Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. Gosia:

    Moje welony mają 4 cm. One urosną?

  2. Krysia:

    Rybę można wsadzić nawet do słoika, ale po co? W akwa mniejszym niż 40l i welonie nie utrzymasz równowagi biologicznej, będziesz wiecznie musiała zmieniać wodę, bo będzie brzydko pachnieć. Poza tym ryba karłowacieje, źle się czuje i może być podatniejsza na choroby. Pobieranie tlenu znad powierzchni wody jest głównie skutkiem brudnej wody w akwa,słabego napowietrzania,rzadkich podmian. Polepsz napowietrzanie, częściej podmieniaj wodę.

  3. Paulla:

    co sie dzieje z moim welonkiem gdy cały czas pobiera powietrze ku górze?

  4. weronika16:

    mam 3 welonki karmie je płatkami betta.to są dla mnie najpiękniejsze ryby na świecie

  5. ona:

    Czy rybke welonke mozna dac do troche mniejszego akwarium niz 40 l ??(gdzie wyczytalam na innej stronie). Z gory dziekuje ;]

  6. Krysia:

    Zaniepokojony: rybka może się pokładać na dnie z kilku powodów: a)śpi, b) jest przejedzona i trawi, c)woda jest brudna i ryba jest lekko podtruta, d) ryba jest chora, e) brak innych welonów podowuje nudę. Jeśli polegiwanie jest rzadkie i ryba podrywa się jak wchodzisz-nie martwiłabym się. Jeśli ryba ma inne objawy albo często leży, dopasuj którąś z moich możliwości i / lub opisz lepiej zbiornik.

  7. Nie znany:

    ja mam 3 welony , 5 skalarów 6 neonków , 2 kiryski , 4 sumiki szkliste 1 glonka i żyją to nie trujcie chyba że jest im ciasno no to wiadomo że się pozagryzają NARA

  8. ada:

    czy można trzymać welonka z 2 skalarami i 3 neonkami???

  9. Zaniepokojony:

    Mam welonka i on mimowolnie opada na dno kiedy sie nie rusza.Gdy opadnie szybko próbuje powrocić na gore. Co sie z nim dzieje? Co mam zrobić?

  10. Dawid:

    witam, mam pytanko bo nie wiem co mam zrobić z ikrą welona czerwonego kapturka, gdy przykleiłem tabletkę zauważyłem że coś spada myślałem że to piasek jakaś rybka wypluła ale było tego bardzo dużo szybko przełożyłem welona do małej siatki i dużo mam jeszcze tej ikry, później odłowiłem welona i ikra sobie leży w siatce i nie wiem za bardzo co mam z nią zrobić, czy wylęgną sie welony czy jeszcze coś muszę zrobić??? proszę o szybką odpowiedź bo nie wiem co mam robić moje gg:20433138

  11. Maciek:

    Welonki nie beda zyly ze skalarami !!!

  12. Krysia:

    Welony nie mogą być z brzankami- brzanki będą obgryzać welonom ogony. Nie słucha się sprzedawców, zwykle chcą tylko opchnąć towar. Napuchnięte oko- ryba pewnie o coś zahaczyła, może korzeń, ozdoba. Musisz mieć wysoką czystość akwa- częste podmiany na odstaną wodę, dobry filtr, odmulanie dna. Możesz podawać sól AKWARYSTYCZNĄ żeby uniknąć zakażenia i śmierci rybki. Odmiany proste (tzn.ogon bez welona) lubią temp.19-21 stopni, odmiany weloniaste -temp.pokojowa czyli 24-25 stopni.

  13. AniaN:

    chciałam założyć akwarium chciałam zapytać czy welonki można trzymać z brzankami pani w sklepie zoolagicznym mówi że tak ale chciałam się upewnić

  14. martyś:

    mam pytanie!zamierzam kupić sobie welonki i nie wiem jaką temp one lubią w jakiej czują się najlepiej wiecie może??

  15. MŁODY:

    Witam! Mam dwa pytania.. 1. W jakich temperaturach najlepiej mam trzymać welonke? 2. Czy welonke mogę trzymać ze skalarami? Proszę o szybką odpowiedż i z góry dziękuje!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter