Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. mądry amator:

    Do Madzik:Co z tego, że nie ma skoro każdy poza tobą wie że chodzi o zbrojnika niebieskiego

  2. Madzik:

    kwiot22: Podaj gatunek z jakim maja byc welony, Nie ma takiego gatunku glonojad.

  3. Krysia:

    kwiot22: Ogólnie welony mogą być z glonojadami, ale: a)zależy jak duże masz akwarium (min.120-140l), b)glonojady są niepraktyczne- rosną duże, słabo czyszczą z glonów jak są starsze, c) podobnie jak welony mają dużą przemianę materii, więc akwa będziesz mieć w odchodach, d) starsze glonki żywią się tym samym pokarmem co ryby, mogą też przysysać się do większych ryb. DiaNka: Gupiki wolą troszkę cieplejszą wodę niż welony, ale wg mnie ważniejsze jest to, że jak welon urośnie, może choćby przez pomyłkę zjeść małego kolegę.

  4. kwiot22:

    mam 3 welony i czy mogom one byc z 2 glonojadami prosze o szybkom odpowiec

  5. DiaNka:

    Witam Mam jednego welona o wielkości 3cm , oraz gupika. Czy one mogą być razem ? Proszę o szybką odpowiedź . . .

  6. milka:

    Krysia spodziewam się następnego tarła jak znowu mrozy się zaczną bo w ogólnym akwa nie mam grzałki a welony nie potrzebują jej przecież,a bede miała skoki temp.póki nie zmienimy z mężem okien na plastiki po przeprowadzce,więc spodziewam się jeszcze większej ilości potomstwa welonów.A jak byś miała ochote to możemy wymienić się gg i porozmawiac na temat, ja bardzo chętnie korzystałam z twoich rad gdy czytałam na forum.mój gg 11093102

  7. Krysia:

    Ciekawska: różnica wielkości powinna być taka, aby młoda ryba nie zmieściła się w buzi dużej. Nowej rybie zrób min.tygodniową kwarantannę w osobnym akwarium, z filtrem,odstaną wodą, żeby upewnić się, czy nie jest chory i czy nie zarazi tamtej ryby. No i do 2 welonów powinnaś mieć ok.90l akwarium. Milka:Dziękuję za informację.Czytałam o osobach, które doprowadziły do tarła w zimie, ale wreszcie mogę z taką porozmawiać.To bardzo ciekawe.Ja nie mogę sobie pozwolić na takie skoki temperatury, ale może kiedyś, jak będę miała tylko welony...Gratuluję potomstwa! Niech się zdrowo chowają. Tylko nie przekarmiaj tartym żółtkiem, bo mąci wodę.

  8. ciekawska:

    Mam ponad 20-sto cm welona, chce dokupić do niego drugiego, ale w sklepie sa tylko same male. Czy nic sie nie stanie jak do tego ogromnego dam malutkiego welonka?

  9. milka:

    Krysia masz racje że tarło jest na przełomie luty kwiecień, już wyjaśniam Ci dlaczego miałam je teraz. W mieszkaniu nie mam dużej temperatury a gdy zaczęły się mrozy to automatycznie obniżyła mi sie temperatura w akwa do 18 stopni i taka była przez dłuższy czas póki mrozy nie puściły i tak się zaczęło,temp. rosła i zaczęła pojawiać się wysypka wiec przeniosłam je do mniejszego akwa na okres tarła i trzymałam temp.23 stopnie z tydzień i podniosłam potem jeszcze temp.o 1 stopien a następnego dnia na roślinach,szybie ,filtrze i grzałce zauważyłam ikre, więc odrazu wrzeniosłam welony do ogólnego akwa a teraz mam z 50 młodych bo to dopiero drugi wylęg ale nie wiem ile dorosnie.Mam nadzieje że przydadzą Ci się te informacje Krysiu.

  10. Krysia:

    Milka: Nie miałam u siebie jeszcze tarła welonów, mam same młode osobniki, więc za rok, dwa przekonam się jaką płeć mają. Jednak z tego, co się orientuję to tarło jest między lutym a kwietniem, a Ty piszesz o wysypce w grudniu. Jesteś pewna, że wysypka jest tylko na pokrywach skrzelowych i płetwach przypiersiowych? :(: Jak wygląda to coś białego? Jeśli to małe kuleczki, to może być ikra. Wtedy powinnaś przenieść ją ostrożnie do innego akwa, z wodą z tego akwarium, filtrem, temperaturą. Jeśli to coś jest białą niteczką, mogą to być jakieś pasożyty. Opisz to lepiej. Jula: Jak wygląda ta plamka? Jakby była z waty? Jeśli tak, to może być pleśniawka. Może to być tez jakaś inna zmiana. Powiedz, czy plamka się powiększa, jak dokładnie wygląda. Czy ryba ma apetyt, jak często i jak dużo podmieniasz wody, ile litrów ma akwarium. Molly: Pytaj o co zechcesz. Tyle lat mam te rybki, że powinnam znać odpowiedzi.

  11. Molly:

    dzikuje KRYSIU :) to moje pierwsze akwa i dlatego mam kupe pytan. serdecznie pozdrawiam :))

  12. jula:

    mój welonek ma na główce białą wypukłą plamke czy ktoś wie co to może byc?

  13. :(:

    Cześć mam 4 welonki i coś białego małego na szybkach i na roślinachw akwarium.wydaje mi się że to ikra a ja nie wiem co z tymm zrobić:( Proszę pomóżcie mam je włożyć do jakiegoś słoika czy co..??Proszę o pomoc

  14. milka:

    Monikolia a może Heniek to samica. Ja mam parke welonów i zachowują się tak jak twoje,bo samica jest ciężarna a samiec ma wysypke tarłową na skrzelach i płetwach przyskrzelowych.

  15. Krysia:

    Monikolia: Nie napisałaś, jak duże masz akwarium? Skoro twierdzisz, że są razem od 2 m-cy a dopiero teraz coś się zaczęło dziać, to są 2 wyjścia: albo masz za małe akwarium i ryby przeganiają najsłabszą sztukę żeby mieć więcej przestrzeni do pływania. Wersja 2: ryba, którą gonią jest chora i w ten sposób próbują się jej pozbyć ze swojego zbiornika żeby się nie zarazić. Choć raczej sądzę, że za mały zbiornik.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter