Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. testonn:

    mam pytanie czy welonka 2 miesięczna nie zgubi się w akwarium 1200 l ?

  2. mądryprofesor:

    A kiedyś w latach 80 nie było filtrów a mojej mamy gupiki żyły 3 lata kiedyś nie było dużych akwariów a trzymali welony kubbuss ma raccję ten z 3 kommentarzem

  3. Krysia:

    Kubuss: No nic dziwnego, że ryba pływa "cały czas dookoła" jeśli akwarium jest okrągłe... Wierz mi, większy welon męczy się w kuli. Sęk w tym, że "wykwalifikowani akwaryści" ich nie sprzedają do kul, robią to laicy chcący upchnąć towar, bo albo w kuli ryba zdechnie i przyjdziesz po nową, albo zmądrzejesz i przyjdziesz po akwa.A kula jest tańszym zbiornikiem niż 60l akwa, poza tym jakby informowali, że ryba do min.60l to większość amatorów by z niej zrezygnowała, a jak słyszą,że w kuli da radę, to kupują. "Siana se nie dam" bo mamy zimę i łąki zamarzły, ale właśnie swoją praktyką potwierdzam, że może i mały welon da radę w kuli, ae takie 10-15cm mają problem z obróceniem się, a co dopiero ze swobodnym pływaniem. Czasem są spore kule, po ok.50-60l, ale mało kto to kupuje. Oprócz akwa mam w domu psa, i zapewniam, że większość ludzi ma gorzej niż on-tak więc dbam jak najlepiej potrafię o wszystko,co u mnie żyje. Oczywiści wyzwisk nie popieram. Nie każdy ma wolną wolę, rybki są zależne od nas,i jeśli my im nie zapewnimy dobrych warunków, same tego nie zrobią.

  4. Krysia:

    Tak mach mi płetwami i szczerzy się do mnie :D Jakoś przez cały czas pływa dookoła ... brzuchem do dołu, nie do góry. Wierzcie mi mój welon ma lepiej w kuli, niż te wasze bezkręgowce w akwariach. Stuknijcie się w głowy. Jakby tyle miejsca potrzebowały te ryby żeby "przetrwać" to wykwalifikowani akwaryści by ich do kul nie sprzedawali. Ludzie dajcie se siana z tą wiedzą książkową. Trochę praktyki. Przecież i tak większość osób trzyma rybki rekreacyjnie w kulach. Też ich nazywacie sadystami. Możemy podyskutować o innych zwierzętach, które posiadacie. Też o nie dbacie tak jak o rybki ?? Apeluję trochę o przystopowanie z tymi wyzwiskami. Każdy ma wolną wolę i z niej korzysta. Ja trzymam rybki tak, a ty tak. Proste. To jest portal o ile się nie mylę z poradami, a nie strona typu "Ty trzymasz rybki w kuli - jesteś zabójcą" Ludzie ... dodał: kubuss (2010-01-24 00:30:25)

  5. J-----:

    Annee:Jestem bratem Anny i myślę ,że to zły sposób bo mam do wykarmienia 29 ryb i to nie małych najmniejsza ma 10cm!Kto wie kim jestem niech napisze.

  6. mądryprofesor:

    Wszyscy macie rację welona można trzymać w kuli i w dużym akwarium nie jestem specem ale to wiem welon kosztuje od 5 do 8 zł

  7. a$ka:

    jaa pinokole.. moja welonka żyje już 2 lata w kuli i nic jej nie ma. nie wiem co panikujecie!! jest śliczna!!

  8. Annee:

    Anna - karm go małymi porcjami, dwa razy dziennie, a raz na tydzień postaraj się zrobić mu jednodniową głodówkę. Welony sprawiają wrażenie wiecznie głodnych i cały czas będą domagać się jedzenia, ale to nie znaczy, że masz mu je dawać. Dwa razy dziennie małymi porcjami i to mu wystarczy, nie można ich przekarmiać.

  9. kubuss:

    Tak mach mi płetwami i szczerzy się do mnie :D Jakoś przez cały czas pływa dookoła ... brzuchem do dołu, nie do góry. Wierzcie mi mój welon ma lepiej w kuli, niż te wasze bezkręgowce w akwariach. Stuknijcie się w głowy. Jakby tyle miejsca potrzebowały te ryby żeby "przetrwać" to wykwalifikowani akwaryści by ich do kul nie sprzedawali. Ludzie dajcie se siana z tą wiedzą książkową. Trochę praktyki. Przecież i tak większość osób trzyma rybki rekreacyjnie w kulach. Też ich nazywacie sadystami. Możemy podyskutować o innych zwierzętach, które posiadacie. Też o nie dbacie tak jak o rybki ?? Apeluję trochę o przystopowanie z tymi wyzwiskami. Każdy ma wolną wolę i z niej korzysta. Ja trzymam rybki tak, a ty tak. Proste. To jest portal o ile się nie mylę z poradami, a nie strona typu "Ty trzymasz rybki w kuli - jesteś zabójcą" Ludzie ...

  10. milka:

    A ja sie znowu pochwale że moje welony postarały się o potomstwo,to już trzeci raz w tym roku :)

  11. Anna:

    Mój Welon jest:czerwono biały i ciągle je.Co mam zrobić żeby tyle nie jadł mam moim rybkom i welonowi nie dawać jeść?

  12. Lee:

    Skoro tak tam fajnie to sam tam zamieszkaj, zobaczymy czy będzie ci fajnie. ;)

  13. Krysia:

    Piter1234: Zaleca się, aby trzymać welona w min.60l. Na okres przejściowy młodego osobnika możesz wpuścić do 45l, ale na stałe powinieneś zapewnić mu większe lokum. To, że ryba 4 lata żyje w kuli, nie znaczy że jej się dobrze tam żyje... Toć nawet nie może się swobodnie odwrócić.

  14. Anty Kula:

    Kubuss mamy to że do sadyzm a jakby ciebie zamkneli na 4 lata w "kiblu" bez możliwości wyjścia był byś zadowolony?Welon może osiagnąć duże rozmiary i powinien byc trzymany w akwa min 100 lvl.

  15. Kysio :):

    @kubuss: a jak ryba ma narzekać, cymbale jeden? Albo może mi powiedz, po czym poznajesz, że ryba jest zadowolona - uśmiecha się do ciebie? Macha ci płetwami, że jest ok i żebyś się nie martwił? O, a może dzwoniła z kuli do przyjaciółek, a te z kolei ci wygadały? Chryste, takich jak ty powinno się siłą edukować. Ręce opadają. Wejdź do kanciapy i żyj sobie tam 4 lata.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter