Oczko wodne

Oczko wodne
Oczko wodne (Lato, Jesień, Zima)

Piękny staw ogrodowy jest wynikiem regularnego programu okresowych rutynowych działań. Należy systematycznie dokonywać czynności konserwacyjnych nie czekając aż jakiś z elementów oczka wodnego ulegnie awarii.

Oczko wodne
Oczko wodne - pompy

Celem działania pomp wodnych jest wprawianie wody w ruch oraz przenoszenie jej na wyższy poziom. W sprzedaży dostępnych jest ich wiele rodzajów do różnorodnego zastosowania. Pompa elektryczna jest stosowana do przetłaczania wody z jednego stawu do drugiego, do fontann oraz do dostarczania wody do górnej części wodospadu.

Oczko wodne
Glony w oczku wodnym

Jednokomórkowe glony z rodzaju zielenic potrafią w krótkim czasie sprawić, że woda stanie się zielona. Jest to sygnał, iż w naszym zbiorniku nie panuje równowaga biologiczna. Z glonami trzeba postępować jak z chorobą tzn. lepiej zapobiegać niż leczyć. Przyczyną ich pojawienia się jest zbyt duża ilość składników odżywczych zawartych w wodzie. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów powodujących szybkie obumarcie glonów, jednakże ich długofalowe działanie jest bardzo wątpliwe.

Oczko wodne
Oczko wodne – rośliny strefy bagiennej i nadbrzeżnej

Rośliny do oczka wodnego możemy podzielić na kilka głównych grup. Podział ten powstał ze względu na miejsce ich występowania w stawie. Sadząc rośliny musimy wziąć pod uwagę ich preferencje do życia w danej strefie. Strefa bagienna jest to strefa przejściowa pomiędzy wodą, a lądem. Rośliny rosnące w tej części bujnie rozwijają się w naprawdę mokrej ziemi. Rosną na brzegach, a więc pomagają wkomponować oczko w ogólny wygląd ogrodu. Ponadto są doskonałym schronieniem dla żab i innych zwierząt. Sadząc rośliny nie należy wybierać gatunków zbyt wrażliwych. W naturze poziom wody również często obniża się, a rośliny prawie na to nie reagują. Strefa ta powinna być dostatecznie szeroka.

Oczko wodne
Oczko wodne - wiosna!

Wkrótce nadejdzie wiosna, już teraz należy zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie, a szczególności w oczku wodnych. Higiena oczka wodnego zadecyduje o jego równowadze biologicznej przez kolejne miesiące letnie i jesienne.

Oczko wodne
Rodzaje i budowa oczek wodnych

Jednym z najważniejszych pytań na jakie musi sobie odpowiedzieć każdy przyszły posiadacz zbiornika wodnego to jaki jego typ wybrać. Oczywiście ten wybór jest ściśle powiązany z możliwościami finansowymi oraz ilością posiadanego miejsca w ogrodzie. Najlepsze są zbiorniki naturalne, jednakże nie wszędzie mogą powstać. Najczęściej budowane są zbiorniki foliowe, betonowe, murowane, z kręgów betonowych, z gliny, z papy, iłu lub gotowe zbiorniki plastikowe.

Oczko wodne
Grzybienie - Lilie wodne

Grzybienie (Lilie wodne) są to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych roślin wodnych. Główną ich ozdobą są majestatyczne kwiaty, które unoszą się na wodzie. Kwiaty pojawiają się w maju i w zależności od odmiany mogą kwitnąć aż do jesieni. Średnica kwiatów wacha się kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Kwiaty osadzone są na mocnych łodygach. Rośliny te posiadają całą gamę kwiatowych kolorów. Kolejne formy różnią się nie tylko kolorami, ale również formą.

Oczko wodne
Ryby w oczku wodnym

Ryby są niezwykłą ozdobą każdego ogródka wodnego. Zbiornik wodny przeznaczony do hodowli ryb powinien być odpowiedniej wielkości. W zbyt małym zbiorniku hodowla ryb jest z góry skazana na niepowodzenie. Ogólnie należy przyjąć zasadę, że na każde 2,5 cm ryby powinno przypadać 2 cm2 powierzchni wody. Bez większych problemów ryby możemy hodować w zbiornikach o powierzchni 15-20 m2. W takiej wielkości ryby będą się czuły najlepiej.

Oczko wodne
Położenie, kształt i wielkość oczka wodnego

Zbiornik wodny w ogrodzie sprawia, że staje się on o wiele bardziej atrakcyjny. Oczko wodne pozytywnie wpływa na mikroklimat, uspokaja oraz pozwala na obserwację procesów zachodzących w naturze. Przemyślane zaplanowanie wielkości, położenia i rodzaju zbiornika umożliwia uniknięcia większych problemów w przyszłości. Przeniesienie tradycyjnie zbudowanego zbiornika nie jest możliwe. Najlepiej jest umieścić oczko wodne lub staw w części rekreacyjnej lub kwiatowej.

Oczko wodne
Fontanny ogrodowe w oczkach wodnych i stawach

Fontanna w oczku wodnym i stawie to jeden z atrakcyjniejszych elementów każdego ogrodu, który ponadto wytwarza miłe tło akustyczne. Woda dzieli się na różne strumienie w zależności od budowy dysz. Następnie spada w rzędach kropel. Fontanna wygląda szczególnie finezyjnie w połączeniu ze światłem. Jeszcze w stosunkowo bliskiej przeszłości trudno było zdobyć pompę wodną - były one drogie i duże. Obecnie możemy zakupić relatywnie tanie i proste w instalacji zanurzeniowe pompy elektryczne. Estetyka i moc fontanny zależą od naszych możliwości finansowych. Fontanna poprawia natlenienie wody, co ma szczególne znaczenie przy hodowli ryb w upalne dni.

Oczko wodne
Kaskady do oczka wodnego

Oczko wodne jest wspaniałym elementem niejednego ogrodu. Jednak wiele osób szuka sposobu, jak jeszcze bardziej uatrakcyjnić ten element wystroju. Jednym z najciekawszych sposobów, jakie mamy do wyboru w tym celu, jest pobudowanie specjalnych kaskad. Są to schodkowo ułożone półki, po których począwszy od najwyższej, poprzez pośrednie, a kończąc w naszym oczku, płynie cały czas woda.

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter