Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. Annee:

    piter12345 - akwarium za małe, jak ryba podrośnie to będą problemy, najlepiej od razu kupić 100 litrów i dać tam dwie sztuki. kubuss - Twoj komentarz jest wyjątkowo.... hmmm.... nieprzemyślany. Niby jak ryba ma Ci powiedzieć, że jest jej źle?

  2. Darunia :) :*:

    hej ma welonki złotą i czarną tą z tymi duzymi oczami tak zwana teleskop moja pierwsza rybka była od poczatku sama w akwarium prawie 1 rok a teraz ma nie znajomego w akwarium i ja cały czas dziubie i ten czy one sie kiedys polubią

  3. kubuss:

    Ja mam welona już 4 lata i od początku trzymam go w kuli. I jakoś mi nie narzeka. Pływa, je, grzebie w żwirku. Nie wiem co wy macie przeciwko tym kulom. Rybka wygląda na zadowoloną. pozdrawiam.

  4. piter12345:

    mam akwa 45l i chciałbym w nim trzymać Welona czy mogę? proszę o szybką odpowiedż z góry dzięki.

  5. ela:

    kosztuje 8 zł

  6. wojtek96:

    do NaDia zacznijmy od tego ze welon w kuli (i wogóle jaka kolwiek ryba)to gwarancja na to ze to nie zywa ryba chyba rozumiesz o co mi chodzi welonki to ruchliwe ryby i potrzebują dużedo zbiornika one muszą mieć na tyle miejsca żeby się wyżyć i popływać :))) sam nigdy nie spotkałem się z zaczerwienieniem płetw i nie wiem co to może być ale wiem że on powinien być hodowany w dużym baniaczku:)))

  7. Launa:

    ile moge mieć welonów w 60 l aqua

  8. NaDia:

    2dni temu luby sprawił mi welonka,srebrny z pomarańczową 'czapeczką' mieszka w kuli dość małej (lekko ponad 2L) + żwirek + krzemień na skrytkę. Roman, bo tak dziecię nazwaliśmy, jest ruchliwy i brudasek - wiadomo szybka przemiana materii. Karmię 1-2 dziennie, wodę wymieniałam już 2 razy w ilości ok 70% nowej+ kilka kropel uzdatniacza do wody. Dość często podpływa do powierzchni i łypie powietrze, dziś zauważyłam że poczerniały mu końcówki płetw. PYTANIE: Co mu jest? Jak reagować? Czy zależy to od kuli? /Luby kilka miesięcy pracował w zoologicznym, sam ma spore akwarium i twierdzi, że kula nie ma nic do tego/ Proszę o logicznie spójną i profesjonalną pomoc.

  9. szymex:

    właśnie zakładam welonkarium jakie odmiany mogę trzymać w 112l moje propozycja to 3x teleskop czarny 3x szubunkin ,3x oranda 3x pyzatek

  10. Krysia:

    Nie polecam trzymania welonów ze skalarami, one często skubią płetwy welonów. Welony bardzo często bawią się, szukają jedzenia przerzucając kamyki, to nic dziwnego :) Różne miksy z welonami można tworzyć, ale nie zawsze inne gatunki np. żałobniczki muszą żyć w zgodzie z nimi.

  11. ..**..**..**:

    Ile rybka welon nosi w sobie ikrę ?

  12. martyna1:

    Mam DWA WELONY-TELESKOPY strasznie przerzucają kamienie co mam zrobi czy to normalne

  13. piotr:

    w 54 l akwa trzymam 4 welony , sześć żałobniczek i jednego dlonojada i wszystkie żyją bez żadnych kłutni .co wy na to?

  14. koziolek:

    czy można razem trzymać welony i skalary?

  15. gilera50s:

    tomi..niestety lekarstwo to jest wycofane ze sprzedaży więc go nie kupisz szkoda szukać poza tym i tak by nie pomogło. twoja rybka ma prawdopodobnie uszkodzony pęcherzyk pławny a z tym nie da się nic zrobić . pamiętaj że welonki nie mają żołądka i ich przekarmianie niestety tak się kończy podmień wode i czekaj

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter