Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. Ziomek:

    Moja welonka żyła w kuli aż 5 lat

  2. Molly:

    witam ponownie :) cos sie dzieje z moimi roslinkami w akwarium. zauwarzylam ze od okolo 1,5 kub 2 tygodni pojawily sie na nich jasno brazowe plamki.dotykalam tego i jest to jakby rodzaj jakiegos sliskawego nalotu. schodzi jak potre palcem ale przeciez nie bede wycierac roslin w akwa. wiem ze cos jest nie tak. mam akwarium od 3 tygodni. ma 110 l i mam tam 3 male welonki i kilka zywych roslinek, zwirek naturalny i kilka kamieni rowniez naturalnych. filtr jest dobry bo do 200l i filtruje mi cala wode 6 razy na godzine, babelki tez sa, wiec co jest nie tak ? a i temperature mam stala 21 stopni. wode podmieniam raz na tydzien 30 procent ktora stoi dobe, filtr czyszcze 2 razy w tygodniu. co moze byc zle????? a ,rybki czuja sie swietnie :)) pozdrawiam :)

  3. brown.kate:

    Krysia, milka - dziekuje bardzo.

  4. milka:

    brown: tak jak pisała Krysia lepiej nie uzywać kolorowego zwirku bo tylko moze zaszkodzic.

  5. Tomash:

    Hej wszystkim ;) Mam problem z welonka, przez ostatnie 2 tygodnie byla skubana przez 2 molinezje(druga welonka tak jakby chronila jej). Zaczely mnie tym denerwowac wiec je odseparowalem do innego akwarium (6litrow)teraz ta welonka "siedzi" pod filtrem na dnie brzuszkiem (dosyc sporym) i szybko "oddycha". Nie wiem o co kaman :| zawsze lubiala jesc chociaz duzo im nie sypalem, a teraz nic nie je. Mam je juz 3 miesiac i nic im nie bylo wczesniej. Prosze o odpowiedz

  6. Rybka:

    Miałam kiedyś taką rybkę tylko,że fioletową.Welonki są super - polecam:))

  7. Krysia:

    Beata:Tak-pytanie jest głupie, nie można użyć mineralki zamiast normalnej, odstałej 24h wody z kranu. Brown.kate:Uzdatniacze powinny być ostatecznością, normalnie przed podmianą, wlewasz do wiadra (nowego, które nie miało kontaktu z chemią,płynami) wodę, odstawiasz na 24h i sprawa załatwiona. Lepiej unikaj chemii w akwarium kiedy tylko mozesz. Zwir tez kniecznie zmien na jakis naturalny,kolorowa farba moze puszczac do wody niebezpieczne związki.

  8. brown.kate:

    milka - dzieki za rade, wlalam "nowa" wode, tym razem bez rzadnej dodatkowej chemii i nowa rybka ma sie dobrze. Musze cos wiecej dowiedziec sie na temat uzdatniaczy do wody... A moze zaszkodzil kolorowy zwirek???(byl w komlecie z akwarium.) ann -tez dzieki za rade, ale napisalam ze mam AKWARIUM, jak bym miala kule, to napisalabym ze mam KULE...Wiem, ze 13 l to malutko, ale mam nadzieje, ze jak dla 1 rybki o wielkosci 2cm jak narazie wystarczy.

  9. beata:

    przepraszam, pewnie skrytykujecie mnie za glupie pytanie, ale czy zamiast przestanej wody mozna uzyc zrodlanej z butelki?????

  10. Molly:

    dziekuje KRYSIU za rade :) masz racje moja welonka ma sie dobrze i kilka dni temu jej ogonek zrobil sie troszke szary. jej zachowanie wogole sie nie zmienilo wiec wnioskuje ze wszystko z nia ok :)

  11. Krysia:

    Molly:Musisz rozróżnić,czy to osad,czy kolor,welony często zmieniają barwę i nie jest to nic groźnego. Ameliza:pewnie karmisz jednym lub dwoma pokarmami, nie namaczasz ich przed podaniem, i ryba ma kłopoty z pęcherzem pławnym,dlatego jest u góry.Daj min.4 rodzaje pokarmu,raz na tydzień możesz dać porcję larw komara, suchy pokarm namaczaj przed podaniem-powinno pomóc. Kufok:welony nie mogą być z gurami, gurami będą skubać płetwy welona. Marcin:Welony często zmieniają barwę,to normalne, nie ma się czym martwić. Matim17:Welon traci łuski zwykle z powodu ataku innych ryb-podaj,jakie gatunki masz w obsadzie.Welo jest duży i wolny jest więc łatwym celem dla np.gurami, prętników, brzanek. Roma: szybkie pływanie bokiem wskazuje na zatrucie czymś,co jest w wodzie; więc albo:za rzadko podmieniałaś wodę, sypałaś za dużo pokarmu, którego potem nie zbierałaś z dna, stosowałaś jakąś chemię, miałaś ozdoby ceramiczne w akwarium, kolorowy żwirek. Aśka: Czerwona plamka przy pyszczku to może być objaw pleśniawki lub innej infekcji. Zmiany przy pysku są, gdy właściciel ryby trzyma ją w kuli lub innym małym akwarium bez odpowiedniego napowietrzania, higieny w podmianach wody, karmieniu...

  12. Asia i Franio:

    Niestety nikt nam nie zdążył pomóc nasz mały przyjaciel nie żyje a my nadal nie wiemy z jakiej przyczyny

  13. Aśka:

    Pomocy!!! Welon mojego synka zachorował, pływał jakiś czas bokiem przy powierzchni wody, poczym się trochę ożywił, ale ma dziwną krwisto czerwoną plamkę nad pyszczkiem. Może ktoś wie co to takiego???

  14. Roma:

    Ja miałam kiedyś shubunkina i mi umarł i nie wiem dlaczego , bo zaczął tak dziwnie szybko pływać bokiem , a potem nie chciał wogóle . Proszę , powiedzcie co mu mogło być .

  15. maryy:

    do ameliza: mialam niedawno 2 welony i jeden wlasnie zachowywal sie dziwnie, tak jak mowisz, dryfowal bokiem na powierzchni, strasznie sie meczyl. zdechl po 2 tygodniach takiego dryfowania. pytalam w sklepie zoologicznym to co moze byc i nie byli w stanie mi pomoc.. badz co badz drugi sie nie zarazil i czuje sie chyba calkiem dobrze.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter