja ma akwa 25 L ale zara 100 tam mam 8 mieczyków gdzieś z 30 młodych gupików ale jedno chce powiedzieś zawsze m8i sie ryby kacą kiedy nie trzeba

 3. Esterasum:

  Mieczyki mogą występować wróżnych odmianach.Wiele ludzi ma w swoich akwariach te ryby.Samce mieczyka mąją w ogonie charakterystyczny miecz u samicy brak miecza.Lecz miecz wyrasta dopiero gdy samiec będzie dorosły.Mam samczyka i jest młody dlatego niema miecza.Mieczyki bardzo łatwo się rozmnażają ale kiedy samica je urodzi odrazu je zjada dlatego trzeba jak najprędzej odłowić samicę.Jeżeli nie macie drugiego awarium przed porodem można do niego włożyć pewną roślinę która nazywa się głąbka.Jak głąbka się rozrośnie małe mieczyki mogą tam wpływać i się ukryć.Mieczyki helera wymagają dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania.Mieczyki spozywają pokarmy dostępne w sklepach zoologicznych czyli pokarm żywy i suchy.wszystkim początkujacym awarystą radzę aby kupili te wspaniałe i łatwe w hodowli ryby.

 4. znawca :

  do Marcin może to jakaś choroba

 5. Marcin:

  A ja mam problem, rozmnożyłem mieczyki,jest około 100szt., pływają sobie w 100L akwa z małymi glonojadami i molinezjami czarnymi i białymi. Od 3 dni zaczeły mi zdychać mieczyki, dostają jakiegoś krętlika- pomocy, parametry wody są w porządku gg:11309052

 6. patryk:

  witam czy te rybki mogą byc z księżniczkami z burundi? pozdrawiam

 7. Iwona:

  mam pytanie.bo moja samiczka mieczyk lezy na dnie i jest w ciązy a samiec lezy obok niej.co to oznacza?

 8. ??..??wiem-niewiem:

  pytanie czy to mieczyk jest kotny? czy samica jest kotna? jesstem poczontkujący więc niewiem prosze o odp!!!!!!!!

 9. hodowca:

  Podpowiem ci idz do zoologa i poproś o leki przedstaw objawy powinni ci doradzić jakie leki masz kupić ja kupiłem na zapas na pleśniawkei na ospe jeżeli chcesz uratowac twojego samca to kup leki najlepiej odłów samca i wlej leki jak zdechnie to trudno. Przy hodowli rybek trzeba zawsze pamiętać o lekach a i jeszcze czy masz bojownika.

 10. Bruno:

  Witam, mam pytanie, mam 4 samice i 2 samce i robią białą kupę, czy są chore ??

 11. Nessie:

  Hej! Mam kilka takich mieczykow i mam maly problem. moze mi ktos powiedziec dlaczego mieczyki wrzeraja mi liscie roslin????

 12. Karina:

  Mam parę mieczyków . Bardzo je kocham i po długim czasie czekania moja mała jest w ciąży . wiem ,że należy je oddzielić ale one strasznie za sobą tęsknią bo oddzieliłam je i od tego czasu nic nie jedzą ;( Proszę o jakąś pomoc .

 13. esterasum:

  do Karolci/ja mam samca mieczyka i też nie ma miecza pewnie dlatego że nie jest dorosły mam tagże z mieczem i widać że jest starszy to pewnie od tego

 14. Alice:

  Arek a może mieczyk ma pleśniawkę ?

 15. Yap:

  Pytanko: czy mieczyki mogą być z welonkami, skalarkami, neonkami, kiryskami i kosiarami?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter