Opis
Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.
Rodzina
Piękniczkowate
Pochodzenie
Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia
Długość
Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.
Odżywianie
Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.
Temperatura
Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.
Warunki hodowlane
Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.
Rozmnażanie
Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.
546 komentarzy
czaja123:
13.02.2010 12:29Posłuchajcie mnie uważnie!!! WIĘKSZOŚĆ PYTAŃ TUTAJ ZAMIESZCZONE SĄ W OPISIE DANEJ RYBY, PRZECZYTAJCIE NAJPIERW PÓŹNIEJ ZADAWAJCIE PYTANIA!!!!!
marla880:
12.02.2010 16:04Beata te oczy u mieczyków są normalne
Piotrek:
11.02.2010 20:14mam zamiar kupić mieczyki ale czy one mogom żyć z innymi rybami takimi jak molinezje
yoasia:
10.02.2010 14:59Ile trwa ciąża u mieczyka?
Zyga:
08.02.2010 20:56Mam takie 2 mieczyki.Akwarium mam 30l i mam w nim 2platynki,gupiki,2molinezje,2 mieczyki,3glonojady i 3 kiryski.Czy uważacie że mam przerybione akwa?
Beata:
08.02.2010 20:08A ja mam pytanie. wszystkie mieczyiki jakie mam mają normalne oczy z tą czarną kropką na oku, wszystkie poza jednym. ten jeden ma oczy w kolorze swojego ciała. Czy to normalne u tych ryb?? Czy może to oznaka jakiejś choroby. bardzo proszę o odpowiedź.
onel:
07.02.2010 13:11mam cztery mieczyki(1samiec 3 samice).z tego dwa nowo zakupione.jedna znich(najładniejsza)jest biała z czerwoną plamką na głowie:) mieczyk to piękna ryba.
rybolek:
06.02.2010 22:05do:Wiktoria; mam złą wiad. , ta choroba to flexibakterioza. Niestety źle rokuje. Moje mieczyki i gupiki zachorowały i niestety pożegnały się ze śwaiatem :((. Ale ich młode przeżyły i następne pokolenie ma się świetnie, poczytaj o chorobie
mixio:
04.02.2010 20:51Arek to może byc rybia ospa. Wyplewiła mi cały mój dobytek.
Bartex:
03.02.2010 17:12A mojemu gupikowi się poprzestawiało w łebku bo zaleca się do samiczki mieczyka,która ma teraz oznaki ciąży !!!
kazan:
03.02.2010 09:47moje mieczyki mają około 5,5cm długości, 1 tydzień temu przyniesione ze sklepu, samica jest od 3 dni w ciązy więc już napewno dojrzałe
Kto$$:
01.02.2010 17:20W jakim wieku one dojrzewają i sie rozmnażaja i w jakiej temp. prosze o szybką odpowiedz pilne!
kangur:
31.01.2010 10:37Czarny: dzieki, jeszcze daleko do doskonalosci- mam jeszcze pare sztucznych roslin, ktore musze powoli zastapic jakimis fajnymi zywymi. Nowy: nie zapominaj domykac pokrywe, ja zostawilem pare dni temu jedna otwarta i moj piekny samczyk wyskoczyl i po nim. Nie wiedzialem, ze mieczyki sa takie skoczne Pozdrawiam
Dawidek :*:
31.01.2010 09:39Ja mam akwa 120l a w tym takie tyby :3molinezje,skalara,bojownika syjamskiego,gupiki,kiryska,glonojada i parkę mieczykow i nic sie zlego nie dzieje samiec lata za samica i niedlugo spodziewam sie potomstwa pozdrawiam !
monika:
27.01.2010 19:37wydaje mi się ze to pleśniawka