Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. Sławek:

  Witam, czy ktoś mi może powiedzieć czy mieczyki krzyżują sie z molinezjami i czy nie stworzę powodu do agresji jeżeli będę trzymał w akwarium 3 samice molly + 1 samiec i taką samą kombinację mieczyków

 2. przemeek:

  hej, mam zamiar zakupić kilka skalarów ale nie wiem, czy w obecności mieczyków bądź żałobniczek (4 duże) nie będzie problemów

 3. dd:

  ja mam takiego mieczyka z rozdwojonym ogonem ;)

 4. aleczka:

  Mam akwarium 25lod jakiegoś miesiąca. Mam w nim zbrojniki, 2 kiryski, bystrzyka i 4 neonki rybki mają się świetnie czy mogłabym dokupić jeszcze parkę mieczyków do tego czy juz nie bardzo?

 5. erysek3:

  sylwiaaa zostaw takie akwarium ja też miałem małe i mi żyły

 6. adrian:

  mam problem z rybami ocieraja sie nonstop a po czasie plywaja jak pijane potem inne je mecza co prowadzi do smierci co moge zaradzic zmieniam wode co tydzien w 30 procentach co zrobic?

 7. darek:

  mam pytanie czy ktoś widział mieczyka z rozdwojonym ogonem jak u welona i dwiema płetwami odbytowymi proszę o odpowiedz..

 8. Oooo ;dd:

  a morze mi ktoś powiedzieć czy w rozmnażaniu trzeba tylko samca i samice ??

 9. Ania:

  mam akwarium 25l. Zdechł mi mieczyk - samica. Nie wiem dlaczego. dziwnie się zachowywała, pływała blisko grzałki lub przy dnie. ale w akwarium pływają inne rybki i zachowują się normalnie.

 10. Ania:

  witam mam akwarium 25l. Miałam jednego mieczyka - samice. i zdechła mi. nie wiem dlaczego. dziwnie się zachowywała. pływała blisko grzałki, lub przy dnie. Inne ryby zachowują się normalnie a mieczyk zdechł, dlaczego???

 11. misiek:

  mam do was pytanie dlaczego mi mieczyki zmieniają płeć mam teraz 2 samce mieczyka (1 zmienił płeć na samca) i 2 samice (1 wygląda jakby była kotna ale tez gdyby się przeobrażała)

 12. julcia akwarystka:

  czy mieczyk moze miecz jajeczka z innym gatunkiem? bo muj mieczyk sie tak jagby przytula do mojego welona i gryzie troche.

 13. ttttomek:

  Mam pytanie,o co chodzi z tą zmianą płci u mieczyków? Mam 2 samce i 3 samice,z czego jedna od dawna nie zachodzi w ciąże(w odróżnieniu od innych!)jej płetwa chyba przekształca się w gonopodium,a na ogonie rośnie jej miecz. Czy to przekształcanie???

 14. tttttomek:

  Ryba żyworodna,która raz zaszła w ciaże,nawet bez kontaktu z samcem może rodzić pużniej kilka razy.

 15. gluptak:

  mojemu samcowi wyrósł miecz o długośći sklara :/

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter