Akwarystyka morska

Akwarystyka morska
Podstawy filtracji w akwarium morskim

Jakość wody odgrywa zasadniczą rolę w pielęgnacji akwarium morskiego. Wszelkie produkty przemiany materii powinny być bezwzględnie usuwane. Obejście się bez systemu filtracyjnego jest z pewnością niemożliwe. Filtrowanie wody słonej znacząco obiega od sposobów filtracji wody słodkiej, a środki i urządzenia filtracyjne całkowicie różnią się od tych stosowanych w akwarystyce słodkowodnej.

Akwarystyka morska
Akwariowa woda morska

Wody morskie różnią się pomiędzy sobą stężeniem, czyli stosunkiem ilości wszystkich soli do ilości wody. Morza słabo połączone z oceanem oraz położone w strefach gdzie występuje silne parowanie są zazwyczaj bardziej zasolone. Poziom zasolenia zależy również od ruchów mas wody morskiej oraz dopływu słodkiej wody z rzek. Przykładowo Morze Śródziemne jest bardziej zasolone niż Ocean Atlantycki. Podobnie sytuacja przedstawia się na przykładzie

Akwarystyka morska
Kilka słów o akwarium morskim i historii akwarystyki morskiej

Przez lata pokutowała opinia, iż pielęgnowanie akwarium morskiego jest zadaniem bardzo trudnym. Kiedyś akwarystyka morska była powstrzymywana nie poprzez brak umiejętności, a brak wystarczającej ilości odpowiedniej literatury oraz specjalistycznego sprzętu zoologicznego. W dzisiejszych czasach akwaryści nie narzekają już na te elementy. Wiele osób nie decydowało się na zakładanie akwarium morskiego, ponieważ panowała opinia, że zwierzęta morskie cechuje

Akwarystyka morska
Jak oświetlamy akwarium morskie?

Oświetlenie odgrywa bardzo istotną rolę w prawidłowym utrzymaniu akwarium morskiego. Za sprawą światła rośliny przeprowadzają fotosyntezę oraz jest możliwy obieg wszystkich związków pokarmowych krążących w oceanach i morzach. Akwarium morskie jest bardzo wrażliwe pod względem warunków świetlnych. Spektrum, typ oraz moc oświetlenia są bardzo ważne dla ryb, a przede wszystkim dla koralowców.

Akwarystyka morska
Akwarium słodkowodne czy słonowodne?

Czy myślisz czasami o przerobieniu swojego akwarium ze słodkowodnego na morskie? Postaramy się przybliżyć nieco różnice pomiędzy tymi dwoma typami zbiornika. Istnieje wiele różnic pomiędzy akwarium słodkowodnym i morskim. Te dwa zestawy mogą być różne, jeśli chodzi o koszty przygotowania i utrzymania, a także codziennych zadań z tym związanych oraz wymagań ryb. Ten artykuł został napisany dla tych akwarystów zainteresowanych głównie różnicami w prowadzeniu akwarium słodkowodnego i morskiego.

Akwarystyka morska
Karmienie ryb - akwarystyka morska

Odpowiednie odżywianie ryb morskich ma ogromne znaczenie. Nieodpowiedni pokarm może powodować infekcje, zaburzenia oraz choroby układu trawiennego. Ryby morskie odżywiają się bardzo różnym pożywieniem. Gatunki drapieżne preferują żywy, poruszający się pokarm. Inne są ścisłymi wegetarianami lub spożywają niemal każdy pokarm. W jednym akwarium z powodzeniem możemy hodować ryby mięsożerne z gatunkami jedzącymi nawet najdrobniejsze pokarmy. Często występują kłopoty z karmieniem gatunków żarłocznych z nieśmiałymi w jednym zbiorniku.

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter