Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. Maja...:)):

    Od jakiegoś miesiąca mam welonke. Przed wczoraj dokupiłam drugiego, mniejszego, z czarną obwódką :) Ale wczoraj ta większa goniła mniejszą, i trzymała pyszczek przy jej odbycie:( W nocy popchnęła ją na ścianke akwarium i na kamienie. prawie Cały czas pływają obok siebie.. Przed chwilą zauważyłam, że na skrzelach tej większej pojawiły się maciupeńkie białe plamki:((( Co robić,,? :(

  2. POMOC:

    dawidas zglos sie najlepiej do sklepu w ktorym je kupowales tam napweno ci cos doradza:)

  3. dawiddas:

    mam 2 welony i na ogonach dostały białe plamki 1 welon zrobił się bardzo gruby i prawie wcale mnie chce mu się pływać. czekam na rady.

  4. mlody:

    ja mam 2 welonki i mam je razem z 2 danio, 4 pielęgniczkami, 2 glonojadami, gupikiem, 2 kirysiami, skalarem, 5 neonkami, 2 plotkami(3-4cm) i nie atakuja zadnych ryb.

  5. lol:

    zuzia przedewszystkim masz ta rybke w kuli czy akwarium??

  6. Zmartwiona ;/:

    Cześć. Mam na imię Zuzia imam od dziś welona . Nie wiem co się z nim dzieje jest bardzo mało ruchliwy leży cały czas w jednym miejscu i w ogóle się nie rusza tylko raz na jakiś czas zmieni miejsce STRASZNIE SIĘ MARTWIĘ PROSZĘ POMÓŻCIE !!

  7. kasia 11:

    cześć! może ktoś mugł by mi pomuc.moja welonka od miesiąca choruje,najpierw jakiś pasożyt(o nazwie wsza)potem pęcherz pławny pozniej nie mogła się wypróżnić,potem jeszcze odpadła jej łuska na jej miejscu pojawil się bialy sluz który potem na moje oko zmienil się w przeżroczystą łuskę zakończoną czymś brazowym, póżniej kilka innych łusek miało takie zakończenia,teraz niekture luski są cale brazowe.trzeba dodać że choroby nastepowały jedna po drugiej tak że ciężko rozrużnić kiedy kończy się jedna a kiedy zaczyna druga,przez ccaly czas trwania chorób ryba pływała przy powieszchni wody(choć był taki czas że leżała na dnie brzuchem do góry)teraz pływa na boku przy powieszchni .proszę o szybką pomoc lub informacje gdzie mogę ją uzyskać.

  8. Krysia:

    Justyna24: jeśli masz małe/ młode ryby to nie oczekuj wysypki, tak samo, jeśli ryby niedawno kupiłaś to nie od razu zaaklimatyzują się na tyle aby myśleć o "amorach". Jeśli masz dobre warunki, to za rok rozpoznawaj płeć. Ja swoje trzymam w pokojowej, u mnie to 23-24 stopnie i jest oki :) Jak ryba podpływa do góry to zwykle brak tlenu jest przyczyną, jeśli ją obraca tzn. że coś z pęcherzem pławnym, może nakarmiłaś suchymi płatkami i ryba jedząc połknęła powietrze no i efekt bombki gotowy :)

  9. Justyna 24:

    A co jeśli ktoś ma 3 welonki, jest wiosna i żadna rybka nie ma białych plam? Czy to znaczy, że nie ma samca?! A poza tym to jak wyglądają te białe kropki u samca? I w końcu jaka jest odpowiednia temp. dla welonków, bo na jednym portalu pisze, że 25 C a z mojego doświadczenia to temperatura pokojowa jest odpowiednia...

  10. Natalia:

    hej. mam welonka od paru dni ale coś jest z nim nie tak :( próbuje pływac a woda go podnosi do góry nie wiem co z nim jest ;/ licze na waszą pomoc z góry dziekuje

  11. Welonek:):

    WItam ja mam 12 małych welonek w 60litrach cyyba świetnie wygladaja razem caly czas sie gonią widać że są żywe i szczęśliwe tak doradzil mi sprzedawca w kakadu w złotych tarasach mysle nad kupieniem jeszcze wiekszego 1 czarnegpo teleskopa bo ładnie wyglada mam jeszcze 2 glonojady i kilka gupikow POLECAM WELONKI sa wspaniałe i trzymac duza ilosc w mniejszych akwariach wtedy wygladaja rewelacyjnie , kiedys trzymalem 3 welonki w kuli chyba 3 litry tez wspaniale sie prezentowaly ale zdechly pewnie dlatego bo wyjechalem i niemial kto karmic ale na prawde wspaniałe ryby !!!

  12. Kasia:

    mam welonka koloru pomarańczowego i zauważyłam ze z jednej storny pod ogonem ma bardzo pomaranczowe az wpada w czerwony a wczesniej tego nie miala co to moze byc???

  13. Krysia:

    Duży brzuch ryby może być z 2 powodów: a)zapalenie przewodu pokarmowego, wtedy łuski i oczy są normalne- pomaga 1-dniowa głodówka i podanie 0,5 ziarnka ugotowanego groszku. Rybka się odpowietrzy i brzuch wraca do normy. b)posocznica/ puchlina wodna, wtedy łuski są nastroszone jak na szyszce (w posocznicy), w puchlinie pod łuskami są widoczne bąble z jakąś cieczą (w puchlinie),czasem oczy są wytrzeszczone. Wtedy trzeba spróbować leczyć Bactopurem,wg instrukcji,podnieść lekko temp. (do 26 stopni),regularnie podmieniać wodę,póki ryba je-podawać urozmaicony pokarm z dodatkiem witamin.

  14. LEAH555:

    HEY MAM WIELKI PROBLEM...MAM WEOLNKĘ CZARNĄ TELESKOP I MIESIĄC TEMU KUPIAŁM JEJ DO TOWARZYSTA WELONA ZŁOTEGO WSZYTSKO BYŁO OK LECZ GDY OSTATNIO WRUCIŁAM ZE SZKOŁY ZOBACZYŁAM ŻE CZARNA WELONKA MA CAŁY POCHARATANY OGON I PŁETWY PO DŁUŻSZEJ OBSERWACJI ZOBACZYŁAM ŻE ZŁOTY WELON JĄ PODGRYZA...TERAZ RYBKI SĄ OSOBNO ALE Z CZARNYM WELONKIEM JEST CORAZ GORZEJ...CZĘSTO PŁYWA PRZY POWIERZCHNI WODY TAK JAKBY GO CIĄGNEŁO DO GÓRY I PRZEWRACA SIĘ NA GRZBIET LUB WGL NIE RUSZA...;/CO MAM Z NIĄ ZROBIĆ?ŃIE CHCĘ ŻEBY SIĘ MECZYŁA CZY COŚ...POMOCY!

  15. SMUTNA:

    KUPIŁAM WELONKI I SKALARA,KTÓRE ŻYŁY RAZEM W AKWARIUM W ZOOLOGICZNYM ... ALE ZACZEŁY PODGRYZAĆ SKALARKA I...BIEDACZEK ZDECHŁ !!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter