Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. Krysia:

    Iza z K: 30l to za mało na skalara, toć one rosną większe niż pięść. Wysokość zbiornika to min. 50 cm. Kolorowy żwirek to tandeta...i jak widać, masz tam chemikalia. Wody się nie wymienia w całości tylko podmienia 20-30% raz na tydzień. Kirys to ryba stadna więc min. 5 sztuk a na tyle masz za mały zbiornik. Woda powinna odstać 24h, po 10 dniach woda jest stara i nie ma sensu używać jej do podmian. Żwirek powinien być naturalny, szary, brązowy i nie sztucznie barwiony. Poza tym to strona o welonach nie o rybach, które masz... Popełniasz masę podstawowych błędów, jak tak dalej pójdzie, stracisz ryby!

  2. Monikolia:

    Od kilku miesięcy hoduję 3 welonki, każdy inny (Kajtek, Heniek i Bogdan)mam duże akwarium i dbam o nie. W piątek wymieniłam wodę i dokupiłam parę roślinek. W sobotę musiałam wyjechać i jak wróciłam w niedzielę, to zobaczyłam, ze Bogdan (blackmoor welon)strasznie gania biednego Heńka i gryzie go w tyłek! No już nie wiem co im jest, oddzieliłabym je, ale nie mam drugiego akwarium. Kajtek też za nimi zasuwa, wygląda jakby bronił Heńka przed Bogdanem!Jak myślicie, czemu tak się stało skoro mieszkają ze sobą od października i do tej pory wszystko było dobrze?

  3. Musiek:

    słuchajcie,sprawa jest prosta,na 1 cm rybki potrzeba 1litr wody,u welonka jest sytuacja wyjatkowa bo potrzeba 1,5 litra. osobiscie bym welonka nie kupił bo ta ryba strasznie brudzi ale dostałem od dziewczyny na urodziny i głupio sie ich tak pozbyć,juz mi urosły 4 krotnie,w 120 litrowym akwa szaleją ostro.

  4. Iza z K:

    Witajcie, mam kilka pytań i liczę, że mi pomożecie. Chodzi o to iż mam 30l akwa w nim jeden skalar i kirysek x2. Ostatnio zakupiłam kolorowy żwirek (niebieski i zielony, podobno ceramiczny wypalany tak bynajmniej zostałam poinformowana)i przy całkowitej wymianie wody go ułożyłam niestety dziś mija już miesiąc a woda wciąż jest mentna i tworzy się piana. Piana w dotyku jest taka jak woda nie jest śliska ani nic takiego. Czy ktoś może mi pomóc?? Chodzi tylko o żwirek woda odstana 10 dni, wszystko inne ok tylko żwirek nowy i kłopoty.

  5. Krysia:

    Marti:Nie zaszkodzi jje, choć moim zdaniem lepszy jest gotowany. W trakcie podgrzewania robi się miękki, więc rybce łatwiej jest go połknąć a przez to lepiej strawić. :) Co do roślin dla welona, każdy musi sam wypróbować, jakie gatunki jego ryba zje a jakie nie. Ogólnie nadają się wszystkie twardolistne, np. kryptokoryny, nurzańce, anubiasy, żabienice. Ja mam u siebie mase innych gatunków i zauważyłam, że moje wleony lubią rogatka i czasem moczarkę skubnąc, reszta jest bez szwanku :)

  6. marti:

    Krysiu - a czy groszek musi byc gotowany? Bo mi facet w sklepie powiedzial, ze moge raz na tydz dac ziarnko mrozonego! Kilka razy dalam mojej rybci(oczywiscie juz odmrozony i zmiazdzony na male kawaleczki, ale nie gotowany), chyba jej to nie zaszkodzi, jak myslisz??? Dzieki za podpowiedz o salacie:). Zawsze to jakies urozmaicenie:)

  7. XxDiaNkaxX:

    Welony to super rybcie ; ] Hodowałam kiedyś jedną welonkę w 40l i żyła mi 9 lat ! Teraz wracam do trzymania w domu tych ślicznych rybek ; ] Tylko , doradzi mi ktoś , jaki pokarm jej kupić ? A roślinki ? Żywe oczywiście , tylko jaki gatunek ?

  8. Krysia:

    Molly:Dziękuję za miłe słowo.Nie wiem, od kogo słyszałaś aby restartować zbiornik,ja się z tym nie zgadzam.Wyobrażasz sobie restartować akwa 400l, albo staw/ jezioro?! Bez wyraźnej potrzeby nie ingeruje się w naturę. Jak najwięcej powinno się zostawić samemu sobie. Gusia30: Można dać sparzoną sałatę, gotowany groszek. Tylko raz na jakiś czas. Patusia155:Dla welona akwa min.60l, dobry filtr.Najpierw kupujesz sprzęt:akwa,filtr,żwirek,żywe rośliny.Zalewasz to wodą, uruchamiasz, czekasz 2-3 tygodnie aż osiągniesz równowagę biologiczną i kupujesz rybcie. Zanim wpuścisz nowych mieszkańców,powinnaś im zrobić tydzień kwarantanny,aby się upewnić,czy nie są chore.Wodę podmieniasz raz na tydzień w ilości 30% na odstaną 24h.Kup kilka rodzajów pokarmu,aby ryba miała urozmaicenie.

  9. patusia155:

    słuchajcie mam zamiar kupic siostrze na gwiazdkę welona-teleskopa... i mam problem poniewaz mielismy juz kiedys rybki ale nie takie i dawno,a boje sie ze szybko zdechnie lub bedzie z nia duzo kłopotów... powieccie mi co mam zrobic aby wichowac ja jak najlepiej zeby była szczesliwa i zyła długo...

  10. gusia30:

    mam takie pytanko czy dla welonów można dawać sałatę?

  11. LESIU:

    A mi welon zabił 5 rybek !!! szkoda troche , ale prez to pewnie ze akwarium jest małe ,ale za kilka dni zmieniam na wieksze !!!

  12. Molly:

    KRYSIU bardzo dziekuje za rade. juz wiem co mam robic :) mam jeszcze pytanko. kiedys slyszalam ze trzeba raz na kilka miesiecy wszystko wypuscic cala wode i wszystko dokladnie wyczyscic. wydaje mi sie ze to glupie bo znow akwa bedzie musialo od nowa dojrzewac. wole sie upewnic zeby znow czegos nie popsuc ;)

  13. kara:

    ja mam swoją rybkę od 2 tygodni niedawno jak wymieniałam jej wodę to pływała na boku i się nie ruszała jak ją dotknęłam palcem to po chwili normalnie pływała:):):):):)

  14. Krysia:

    Tomash: Odłowiłeś do innego akwarium welony czy molinezję?Z postu wnioskuję,że molki.Skoro są agresywne,oddaj je,molinezje rosną spore,a 6l to słoik:( Tam sie nie trzyma żadnej ryby! Kiedy je odłowiłeś?Może ryba po atakach musi dojść do siebie?W końcu jest wyeczerpana.Ma pewnie uszkodzone płetwy,musisz mieć sterylną czystość aby nie wdało się zakażenie,bo rba padnie.Czyli podmiana wody raz na tydzień 30% na odstaną 24h, czyszczenie filtra w wodzie z akwa, regularne odmulanie dna.Widać, że za długo pozwoliłeś na ataki innych ryb.Nie trzyma się molek z welonami.Jaką masz temp.?Możesz minimalnie podnieść, do np.25C, aby zapobiec pleśniawce ub innym chorobom, osłabiona ryba jest podatna na wszelkie infekcje. Molly: Masz akwa 3 tygodnie,więc 1.pytanie:CO TAM ROBIĄ RYBY? Ok.3 tygodni powinno trwać dojrzewanie zbiornika,wytwarzanie dobrej flory bakteryjnej,wpuszczenie ryb może zachwiać dojrzewaniem, w końcu ryby wydalają,a nie ustabiloizowało się jeszcze rozkładanie szkodliwych związków,uważaj,aby ryby się nie zatruły.U Ciebie niedojrzały zbiornik+odchody welonów=wysyp glonów. I to coś na listkach roślin to właśnie glony. Teraz czeka Cię walka z nimi,a można było tego uniknąć przez odczekanie i wpuszczanie ryb pojedynczo, wiadomo co innego wpuścić 3 neony a co innego 3 welony...Nie martw się tym osadem, kup otosy lub kosiarki, podmieniaj wodę regularnie co tydzień, min.30%-40% na odstaną przez 24h.Po miesiącu podmiany możesz zmniejszyć do 20-30% na tydzień.Nie dodawaj tylko żadnych nawozów,póki glony nie znikną,bo się nie opędzisz:) Dodaj sporo szybkorosnących roślin-moczarka,rogatek,one przyspieszą dojrzewanie zbiornika i wykorzystaie nagromadzonych w wodzie związków będących pożywką dla glonów.Masz środowisko dla glonów,jak dołożysz w/w roślin, to dla glonów "nic" nie zostanie, jak nie dołożysz to będą dalej wykorzystywać naturalny nawóz (odchody) i się rozrastać.Poza tym w świeżym zbiorniku,glony to normalka,musi on po prostu dojrzeć.Trwa to od kilku tygodni do kilku miesięcy,zależnie od zdolności właściciela:) 21 stopni na welony to trochę mało, podnieś do 24 (ale STOPNIOWO). Ja filtr czyszczę raz na kilka miesięcy, a Ty kilka razy w tygodniu?Jaka flora ma Ci tam wyrosnąć,jak regularnie wszystko wymywasz?! Czyść raz na miesiąc w wodzie z akwarium (odlej trochę do miski),bo nigdy akwa Ci nie dojrzeje.Chyba już wiesz, co jest źle.

  15. brown.kate:

    Kilka osob pisalo wczesniej, ze ich rybki ledwo plywaly bokiem i po jakims czasie umarly. Moja tez tak plywala, ledwo, ledwo przy powierzchni i na boku, wyczytalam ze to bakteryjna infekcja pecherza plawnego. Dopytalam w sklepie, dali mi lekarstwo i rybka ma sie juz dobrze:). Wiec sie ciesze:)....

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter