Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. koniówa:

    hej ja mam 5 welonów 6 skalarów 2 glonojady 7 molinezji 30 gupików 12 przezroczek 2 kiryski i 3 kosiarki i mam akw 350l udało mi sie doprowadzic do tarła i miałam ok 900 skalarów i ok 600 welonek

  2. kaisa:

    Witajcie, mam poważny problem z welonem teleskopem. rybka ma już prawie rok i urosła duza ( wiec wydaje mi się ze jest to odmiana blackmoor) ale dzisiaj zauważyłam ze jedno oko ma strasznie nabrzmiałe i tak jakby nie miała źrenicy tylko wielka dziurę z której wypada biała mętna kulka a jak ryba się obróci to ta kulka znowu wpada do oka. wiem ze może to dziwnie opisałam ale tak to wygląda. co to może być? proszę o rade bo szkoda mi tego teleskopa bo hodowałam go od malutkiego. dodam ze akwarium ma 60 litrów i oprucz teleskopa jest glonojad i 3 neonki.Jest filtr oraz grzałka.

  3. ada:

    Mam 2 welony, 4 miedziki i jednego glonojada. Zauwazylam, ze glonojad atakuje welona i oczywiscie ogony maja pogryzone, co mam zrobic? Mam glonojada sie pozbyc?

  4. karen161:

    ja mam 2 welony i jednego mieczyka czy one go nie zjedzą?

  5. Rafi:

    O matko pitler tylko męczysz te ryby!!! Do twojego akwarium z twojej obsady nadają się tylko gupiki i żabki! Reszte oddaj!

  6. piter12345:

    mam 45l obsada: 5x molinezja 4x gupik 2x welon 2x zbrojnik jeszcze będzie 1 welon i 2 żabki

  7. fadria:

    ma 2 welony 2glonojadki 2 kiryski i kupilem wczoraj zabke niestety dziwnym sposobem zniknela przez noc, a woda jest bardzo metna a wczoraj byla przezroczysta przypuszczam ze biedna zabka stala sie pokarmem...czy to mozliwe ze welonki ja zjadly??

  8. mama:

    Kurcze, a ja chciałam zrobić radość dzieciom. Miałam już kulę i w zoologicznym pani poleciła mi welonka, teraz jak czytam Wasze porady, to płakać mi się chce...

  9. molly:

    musze sie przeprowadzic, czy ktos ma jakis pomysl jak przeprowadzic 110l akwa? prosze o szybka odpowiedz :)

  10. molly:

    za tydzien sie przeprowadzam do innego mieszkania i mam 110l akwa i 3 welony w srodku. jak mam przeprowadzic takie akwa bez uszczerbku na welonach:) prosze doradzcie mi cos. pozdrawiam :)

  11. W---:

    po czym rozpoznać że mam samca lub samice PROSZE o szybką odp. pozderki.dla tych co mają welonki

  12. olapg:

    mam teleskopa i zwykla zlota rybke. Teleskop ciagle zaczepia ta druga tracajac ja pod tylna pletwe. nie gryzie jej. nie daje biednej spokoju. Co to oznacza?

  13. welonek i gupik:

    odp do kaska : nie trzymaj welonek w kuli ja sam zrobilem ten blad kiedys i widzialem jak sie mecza wiec od razu pojechalem po caly sprzet akawa itd. sa fajne rybki i daj im wolnosc i nie mecz ich w kuli bo skarlowacieja !!!!! kula dobra jest dla cukierkow :)

  14. :/:

    NIE WOLNO TRZYMAĆ RYB W KULI!!!

  15. baas:

    dzieki :) kupilam napowietrzacz lecz pojawil sie kolejny problem. Ten napowietrzacz jest polaczony z filtremm dennym (do kuli) dziala to na zasadzie nie kamienia napowietrzającego -lecz pojemniczka z wegielkami, teraz roślinki i muszle pokryte są lekkim czarnym osadem albo nieraz wytwarzają się jakby niteczki cienkie i tez czarne. Co z tym robic? Pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter