Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

  1. Joanna:

    Proszę o poradę: mam 60l akwa i właśnie planuję je zarybić (mam 4 gupiki) czy mogę dokupić mieczyki i neonki? Czy dobrze się tolerują? No i to ph wody mnie martwi... Ile sztuk mogę mieć na 60l? nie chce przerybienia.

  2. Joanna:

    Proszę o poradę: mam 60l akwa i właśnie planuję je zarybić (mam 4 gupiki) czy mogę dokupić mieczyki i neonki? Czy dobrze się tolerują? No i to ph wody mnie martwi... Ile sztuk mogę mieć na 60l? nie chce przerybienia.

  3. Tomek:

    mam parke mieczykow akwarium 50l mam 6 miesięcy i się nie rozmnażają pozdro

  4. ROBERT:

    WITAM MAM KILKA MIECZYKÓW I U JEDNEGO ZAUWARZYŁEM NA TYLNEJ PŁETWIE TAKIE MAŁE POĘCHERZYKI Z JEDNEJ I DRUGIEJ STRONY.MARTWI MNIE TO BO NIE WIEM CO TO MOZE BYC .PORADZCIE COS.POZDRAWIAM

  5. szymon:

    do biedronka może masz zamało tlenu ,

  6. szymon:

    jeżeli chodzi o tą osłodzoną wodę to bujda ja osobiście zawszę soliłem wodę ,50mm na 80litrów co dwa tygodnie. bardzo dobrze się czuły i rozmnażały ,powodzenia

  7. KasiaWaWa:

    Czesio: samca od samiczki mozna odroznic nie tylko po mieczu ale po ksztalcie płetwy odbytowej- samce maja ta pletwe przekształconą w gonopodium. Pzdr

  8. zaremba:

    Ile ryb wielkości młodego mieczyka zmieści się na 12l wody?

  9. Kupka:

    Ospa Kolegooo Kup płyn Ichtio Tropicala powinno pomóc DOWn

  10. gamroth:

    Witam. Mam być może dziwne pytanie. Otóż czy mieczyki podobnie jak platki i molinezje, które wymagają lekko twardej i lekko zasadowej wody, można trzymać razem z rybami, które wolą wodę miękką i lekko kwaśna, jak np. razbory, danio, kiryski, otoski, pielęgniczki ramireza?

  11. czesio:

    Ja mam parkę, ale tato upiera się, że to 2 samce. Nawet założyliśmy się o rybkę. Powiem tyle: oba są dorosłe i 1 ma miecz.

  12. maciek222:

    chodzi mi o jakąś chorobę teleskopów ma na brzuchu białe plamy tak jakby włoski. proszę o szybką odpowiedź

  13. Alex Akwarystka:

    mam samca i samice mieczyka. samcowi strasznie urosło oko . wygląda normalnie tylko jest większe od drugiego.co mam z tym zrobić?HELP ME !!!!POMOCY!!! PROSZĘ Napiszcie !! plis!!!

  14. Alek:

    Czy ktoś wie ile mniej więcej żyją mieczyki ??

  15. pawlin2000:

    wiecie co. Żal mi was! ciąż u mieczyka trwa 1 miesiąc. A ty ZYGA masz akwa przepełnione że ja niemoge.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter